Színházi Élet – 1936. május 3.
A század legnagyobb hamiskártyás-pörének vádlottja, regényt ír az életéről
Írta: Szitnyai Zoltán
A napokban egy belvárosi kávéházban őszes hajú, élénk, kék tekintetű és rózsás arcú úrral ismerkedtem meg. Annak az ötvenes férfitípusnak látszott, amely pompás erőben tartja meg szervezetének rugékonyságát. Ha festené a haját, kis bajuszát, még ötvennek sem nézném. Nagy köteg írás feküdt előtte, mint később megtudtam, kiadás előtt álló emlékiratai. Nem érdeklődtem a mű felől és a nevét sem jegyeztem meg a bemutatkozáskor. Csak akkor figyeltem föl, amikor az írásköteg fölé vetett pillantással, a következő alcím ötlött a szemembe: – Életem első hatvanöt esztendejének regénye.
– Hatvanöt? Tehát ezt a művet nem ön írja? – kérdeztem. Mosolygott: – Mit gondol, hány éves vagyok? – közelebb hozta felém az arcát, mely sima volt, oly nagymértékben ránctalan, hogy a szemüreg körüli szokásos szarkalábakat sem sikerült azon felfedeznem.
– Ötvennégy – feleltem, többet mondva annál, mint amennyit gondoltam.
– Hetven – szólt ő finom mosollyal, halkan s az életidőnek ez a súlyos számösszege, mely egyébként az aggkori hanyatlás testi tüneteivel van összekötve emlékünkben, egyszerre devalválódott, elvesztette szörnyű halálos értékét, mintha csupán a férfikor teljességének idejéről adna számot.
– Igen, ezek az én emlékirataim, az én első hatvanöt évemről, amit majd a második hatvanöt év fog követni. Százharminc évet akarok élni összesen.
– Bocsánat, – érdeklődtem már csodálkozva – kihez van szerencsém?
– Berzeviczy György vagyok.
Pillanatokra volt szükségem, mire agyamban egymáshoz sorakoztak az adatok, melyek e név viselőjéről kerültek emlékezetembe. Az újságok szenzáció-híranyagának nem vagyok lelkiismeretes olvasója s így csak halványan emlékeztem arra a bécsi hamiskártyázási botrányra, mely egy Berzeviczy György neve körül kavargott. Ez tehát ő. Nem így képzeltem el. Ha létezhet egyáltalában a jellemre való következtetés arcismeret alapján, úgy az ő arcáról csak az úriasság, a megbízhatóság, a szívélyes lélek és bölcselkedésre hajló szellem jelenlétére lehetne következtetni.
Mintha megérezte volna gondolataimat, közelebb tolta elém írásának címlapját, mely a következő szövegben folytatódott:
– A század legnagyobb hamiskártyás perének fővádlottja adja elő élményeit az előkelő játékvilágról, annak titkairól, szisztémáiról, sportküzdelmeiről, vadászatról, utazásokról, de főképpen szerelmi kalandjairól és párbajairól.
Tehát mégis ő az a Berzeviczy György, akit 1933-ban csalásra való felbújtás címén Bécsiben elítéltek. Abból a Berzeviczy-ágból való, amelynek ősei 1209-ben merániai Gertrudisszal jöttek az országba. Lomnicot kapták a királytól, a lomnici csúccsal. Ők építették a dunajeci várat. Klastromot is emeltettek bűnbánatból, egy Görgei megölése miatt. Ebből a nagymúltú családból származott Berzeviczy György, aki már huszonnégy éves korában tagja volt a Nemzeti Kaszinónak, Európa egyik legelőkelőbb klubjának. Övé volt a szentrőládi és ládbesenyői négyezerholdas uradalom s első felesége, Csáky Palavichiny Gabriella őrgrófnő révén, akivel az azóta omladozó Szentrő várában lakott, jelentékeny vagyon ura. Utóbbi harminckét esztendejét külföldön töltötte, Magyarországon ez idő alatt összesen csak harminckét napot s akkor is két párbaja keletkezett. Élt hol Monte Carlóban, hol Nizzában, hol a Rajna vidékén, hol Syrakuzában egy papirus-ligetben, hol a Nílus forrásánál, Afrika sivatagain, ahol elefánttemetőt fedezett fel annyi csonttal, amit aztán ötezer angol fontért értékesített. 1932-ben adta el utolsó talpalatnyi földjét. 1933-ban másfél évi börtönre ítélték. Most Dunapentelén lakik, két kis szobából álló parasztlakásban és készül életének második hatvanöt esztendejére.
– Az én életem, – néz rám mosolyogva – mint mindannyiunk élete, játék a “fatalita” (sorshatalom) jegyében.
Már kíváncsian nyúlok az írásköteg után. Belepillantok a tartalomjegyzékbe, mely felsorolja a könyv egész anyagát. Érdekesnél érdekesebb címeken akad meg a szemem. Például: A király látogatása. – Baskircsev Mária (Sűrűn megfordult anyjának és nagynénjének házánál.) – Első utam Monte Carlóba. – Viharos hajózás Algírba. – Első arab házasságom. – Egy sivatagi út alatt első roulette-sziszténám. – Gróf Széchenyi Andor. – Erzsébet királyné fekete kesztyűje. – Tolstoj. – Mistinguette. – Sarah Bernard. – Cleo de Mérode. – Találkozás D’Annunzióval. – Briand. – Repülés Wrighttel. – Toscanini. – Paderevsky. – Szemere Miklós. – A fransdorfi kastély. – Jaures a kártyaasztalnál. – Báró Nopcsa, az albán trónkövetelő. – Terv egy tengeri kalózkincs kiemelésére. – Zacharoff. – Báró Mannesheim. – Báró Wrangel. – Clemenceau emlékezőtehetsége. – Az 5000 nő férje. (Ez ő.) – Megfiatalíttatom magam.
Érdekes élet, amelynek állomásain világhírű nevek szerepelnek. Belelapozok az írásba, elolvasok néhány mondatot. Újabb meglepetés a stílus volta, a történésnek tudatos írói beállítottsága s a személyes keserűségek fölé emelkedő férfias, már szinte filozófiai életszemlélet. Mindezenfelül magas irodalmi kultúra nyomai Marcus Aurelius, Dante, Nitsche, Wild Oszkár, Schoppenhauer idézetekkel.
– A nyáron megjelenik magyar és német nyelven, télen angolul és franciául – és keze az írás fölé súlyosodiik.
– A címe? Feleletül a papírra írt címet teszi elém: “Widuj”. Kiejtve úgy hangzik, mintha a magyar vidulni ige parancsolómódja lenne.
– Mit jelent ez a Widuj? – Héber szó és gyónást jelent. Ha legközelebb találkozunk, bővebben megmagyarázom.
Egyre jobban érdekelt az ember, a merész, nagyvonalú élet emlékeinek ez az eleven gyűjteménye és néhány nap múlva felkerestem Dunapentelén. A jegyző házában akadtam rá. Ott tölti a nap túlnyomó részét és ott írja emlékiratait. Fel-alá járkál egy sokablakos, verőfényes szobában és úgy mondja tollba a művét.
Berzeviczy az emlékiratait diktálja
A kertbe vezetett. Felült az oszlopos tornác korlátjára, keresztbedobta a lábait és könnyedén támaszkodva az oszlopnak, szinte diákosan pajkos mosollyal szórta felém megnyugodott életszemléletének derűs mondatait:
– A börtönben lelki egyensúlyomat nyertem vissza. Hibáztam, megérdemeltem, amiért. Életem legnagyobb tanulsága volt a börtön, olyan élmény, amin véleményem szerint, mindenkinek keresztül kellene mennie. Sokan azt várták, hogy öngyilkossággal zárjam le életemet. Ehhez már háromszor állottam közel, míg megértettem, hogy sok esetben nincs is szükségünk tettekre, ha a szándékot és a végrehajtást átéljük magunkban. Ha tudom például, hogy egy nőtől csókot kaphatok, akkor már nem is okvetlenül szükséges a csók instrumentális cselekedete. Az életben minden történés epizód és minden csalódása eltörpül az élet gyönyörű volta mellett. A szívbéli hiúság a gyenge pontom. Van egy francia mondás: “Ha oda lett vagyonunk, semmi sem veszett el, ha oda a becsületünk, sok veszett el, de ha a szívünk van oda, akkor már minden elveszett…” Látja, én megőriztem a szívemet és ezért örömmel élek, bár nem helyezek súlyt az életre. Azt tartom, hogy a sorsnak van szüksége az ilyen figurára, mint aminő én vagyok, mert én jól játszom az életemet. Én – könnyedén rándítja meg a vállát – el tudok élni akár egy sódar haján is.
Van a lényében valami romantikus és hősiességet kereső vonás. Nagyapjától öröklött tulajdonsága ez, aki levágatta és egy Vay grófnőnek nyújtotta át levágott kisujját, mert az valami vallomásra azzal felelt évődve: – Oh, hiszen maga még a kisujját sem adná értem. A szerencse és a szerencsejáték titokzatos törvényszerűségeiről beszél. A legnagyobb kártyadifferenciák mindig a magyarok és a lengyelek között keletkeztek szerinte. Zsigmond királytól Lubló várában nyerte el kártyán a lengyel király a 17 szepesi várost és néhány évszázad múlva a magyar Szemere Miklós, Bécsben egy éjszaka alatt, 2.400.000 forintot (mai értékben 8 millió pengőt) nyert a lengyel Potoczky gróftól.
– És lássa, van abban is ómenszerűség, ami nem rég történt. Itt ülök Pentelén és értesítést kapok, hogy György fiam házasságra lépett Bécsben Demmel Klára kisasszonnyal, aki Szemere Miklósnak egyetlen természetes, gyermeke. Gyámja, Weiskirchner bécsi polgármester, Angliában neveltette s Szemere halála után három nappal érkezett haza s így nem történhetett meg örökbefogadása, bár ahhoz az összes szükséges bizonyítékokkal rendelkezik. A pörben egyheted részét kapta a Szemere-vagyonnak, íme, a két kártyafenomén, akiknek élete utódaikban ismét találkozik.
Berzeviczy György, a 70 éves fiatalember
Érdeklődöm a bécsi hamiskártyázási pör előzményei felől.
– Monte Carloban dinerhez öltözve a feleségemmel elindultam a szállodánkból, amikor egy bécsi újságban, a kipattant kártyabotránnyal kapcsolatban megpillantottam a nevemet. Berzeviczy György a feje a hamiskártyás szövetkezetnek – írta a bécsi újság. Magyarországra akartam utazni, de csak Fiuméig jutottam. – La fatalita – mondtam magamban, amikor két detektív letartóztatott a vonatbaszállás pillanatában. Börtönbe kerültem, annak a kormányzósági palotának közelében, ahol Szapáry Pál és Nákó László grófoknál, víg pezsgős estéket töltöttem el valamikor. A börtönben megszűnt minden öncsalás. Bensőm olyanná alakult, aminőnek soha senki sem ismert, mert jómagam is csak most ismertem meg önmagamat. Tízhónapi fiumei fogság után kiadtak Ausztriának. Csalásra való felbújtás volt ellenem a vád (és nem hamis kártyázás, amit sohasem tettem).
Én tulajdonképpen egy kártyaszisztémát állítottam fel, amit aztán felhasználtak a klub kártyásai. Másfél esztendei börtönt kaptam. Én a magam életével experimentáltam és szolgálatot tettem az emberiségnek, amelynek figyelmét ráirányítottam a kártya veszedelmeire. Most megírom változatos életemnek történetét, de ez csak írói tevékenységemnek jelentéktelenebb része, ez csupán az eseményanyag, amit háromkötetes mű fog követni, abban majd életem tanulságának bölcseletét foglalom össze.
Késő este van, amikor lekísér a dombról, az országúton várakozó autóhoz. Nápolyról beszél, ahová majd költözni fog, ha műve megjelent. A Scala közelében akar élni, mert legnagyobb életélménye a muzsika, domboldalon fog lakni, lesz egy jó rádiója és nézni fogja a tenger végtelenségét…
… 130 évig fogok élni
(László fotók)
További felhasznált fotók: Az Est című újságból
Életem folyásának ellentétes áramlataiban, örvényeiben mindig nagy kedvteléssel, sportörömmel úszkáltam. Lebuktam, de nem süllyedtem el, – fenntartott önérzetem, önbizalmam.
Most pár év óta a nagy viharok helyett, itt, egy aranyos faluban a Duna mellett sportolok a – szúnyogokkal, jó kedélyben, jó egészségben. De ezen csendes helyen is nagy izgalmakat élek át. Évek
alatt, napi 10 órai munkával vasszorgalommal kidolgoztam egy fogadási tervezetet a francia, angol, vagy belga lóversenyekre (csak ott érdemes nagyban fogadni). Be tudom bizonyítani, hogy egyforma téttel 33% minimális előnyt tudok elérni.
Kit ez érdekel, keressen fel Dunapentelén (Fejér megye). Nem fogja megbánni, bízzon hiúságomban.
Berzeviczy György – Az én első hatvanöt évem című önéletrajzi könyvének utószava
Berzeviczy György – Az én első hatvanöt évem – berzeviczy_gyorgy_az_en_elso_hatvanot_eletevem.pdf