5 év – válogatás az elmúlt év bejegyzéseiből

Egészen pontosan 2018. szeptember 7-én startolt el immáron új név alatt a várostörténeti sorozat, melynek bejegyzéseivel nap mint nap találkozhattok, felidézve településünk történetét. Hol közelebbi, hol távolabbi időszakokból érkeznek alkalmanként még nekem is új információkat tartalmazó írások, cikkek. Ezekből a kis mozaikdarabkákból áll össze egyre jobban a város története. Olvashatunk korabeli propagandacikkeket, 56-os eseményeket ellenforradalomként beállító írásokat, mind 1-1 kis szelete városunk történelmének. Célja nem is lehet más, mint felidézni, bemutatni ezt az időszakot, megemlítve a városépítés ismertebb és ismeretlenebb szereplőit, hiszen rengetegen hordták a téglát, lapátoltak, kubikoltak, építették a szocializmust, Sztálinvárost, és a gyárat.

Emlékek, megfakult, újságcikkek, filmhíradók, archív fotók, képeslapok segítségével megelevenedik a múlt, az idősebb korosztálynak némi nosztalgia, a fiatalabbaknak pedig újabb ismeretanyag ami a tankönyvekben még nem olvasható. 1-1 nem annyira ismert téma “boncolgatása” további kutatások remek segédanyaga is lehet, ahogy egyre több esetben találkozhatunk az oldalon már megismert tartalmakkal.

Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros, de Intercisa története is még rengeteg érdekességet tartogat számunkra. 5 évvel ezelőtt egy igen fontos állomásához érkezett a sorozat, a céljai semmit sem változtak. Programajánlókkal, zenei tartalmakkal színesítve is bemutatni városunk életét, sokszínűségét, gazdagságát. Szerencsére van mit, és van miről. Köszönet mindazoknak, akikek nem riasztott el a sokat olvasott sártenger, a városépítés megtorpanása és a megannyi nehézség, vagy a korabeli cikkek hangulatához igazodva a “gaz imperialisták ármánykodása“.

A várostörténeti oldalról, erről a nem mindennapi hobbiról még tavasszal beszélgettünk Balla Tiborral, írásos, illetve podcast anyagban is megtalálható:

Tíz éve mesél a városról a lokálpatrióta portál

Nyár végén pedig a Dunaújvárosi Televízió készített riportot

A hátunk mögött hagyott évből szemezgetve 1-1 érdekesnek vélt cikk, tartalom, egyfajta szubjektív válogatás:


2022. szeptember 29. A Dunaferr és a sport

Sportélet a városban/1999


2022. október 23. Tér és kopjafa

Kopjafa a temetőben /1989


2022. november 29. Csolnak-Út Rotterdamtól Pestig

Birly István és Rosti Pál kalandos hajóútja /1962


2022. december 23. Angyal Sztálinvárosban

Angyal István 56-os forradalmár életének viszontagságai /1994


2023. január 17. Szocreál várostörténeti séta a Katolikus rádióban

Városunkról a Katolikus rádióban /2023


2023. február 11. Sok szeretettel…

Várostörténeti képeslapok a múltból /2023


2023. március 1. Sándor András: Én, az egyszerű vasöntő…

Vasmű vezetője, “JÁNOS” /1954


2023. április 5. Munkatársunk: Örkény István

Városépítés egyik fő tudósítója /1981


2023. május 28. Az elesett hősök emlékezete

Első világháborús emlékmű /1924


2023. június 8. Szerelemhely

Nemes Anna műsora Dunaújvárosból Koltai Róberttel /2023


2023. július 30. Római tábor – tervpályázat

Római városrész tervezésére beépkezett pályamunkák /1960


2023. augusztus 12. Pokolbeli víg napjaim

Faludy György élményei /1950

Volt miből szemezgetni, legyen ez így a soron következő születésnapon is 2024 szeptemberében, addig pedig találkozzunk az egykori Vidám Parkban egy interaktív játékon, Muki túrán, vagy éppen a könyvtárban egy Legyen Tiéd Dunaújváros társasjáték délutánon. Ezekről ha nem szeretnétek lemaradni, kövessétek az oldal híreit, vagy a facebook oldalra feltöltött linkeket/eseményeket.

Dunaújváros Mesél

Sztálinváros

 

DM születésnapok:


1 év – válogatás


2 év – válogatás az elmúlt év bejegyzéseiből


3 év – válogatás az elmúlt év bejegyzéseiből


4 év – válogatás az elmúlt év bejegyzéseiből

Dunaujvaros