Mi épült egy év alatt Sztálinvárosban?
JANUÁR Az építkezés a télidő ellenére teljes ütemben folyt. Új munkások ezrei jelentkeztek felvételre. Elsőnek az országban üzembehelyezték a korszerűen felszerelt egészségügyi szűrőállomást, amely a munkásokat óvja a fertőző betegségektől.
FEBRUÁR A pártkongresszus tiszteletére határidő előtt elkészült a városi rakodópályaudvar, működésbe lépett a város vízvezeték hálózata, megindult a végleges ivóvíz ellátás. Megnyílt az első büffé.
MÁRCIUS Felépítették az ideiglenes postaépületet. A városban új betonutak készültek el.
ÁPRILIS A gyárépítők hozzáláttak a mechanikai műhely keretállásainak betonozásához. A kedvező tavaszi időt kihasználva nagy lendülettel indult meg a munka a kikötő építésénél is. Tassnál megkezdődött a kikötő partfalainak előregyártása A szocialista város építőinek jobb ellátására működésbe lépett a 3 as számú konyha. Nem messzire a konyhától, a 6-os kockaépületben étterem nyílt. A közelgő május 1 tiszteletére mozgalom indult a város csinosítására, szépítésére. Szabadtéri színpadot állítottak fel, sportpályát építettek. A május 1-i felvonulás útját parkírozták; facsemetéket, tarka színben pompázó virágágyakat ültettek. Ezt az utcát a szocialista város első májusi ünnepének emlékére “Május 1” utcának hívják.
MÁJUS A város nyugati részében dolgozni kezdett a kenyérgyár. Puha friss kenyeret ehetnek azóta mindennap a nagy építkezés dolgozói.
JÚNIUS Ebben a hónapban kezdték meg a Vasmű kazánkovácsműhelyének “csontvázát”, előregyártott keretállásait helyükre emelni. Ezt a nagy feladatot hősies munkával 17 nap alatt végezték el. Újabb utakat betonoztak, aszfaltoztak, szinte napról napra városiasabb külsőt és jobb közlekedést kapott a nagy építkezés. Megnyitotta kapuit az első, korszerűen berendezett városi könyvtár, ettől kezdve ötezer műszaki, 2500 ideológiai és szépirodalmi könyv, 150.000 szabadalmi leírás, 100 műszaki és egyéb folyóirat állt a dolgozók rendelkezésére.
JÚLIUS Tassról az első 260 tonnás, tízméter hosszú partfalszekrényt leúsztatták a sztálinvárosi kikötőbe. A Vasmű építkezésénél megkezdődött a gyári utak aszfaltozása. Elkészült a kikötőhöz vezető út és híd is. A múltban hasonló teherbírású híd építése hat-hét hónapig tartott. A Mélyépítő Vállalat dolgozóinak lelkes és áldozatos munkája nyomán az új hidat két hónap és három nap alalt befejezték. A hónap közepén átadták az ideiglenes orvosi rendelőintézetet, ahol belgyógyászat, fogászat és sebészet áll a beteg dolgozók rendelkezésére.
AUGUSZTUS A gyárépítkezésen befejeződött a mechanikai javítóműhely keretállásainak betonozása. A város területén megkezdte működését a tanács. Felépült a húsztantermes iskola; a két emeletes, napfényes, levegős épületben külön szoba van az úttörők részére, természettan-terem, és rajzterem is készült. Ebben a hónapban nyílt meg a korszerű üzletház. A meleg nyári estékre kertmozit rendeztek be.
Sztálinváros általános iskolájának 26 esztendős igazgatója
SZEPTEMBER A városépítkezés északi területén a dolgozó anyák nagy örömére megkezdődött a bölcsőde építése.
OKTÓBER Az üzletház mögött elkészült az új, szocialista város első óvodája. A százfajta játékkal és külön konyhával berendezett szép épület 80 kisgyermeknek lett második otthona.
NOVEMBER A Nagy Októberi Szocialista Forradalom ünnepén a Dunai Vasmű megkapta a Sztálin Vasmű, a város a Sztálinváros nevet. Ekkor kezdte meg munkáját a gépgyár három üzeme, az öntöde, a kazánkovácsműhely és a mechanikai műhely. A város nyugati részén ipari tanulóotthont létesítettek. A húsztantermes iskolában ipari technikum és más szakmai tanfolyamok indultak. Működésbe lépett a nagyteljesítményű automata telefonközpont. Elkészült a sztálinvárosi nagy központi mosoda is, amely méreteiben, technikai berendezésében első az országban.
DECEMBER Sztálin elvtárs születésnapjára készen állt a pártház. Ez a kétemeletes, pilléres, íves homlokzatú épület egyike Sztálinváros legszebb házainak. Ugyancsak december 21-én avatták fel a város 754 személyt befogadó filmszínházát. Tágas előcsarnokának padlózatát, falát vörös műkövei burkolták, a vetítőtermet szellőztetőgépekkel, légfűtéssel és hangnyelő falakkal látták el. A “mozipalotában” télen meleg levegővel fűtenek, nyáron pedig hideg levegővel hűtenek. A város keleti részében újabb 80 kisgyermek részére nyitottak óvodát. Korszerű nyomdát rendeztek be. Megindult a forgalom a Sztálinváros és Pusztaszabolcs közötti fő vasútvonalon is. Számos lakás készült el – összesen 1360 új lakást építettek fel az elmúlt évben.
Sztálinváros, Dózsa-filmszínház
Felhasznált képek:
Intercisa Múzeum archívuma
Dunaújváros története képeslapokon
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.