“SZOT-díjjal tüntették ki Molnár Andrásnét, a Dunaújvárosi Munkás Művelődési Központ igazgatóját, aki 1956-1974-ig a Dunai Vasmű Művelődési Otthonának igazgatója volt. Most pedig a Dunaújvárosi Művelődési Központ igazgatója. Közel 30 éves közművelődési munkája során kiemelkedő érdemeket szerzett a munkásművelődés és a munkahelyi nevelés terén.” (Újsághír.)
Szívéhez nőtt a város. Igazán otthonosan érzi magát ebben a gyönyörű, új létesítményben. S ez nem elfogultság, szakmai hiúság. Hiszen, ha a városba látogató bárkit szólít meg, az útbaigazító elsősorban említi a Munkás Művelődési Központot. A nagyhírű Dunai Vasmű mellett ez az emberformáló, életet szépítő, tudatot gazdagító intézmény is belopta a város lakóinak szívébe magát. S mindez azzal a kézzelfogható ténnyel magyarázható, hogy a művelődési központ dolgozói eleven kapcsolatot teremtettek a városban működő vállalatok szocialista brigádjainak tagjaival, ők azok, akik igazi otthonra leltek ebben a korszerűen felszerelt művelődési intézményben.
Vasas, 1976.05.01.
Aki minden nap újra tudja kezdeni
Molnár Andrásné
SZOT-díjas
– Hadd előzzem meg a kérdését! Véletlenül lettem az, ami vagyok. 1948-ban kerültem et Csehszlovákiából, a Ózdon kezdtem el dolgozni, segédmunkásként, ott, ahol éppen felvétel volt. Innen, az Ózdi Kohászati Üzemektől küldtek el még 1949-ben egy másfél hónapos kulturális tanfolyamra. Gondoltam: miért ne csinálnám? Amikor visszajöttem azt kérdezték, hogy nem akarok-e a művelődési házban dolgozni? Akartam. Aztán megszerettem, s kedvem is támadt hozzá, igyekeztem jól csinálni amit csináltam. 1956 januárjában fordult megint az életem. Pestre kerültem, a kohászok szakszervezetének központjába. Csepelen laktam, munkásszállóban. Mit mondjak? Amikor Dunaújvárosba hívtak, pontosabban akkor még Sztálinvárosba, s lakást ígértek, meg önálló munkát a művelődésben, én bizony nem nagyon haboztam. Igaz, próbaidőt kötöttem ki, de tulajdonképpen semmit sem kockáztattam. Ózd visszavárt, s a munka nem szökik el az ember elől. Hát, azóta itt élek. Férjhez mentem, kibőjtöltem míg az eredeti, négy lakásból átalakított klubból 1974-ben ki nem alakult ez a Munkás Művelődési Központ.
Új művelődési intézmény Dunaújvárosban
– Ön az igazgatója ennek az intézménynek. Engedje megkérdeznem: hogy van vele megelégedve?
– Alkalmasnak találom a ránk háruló feladatok ellátására. Főként végleges formájában, hiszen még épülőfélben van, amint talán látta is.
– Igen, láttam. Pontosabban tudom. Korábban érkeztem mint akartam, s körülnéztem egy kicsit. Azt kell mondjam: impozáns ez az épület. Iskolának például kitűnő volna. Még inkább hivatalnak. De a közművelődés céljaira – attól tartok csak engedmények árán alkalmas. Azok a tanteremszerű klubhelyiségek! A szinte azonos, értekezletekre, iskolarendszerű foglalkozásokra jó berendezés, a hosszú folyosók, ajtó ajtó után ugyanúgy! – folyton azt vártam, mikor csöngetnek.
– Van valami igazsága. Mentse a dolgot, hogy a teljes épületből csak ez a rész készült el. Ebben lesznek majd a kiszolgáló helyiségek. Most, kényszerből, rendezvények zajlanak ezekben is. A második ütemben már nagyot javul a helyzet, bár az igazság az, hogy a terveket népművelő nem látta, így az a célszerű szépség, amit hiányol, valószínűleg ezután sem lesz intézményünk sajátossága. Viszont mi népművelők sokat tehetünk és teszünk is, hogy minél vonzóbb legyen a hely. A művelődés csak részben és kisebb részben múlik a konkrét körülményeken. Fontosabb az emberi kapcsolatok, a népművelők és a művelődni vágyók kontaktusa.
– Találkozhattam itt és beszélgethettem is néhány szeretnivalóan lelkes, tehetséges, sokat akaró és sokat vállaló emberrel. Fiatalokkal. Velük mi a helyzet?
– Munkásból lettek népművelők, illetve lesznek, hiszen egy kivételével most tanulják a szakmát. De valóban sokat ígérőek, azt hiszem, hogy megértjük egymást. Sajnos, kevesen vagyunk.
Seregi József – Lány bagollyal – elhelyezve: 1976
fotó: Fortepan / Kádas Tibor
– Ön huszonhat éve népművelő. Több mint negyedszázada foglalkozik olyan munkával, amibe – hivatástudat ide, hivatásszeretet oda – igen sokan néhány év leforgása alatt belefáradnak, beleunnak. Azt nem kérdezem, mert mit is lehetne rá válaszolni, hogy mi ennek a huszonhat évnek a titka. Azt azonban igen: mi kell ahhoz, hogy valaki jó népművelő legyen?
– Hát így hirtelen nem is tudom. Szerintem a legfontosabb a mozgalmi jártasság. A közművelődés természete kívánja meg, hogy szüntelenül ügyekben gondolkodjunk. Ugyanilyen fontos, hogy az illető ne adja fel, ha valami nem sikerült. A mi munkánkban ritkán jönnek össze igazán a dolgok, s ha igen, azok akkor se tartósak. Tudni kell másnap újra kezdeni. S végül: igen lényeges az alapos szakismeret. Szociológiai, pszichológiai, pedagógiai jártassággal kiegészítve. A nap minden percében emberekkel van dolgunk, másképp lehetetlen boldogulnunk.
– Sok programról hallottam itt a fiúktól, de láttam is a kitűnő könyvtárt, a nyelvi laboratóriumot, a filmklubot, az MHSZ-szobát! Ön a saját programjaikból mit ajánlana átvételre más művelődési intézménynek?
– Mindenekelőtt azt akarom előrebocsátani, hogy nálunk most zajlik a “beüzemelés”, sok mindent kipróbálunk, sok mindennel kísérletezünk, s még csak ezután válik el, hogy mi az ami jó lesz nekünk. De, hogy mondjam is amit akarok: igen jó tapasztalataink vannak az üzemekkel kötött szocialista szerződések terén. Különösen a vasutasokkal kialakult együttműködés bizonyul hasznosnak Persze ilyen megállapodások máshol is vannak, ezek talán nem is érdekesek. Viszont nagyon jók a szocialista brigádokat mozgató programjaink. A Házigazda-program például, vagy a Töltsön egy estét a Munkásban nevű rendezvényünk. Az előző keretében szocialista brigád lát vendégül egy másikat, s határozza meg, hogy kiket hív még meg. Egy-egy ilyen este szabályszerű fórummá alakul: művészekkel, politikai, közéleti személyiségekkel, üzemi vezetőkkel beszélgetnek, vitatkoznak az emberek. Mi csak az előkészítő, szervező munkát végezzük, ne a “házigazdáknak” kelljen minden után szaladgálni. Az utóbbi esetében a nálunk még nem nagyon ismerős brigád találkozik velünk. Végigvezetjük őket a házon, megmutatunk mindent a pincétől a padlásig. S közben beszélgetünk. Megmondják mi tetszik, mi nem. Az ilyen látogatók közül sokan visszajönnek, de már úgy, hogy tudják mit akarnak. És vigyázunk a gyerekekre.
A Munkásművelődési Központ bejárata
fotó: József Attila Könyvtár
VendégségbenLobogós-tapadós ingében odajön a nyitott ablak mellé. Fúj egyet kipirulva a tánctól, levágja magát a székre, a másikon kicsit pihenteti a dixieland-hez nem szokott lábát, szőnyegtől tüzes zoknis talpát, mellette meg az ablakon ömlenek be a márciusi mínuszok. S. Boda András Fejér Megyei Hírlap, 1976.03.18. |
Játékszobát rendeztünk be nekik szakképzett gondozóval, ez ne legyen, a szülőknek akadály, ígéretes a falujárás. Négy olyan községben, ahonnan sok a bejáró, Dunaújvárosi esték címen igyekszünk mozgósító programokat szervezni. De vannak rendezvényeink a munkásszálláson is. Aztán itt a filmkör. Hónapról hónapra híradót állít össze, amit a Ház zárt tévéláncán mutat be. Ez is sokakat idecsábít – látni akarják magukat, meg azt, ami velük és körülöttük történik. Sok érdekes dolog van a könyvtárban. Bábozás, magnóátjátszás – a gyerekek könyvtáros inasok lehetnek. Még nézni is jó őket. Mit mondjak többet? Ahány ház, annyi szokás.
Kisgyermekek a Művelődési Ház “gyermekmegőrzőjében”
fotó: MTI/Szilágyi Pál – Magyar Hírlap /1974
– Mit jelent az az Önök számára, hogy ez a művelődési központ a munkás jelzőt nevében viseli?
– Mindent. Általuk és értük vagyunk. S ezt úgy értse, ahogy mondom. Hogyan is lehetne másképp itt Dunaújvárosban?
– Köszönöm a beszélgetést.
VARGA LAJOS