Kerpely Antal Kohászati Technikum


Sztálinváros – 1955. november 4.

Kerpely Antal Kohászati Technikum

A Kohó és Gépipari Minisztérium felügyelete alá tartozó technikumok sorra veszik fel haladó nagyjaink nevét. Nem kell bővebben beszélni arról, hogy ez a névadás kötelez. Nevelőket, tanulókat egyaránt arra kötelez, hogy munkájukat fokozottabb felelősséggel, nagyobb lelkesedéssel végezzék, hiszen a nevét adó nagyság szó szakképzettségével, tekintélyével, hazafiságával állandóan követendő példaképül szolgál a technikum tanárja, tanulója és minden dolgozója számára.
A sztálinvárosi Kohászati Technikum abban a megtiszteltetésben részesül, hogy felveheti Kerpely Antal nevét s így november 7-től kezdve az iskola: 24. sz. Kerpely Antal Kohászati Technikum.
A Selmecbányai Bányászati Akadémia vaskohászati tanszékének első tanszékvezető tanára, a magyar vaskohászat fellendítője, kiváló pedagógus, számos kohászati jellegű találmány írója, a kohászati műszaki irodalom képzett művelője.


1987-ben elhelyezett Fodor Sándor által készített
Kerpely Antal dombormű a főépület 2. emeletén

1837. február 5-én született Aradon. Középiskolai tanulmányainak elvégzése után a Selmecbányai bányászati akadémián mérnöki oklevelet nyert. Kezdetben az antnai vasgyárban mérnök, majd kémiai laboratóriumvezető az oravicai parafingyárban. Különböző üzemekben tevékenykedett, amíg 1868-ban a Selmecbányai akadémiára került ideiglenes tanári minőségben a vas- és fémkohászati tanszékre. Ettől kezdve munkássága egyenesen felfele ível. Kitűnő pedagógus; keze alól a kohászati szakemberek serege kerül ki. A gyakorlati oktatás úttörője és elterjesztője. Magas színvonalra emeli az akadémiát, szakirodalmi működése páratlan a maga nemében. Számos találmánya teremtő lángeszét bizonyítja: vasolvasztókat tervez léghevítő berendezéseket és a róla elnevezett barnaszén-generátor megalkotóit stb. stb.
1881-ben elhagyta a tanszéket, az akkori kincstári vasgyárak igazgatója lesz, majd 1895-ben nyugalomba vonul. 1907. július 22-én halt meg szívszélhüdésben Selmecbányán.
Megemlítendő, hogy az 1800-as években az osztrák kapitalizmus mindenáron el akarta németesíteni a Selmecbányai akadémiát és az ellene küzdők között első helyen találjuk Kerpely Antalt, kinek nagy része volt abban is, hogy az akadémián a német nyelvű előadást a magyar váltotta fel.

A sztálinvárosi Kohászati Technikum tehát jó nevet választott. Kerpely Antal jelleme, nagy tudása és hazafisága gyönyörű példaképül szolgálhat az iskola számára.
Vasárnap délután megfelelő ünnepélyes keretek között a város intézményeivel és a testvér iskolákkal karöltve igyekezzünk megünnepelni ezt az eseményt. A diákifjúság a Szórád Márton úton lévő diákotthonból az avatásra kerülő iskolazászlóval a Kossuth Lajos utca, Sztálin út, Ady Endre utca és Május 1 utca útvonalon keresztül vonul díszszázadokban a Bartók Béla Kultúrházba, ahol d. u. 4 órakor kezdődik az ünnepség. Az ünnepségen ismertetjük Kerpely Antal munkásságát, majd Borovszky Ambrusné zászlóanya felavatja az új zászlót, amit a város vezetői emlékplakettel látnak el.
Este 8 órai kezdettel nagyszabású műsoros bált rendez a technikum, ugyancsak a Bartók Béla Kultúrházban. A műsoron a technikum tanulóin kívül a város legjobb művészeti csoportjai és szólistái szerepelnek. A Gimnázium énekkara, a Vasmű Központi Művészegyüttesének szólistái, a Központi Szimfonikus Zenekar szólistái Litván Gábor karnagy vezetésével. Az ünnepségen a városi fúvószenekar is szerepel Dobrik Zoltán karnagy vezetésével. Az éjfél után 2 óráig tartó bálon a technikum 9 tagú tánczenekara szolgáltat zenét.
A Kohászati Technikumtanári testülete ez úton is meghívja a város valamennyi dolgozóját névadó és zászlóavató ünnepségére és műsoros báljára.

Gerendás Andor, igazgató

A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.

Dunaujvaros