Dunaújvárosi Hírlap – 1967. október 31.
A fehérneműgyár nagykorú lett
Ünnepi készülődés fogadja a látogatót a fehérnemű gyárban: az üzem tíz éves felállását ünnepli. Tíz évvel ezelőtt, 1957 szeptemberében kezdődött a termelés a radari épületben.
A fehérneműgyár 77-es szalagja 116 százalékot teljesít a jubileumi munkaversenyben
– Nagy utat tettünk meg azóta. 138 asszony kezdte a munkát, egyszerű, gyermek tornanadrágokat varrtunk – emlékezik vissza Orbán Józsefné, az egyik alapító tag. Varrónő volt, majd meós, később oktatási felelős lett. 1964-ben az üzem párttitkárává választották. – Mire vagyunk a legbüszkébbek? Megtanultuk a szakmát és az “idénymunkásokból” becsületes, munkás-kollektíva formálódott. Ma már csak ingvarrás folyik, osztályon felüli minőségben, termékeink külföldön is versenyképesek. Évente több tucat szakmunkást képeztünk, egyre többen végzik el a ruhaipari technikumot is. Valamennyi vezetőnk saját nevelésű – mondja a párttitkár.
A fehérneműgyár telepvezetője, Béres János is elégedett a fejlődéssel.
– Nyolc éve vagyok itt, összehasonlításul egyetlen adat: a nyolc év előtti ingszalagokon átlag 90-95 százalékos teljesítés volt, ma a normaszigorítások ellenére 105 százalék. Ehhez az új, termelékenyebb gépek is hozzájárultak. Ott tartunk, hogy üzemünk egyenértékű teljesítményt és minőséget produkál az anyavállalattal. Elértük, hogy a munkahibás darabok arányát az előírt 1,4 százalék helyett 1 százalék alatt tudjuk tartani. Ezért minden dicséret megilleti dolgozóinkat.
A Fehérneműgyár dolgozói jól kezdték az új esztendőt. Az első dekádban 101,4 százalékra teljesítették tervüket. A másod k dekádban ezt az eredményt már túl is szárnyalták. Január 17-én. 3 nappal a dekád befejezése előtt már 102,5 százalékos eredménynél tartottak. Úgy hírlik, hogy az üzem ezt a jó eredményt egész évben szeretné tartani. (Cseh Tibor felvételei) Megjelent: Sztálinvárosi Hírlap 1961. január 20. |
Az ünnepség számvetéssel is jár. A fehérneműgyár jelenleg naponta 6100-6200 darab inget készít. Az év elején még 20 ezer normaóra körülbelül 60 ezer ing lemaradásuk volt, október végére már kétezer normaóra előnyt szereztek a tervhez képest. Ezt a javulást a jubileumi munkaverseny eredményezte.
Tihanyi Gyuláné varrónő az egyik legjobb dolgozója az üzemnek, legutóbb 183 százalékot teljesített. Tíz éves dolgozó, másodszor kapja meg a könnyűipar kiváló dolgozója kitüntetést.
– Varrni tudtam azelőtt is, de csak felsőruhát – meséli – 1957 előtt a vendéglátóiparban dolgoztam Az első hónapok után már teljesítettem a normát, emlékszem 50-60 alsónadrágot kellett a szalagnak műszakonként varrni, most pedig 580 ing a száz százalék. Kézügyesség, meg gyakorlat kell ehhez a munkához. Én évek óta 120 százalék fölött teljesítek.
– Elégedett, Tihanyiné?
– Az első keresetem 1957-ben 980 forint volt, most kétezernél soha sem kevesebb. Az idén alakult a brigádunk, a múlt hónapban 126 százalékot értünk el. Sokat segítünk egymásnak, lépést kép tartsanak velem, különben lemaradunk.
Tihanyiné nagymama. Az unokája annyi idős, mint a legkisebb gyermeke. Otthon minden nap főz, nagy a család. Nemrég, amikor a két nagy gyereke is otthon lakott, tízen voltak, most már “csak” ötről kell gondoskodnia.
– Szerencsére, a dédnagymama vigyáz a kicsire, másképp nem bírnám a két műszakot.
A párttitkár azt mondja róla, hogy ez a 39 éves nagymama a Március 15 brigád lendítőereje, sokat tanulnak a fiatalok tőle. Tömérdek elfoglaltsága mellett pártcsoport bizalmi is.
Öveges Pálné a fehérneműgyár egyik sajátnevelésű műszakija. Ő is tíz évvel ezelőtt, varrónőként kezdte, aztán meós lett. Utána hat éven keresztül szalagvezető volt, két év óta pedig műszakvezető.
Öveges Pálné örömmel magyaráz meg minden bonyolultabb feladatot lányainak. /1959
– Megbíztak bennem. Tanfolyamokat végeztem, két éve érettségiztem a ruhaipari technikumban. Együtt tárultam a férjemmel, ő gépipariba járt, most művezető az erőműben. A munkámat szeretem, mindig van lehetőség az újra. Vagy a divat változik, vagy az igények. Most éppen a ragasztott gallér alkalmazása okoz gondot.
Övegesné is főz, de csak hét végén. Neki igaz, könnyebb a helyzete: második gimnazista már a fia.
– Hamar elszaladt ez a tíz év – mondja mosolyogva. – A szakadatlan tanulásban észre sem vettem. Pedig sokat változtak az emberek egy évtized alatt. Az egymásrautaltság, a brigádmozgalom összetartó kollektívákat alakított ki. Ma már nemcsak a saját munkájukkal igyekeznek, mint régen, hanem törődnek egymással, segítenek. Nekem is könnyebb ilyen brigádokkal, szalagokkal dolgozni.
A tíz éves fehérneműgyár nem elégszik meg az eddigi – nem lebecsülendő – eredményekkel. Mind jobban rátérnek a Pádua ingek és a műszállal kevert anyagok varrására, a jövő évtől pedig valamennyi szalagon bevezetik a ragasztott gallér készítését. A jelenlegi 550 dolgozó közül 105 tíz éve dolgozik itt. Nem kis részük van abban, hogy a fehérneműgyár nagykorú lett.
Zs. Cs.
2018. március 15-én az egykori Fehérneműgyár/FÉKON épülete
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.