Az 1967. esztendő új létesítményei


Dunaújvárosi Hírlap – 1966. december 23.

Az 1967. esztendő új létesítményei

Két új iskola

1967-ben – remélhetőleg – két új iskola építéséhez is hozzákezdenek az ÉM 26. sz. Építőipari Vállalat dolgozói. Egy általános iskolához és a régen várt szakközépiskolához.


Ilyen lesz az új középiskola

Mindkét iskola programterveit a Dunaújvárosi Tervezőiroda egyik kollektívája (építésztervező: Szabó József, gépészeti tervező: Brunner Róbert, statikus-tervező: Pálinkás Jámos) készítette. Ugyancsak ők készítetik el az iskolák kivitelű terveit.
Az új szakközépiskola a Ságvári II. városrészben, a Bercsényi és Szórád Márton utak sarkán épül meg. A központi előcsarnokra lesz felfűzve a négyszintes elméleti szárny, az igazgatási rész, a műhelyszárny és a tornaterem is.
A 16,2 millió forintos költséggel épülő iskolában 13 tanterem, 3 előadóterem, 5 gépészeti jellegű műhely, KISZ-szoba, tornaterem, laboratórium, később szerelde is épül. A szakközépiskola programterveit már jóváhagyták. Kiviteli terveit 1967. május 1-ig készítik el a tervezők. Az iskolát, teljesen felszerelve, 1969. augusztus 11-én kell átadni, így az 1969/70 es tanévben már taníthatnak az iskolában,


A kertvárosi általános iskola

Az új általános iskola a kertvárosiak gondján segít. A bölcsőde és óvoda után iskolát is építenek a több száz kertvárosi gyermeknek. A nyolc tantermes általános iskolát az Erdősor, a Baracsi út és a Dózsa György út határolja. A dimbes-dombos terep miatt az iskola egyik oldala három, a másik négy szintes lesz. A nyolc tantermen kívül két politechnikai tanműhely, főzőkonyha, ebédlő és tornaterem épül. Az iskola fűtésére egyedi kazánházat terveznek, vagyis az iskola központi fűtést kap majd. Az iskola programtervei elkészültek, jelenleg jóváhagyás alatt vannak.

Dózsa György út – 1965

Gyorsforgalmi útkereszteződés

Ez a rajz egy azok közül, amelyek a Betonútépítő Vállalat tervtárában várja a koratavaszt. Mint ismeretes, 1967-ben megkezdik, és július 31-ig be is fejezik a tanácsház előtti csomópont építését.

A rajz önmagáért beszél. Tegyünk azonban egy képzeletbeli sétát. Induljunk el a Vasmű úti gyógyszertár elől az új tanácsház felé. A Dózse György út sarkán három sávos kereszteződés fogad, amelyből kis- és nagy íven egyaránt fordulhatunk a pártházhoz, illetve a Dózsa György útra. A Castrum városrész felé haladva körülbelül a jelenlegi út nyomvonalán, egyirányú utcán haladunk tovább. Ha ugyanezt az utat visszafelé akarjuk megtenni, egy ezután megépítendő új útszakaszon kell közlekednünk egészen a gyorsforgalmú budapesti útig, ahol elsőbbségadás után folytathatjuk utunkat a jelenlegi kereszteződésen keresztül a Vasmű úton. A Dózsa György út sarkán, mint az előbb, kis és nagy ívben egyaránt fordulhatunk.
A benzinkúttal szemben épült lakások előtt parkírozó hely épül, hiszen a gyorsforgalmú budapesti úton nem szabad parkírozni.
A kerékpárosok bizonyára nem örülnek majd az új útrendszernek. Nem lehet majd a gyár felől jövet keresztül vágni a Vasmű út és a Dózsa György út kereszteződésén. Itt bizony le kell szállni a gépről, és körben, vagy a bankház előtt, vagy a pártház oldalán kell elérniük az L épület felé vivő egyirányú utat. A Castrum városrész felől közlekedve csakúgy, mint a gépkocsik, előbb a gyorsforgalmú budapesti bekötőútra hajtanak a kerékpárosok, és csak azután a Vasmű úti kerékpár járdára. Aki a Tanács utcából igyekszik majd a gyárba, annak reggelente az egyirányú utca miatt előbb az Óváros irányába kell kerekezni, mint az a mellékelt rajzról kitűnik.
Tehát – tervek szerint – 1967 augusztus 1-jén 6 órától.


Dózsa György út /1965
fotó: Fortepan/ Építésügyi Dokumentációs és Információs Központ

A Dózsa György úti üzletsor

Már csak egy évet kell várni és a Dózsa György út páros oldalán tátongó üres térségen felépül az üzletkombinát nagy része. Az üzletsor nagyjából két ütemben épül, kétharmad része 1968 végére készül el, a fennmaradó rész pedig a harmadik ötéves tervidőszak után.
Bizonyára nemcsak a Dózsa György út és környékének lakóit érdekli mi minden nyer elhelyezést ebben az üzletkombinátban. Mellékelt rajzunkon látható, hogy az épületsor alacsony, zömében egyszintes, azaz földszintes pavilonrendszerből áll, amely csak három ponton magasodik föl egy emeletnyire.

Homlokzati vázlatunkon jobbról balra haladva a következő kereskedelmi és szolgáltató üzlethelyiségek kapnak helyet:
A pénzintézetek háza mellett az első földszintes csarnokba a Nagy-budapesti Csemege Vállalat kezelésében álló Csemege ABC üzlet települ. Körülbelül ötszáz négyzetméter területen hús, tejtermék és egyéb élelmiszer árusítására tervezték. Itt úgynevezett földes árut, azaz zöldség-gyümölcsöt nem árusítanak. A csarnoknak három bejárata lesz, ebből egy a raktári bejáró. A Csemege ABC 2,5 millió forint beruházási költséggel készül, berendezéssel együtt. Az üzlet érdekessége, hogy eredileg a Dózsa György úti lakótelep belsejébe szánták, ahová egy 66 férőhelyes, pavilonos rendszerű bölcsődét építenek 3,4 millió forint költséggel.
Az első emeletes épület az Országos Áruház Vállalat üzemeltetésében levő Állami Áruház. Az áruház 2500 négyzetméteren, két szinnen rendezi be osztályait: ruházati és különféle vegyes iparcikk, műszaki áruk osztályát. Az áruház árukészletére jellemző, hogy a tulajdonos OAV az 1968-as csonka évre 84 millió forintos, az utána következő évekre pedig évi 144 millió forintos forgalmat tervezett. Az Állami Áruház összköltsége eléri a 12 milliót, és még 1968-ban megnyílik.
Az üzletsor második nagyobb egysége a szolgáltatások háza. Itt kap helyet a GELKA szerviz 300, a Székesfehérvári Ruházati KTSZ női-férfi szabósága 170, a Székesfehérvári Cipőipari KTSZ mértékes cipészete 85, Patyolat felvevőhely és gyorstisztító 389 négyzetméternyi alapterületfi üzlethelyisége.
Az üzletsor ezen üteme két kisebb helyiséggel zárul le a Kiskereskedelmi Vállalat 60 négyzetméteres ajándékboltja, valamint a Posta megyei hírlapiroda üzemeltetésében levő 45 négyzetméteres újságmagazinja. Az üzletsor első ütemének beruházási összköltsége 17 millió forint, s valamennyi egység átadásra kerül 1968 végére. Az építkezést egyébként 1967 közepén kezdik meg, a beruházók azt tervezik, hogy télre tető alá kerül az áruház. A kivitelező a 26-os Építőipari Vállalat lesz.
Az üzletsor második üteme csak a következő tervidőszakban készül el. A tervek szerint ebben a részben szintén különböző szolgáltató és kereskedelmi egységek váltogatják egymást. Így többek között könyvesbolt, OFOTÉRT, gyermekfodrászat, BELKER kölcsönző bolt, egy étterem és konyha, végül egy szintén 2500 négyzetméteres, kétszintes áruház épülne. A két áruházat a jelenlegi elképzelések szerint szakosítják: az első ruházati, a második vegyes iparcikk jellegű lesz.
Az üzletsor külső megjelenési formája igen reprezentatív lesz: nagyrészt előregyártott beton-fém keretállásokból épül, nemes burkolattal. Az üzletkombinátot az ÉM Lakóépület-tervező Vállalat (LAKÓTERV) két építésze tervezte: Holllai György és Batka István.

A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.

Dunaujvaros