Berán Lajos

Berán Lajos

szobrász, éremművész

(1882.VI.9. Budapest – 1943.I.5. Budapest)

Berán Lajos élete és művészete

Magyar szobrász, éremművész, pénztervező, bélyegtervező. Festő és grafikus munkái is ismertek. Budapesten Telcs Edénél, majd Bécsben a képzőművészeti akadémián tanult. 1902-ben kisplasztikai munkákat állított ki. 1903-ban saját éremkészítő műhelyt alapított, plakettjeinek és emlékérmeinek száma ezres nagyságrendbe esik, de munkáit számos jelentős köztéri szobrával Budapesten, vidéken, és hangsúlyosan Dunapentelén is viszontlátjuk. Díjakkal, elismerésekkel övezett, kiemelkedően sikeres és gazdag életműve kivételes művészi látásmódját és művészi kvalitásait egyaránt tanúsítja.
Magánéletében sokáig fel sem merült, hogy köze lesz Penteléhez, de aztán eljött a szerelem, pentelei lányt vett el feleségül, Dékány Ilona Máriát. Innentől a fővárosi éremművész szabadidejét szívesen töltötte Dunapentelén, Frankl Zsigmond közbirtokos nemes, Nyáry Andor író és mások szomszédságában, esetenként Pentelei Molnár János társaságában – akivel egyébként alapító tagjai voltak Budapesten a Benczúr társaságnak. Dunapentele ekkorra már népszerű nyaralóhellyé is vált.

A várdombon álló házuk Dunára néző oromfalára helyezte először az 1932-ben alkotott köralakú rotundáját a Madonna kisdeddel témájú domborművét, madonna alakjában felesége vonásait örökítette meg.
Ettől az évtől az állami pénzverde művészeti vezetője és fővésnöke lett.
A dunapentelei öregtemetőben megrendelésre ő készítette el a közbirtokos Szávics család monumentális síremlékét.

Felesége elhunyt családtagjai emlékezetére ő alkotta a Jézus szíve szobrot a pentelei római katolikus templomban (mögötte a sekrestye bejárata fölött, a templom védőszentje, Dunapentele névadója, Szent Pantaleon ábrázolása látható) továbbá a kistemetőben felesége szüleinek síremlékét krisztusfej ábrázolással.

1940-ben közkérésre Dunapentele elöljárósága nála rendelte meg Pentelei Molnár János emléktábláját, amelyet a festőművész szülőházán helyeztek el.

Berán Lajos 1943-ban hunyt el. Özvegyét kegydíjjal látták el, a művészkörökből még sokáig látogatták. A hatvanas években a Berán gyűjteményből jelentős adományt nyújtott a városi múzeumnak is.


Paddi Attila – BERÁN LAJOS

Éremtani Lapok – 2015

Művész és Magánember a dokumentumok krében I. – BeranLajos1.pdf

Művész és Magánember a dokumentumok tükrében II. – BeranLajos2.pdf

Művész és Magánember a dokumentumok tükrében III. – BeranLajos3.pdf

Művész és Magánember a dokumentumok tükrében IV. – BeranLajos4.pdf

Művész és Magánember a dokumentumok tükrében V. – BeranLajos5.pdf

 

 

 

DUNAPENTELEI TEMATIKUS ÉLMÉNYTÚRA

Dunaujvaros