Sohasevolt…? Dehogynem!
Ezek a fiúk már most többre képesek, mint amennyi szponzori pénz van
Dunaújváros (pálinkás) – Ha valaki nem érezné igazán, hogy most változik valami, és nem akar részese lenni, annak ajánlom figyelmébe a dunaújvárosi alkotók új produkcióját, amelynek szombaton volt a bemutója
És következett a film
Valaki egyszer azt mondta, hogy ha minden összeáll, beláthatunk a paravánok mögé Nos, a Bernáth-féle csapatról szívesen írom le: összeállt valami, beláthattunk kissé filmjük által a paravánok mögé, és lőn csoda, városunkban is elkezdődött a Sohasevolt Glória vetítése. S bár az alkotók mondandójában joggal szerepelt “A fény teszi a sötétséget teljessé” mondat, a magam részéről egy percre sem éreztem, hogy akár esztétikai, akár dramaturgiai sötétséget kellene felfedezni a produkcióban. Hogy mégis káromkodással kezdődik ez a korántsem meseautókra vágyóknak készült mozi – nálam elég reálisan találta meg helyét a szívben.
A szombat esti dunaújvárosi filmbemutatót követően a filmalkotók válaszoltak a konferansz és a közönség kérdéseire egyaránt. Szerények voltak, boldogok. Okkal, hiszen letettek valamit. Filmet!
Sztorik a sztoriban
Nem új találmány, csupán kevés hazai filmalkotásra igaz: mesélünk a történetben. Főhőseink egyébként hús-vér huszonévesek. Az egyik csoport kábszer-dílerek (részlegesen romlottak?) párosa, míg a postarablás köré csavarodó történet másik vonalát a gengszterek (mentalitásukban merőben más) konzekvens bunkólkodása tölti ki. Gengszter-vígjáték: a meghatározás az esetben ül, ha az apró, véletlenszerű eseményeknek beállított történéseket tekintjük. Példának okáért említhetnénk a magnetofonból kivett elemeket, vagy Glória meseszerű megjelenését. S hogy a fősodorba miként lehet belekeverni apróbb sztorikat (náci kapcsolatok, a hallgatag falfirkász, vagy Ruszki előélet-története), erre választ a szövegkönyv építkezéséből kaphatunk. És abból a sztorizós, elbeszélő módból, amit az élet produkál körülöttünk. Szinte naprakészen.
Múltjuk a jövőnk…
…tudhatjuk meg például az amerikaiakról – persze a sztorizás hétköznapi szintjén, ám honi párába emelve ennek azért egészen más jelentése is van. Főleg, ha egy bankrablás kanyarodik elő a kapualjból. Sorra mehetnénk az apróbb utánérzéseken, Quentin Tarantino helyszínválasztási gesztusain át a durva beszéd funkcionális képzavaráig. Sőt! Azt is mondhatnánk, hogy Glória angyali jelenlétében (főleg távozásában) is van némi Hollywood, ami ellentmondásba hozható a poén-zsírozta történettel. Ezúttal mégsem tenném: az örömöm és reményeim okán. És nem utolsósorban azért, mert akik ilyen képekkel, itt-ott roppant eredeti vágásokkal képesek manőverezni (alig pár milliós háttérből), sokkal többre is képesek. Már most.
Mindenképpen film született
Szakmai és szereplői vélemények a “Glóriáról”
Dunaújváros (p.i.) – Fiatal rendezőnél és csapatánál természetes – szinte követelmény -, hogy bizonyos elődök visszaköszönjenek a filmalkotásban. A szombat esti díszbemutatót követően erről faggattuk az érintetteket.
Kleinhaus László: “Ezt már mindenképpen filmnek kell neveznünk. És jó filmnek!”
A Dózsa Mozicentrum vezetője. Kleinhaus László látott már néhány kellemes filmalkotást, véleménye a Sohasevolt Glóriáról mindenképpen figyelemre méltó: – Azt kell mondanom, hogy ez már film. Ha az előzményekét tekintjük, a szakmai tudást, vagy a mostani filmben föllelhető jancsós, tarantinós visszaköszönéseket, akkor arról győz meg Bemáthék új mozija, hogy van egy déligyümölcsünk, ami már a miénk. Nézhető, eladható filmet láttunk. Olyan fejlődést, ami a kevés pénz ellenére is bravúrnak mondható. És meggyőződésem, hogy sokkal több eredetiség – és ez jórészt pénz kérdése – van még ezekben a srácokban. Ha lehet üzenni Bemáthnak, akkor azzal összegeznék, hogy vegye figyelembe a példaképeket, gyúrja a maga egyéniségére, akkor nagyon jó lesz, sokkal nagyobb “gyerekességekre” is képesek lesznek. A hatásokon pedig semmi szégyellnivaló nincsen.
Missoundou Balázs: “Glória egyfajta lelkiismeretként van jelen a filmben”
Missoundou Balázsnak az első filmszereplése volt: – A forgatás alatt is jó volt együtt dolgozni, hamar összebarátkoztunk. Szerintem a magyar filmrendezéshez képest mindenképpen más ízt képvisel ez a film, mint példának okáért a Meseautó. A CWT korábbi produkcióiban is lehetett látni, hogy profikként dolgoznak. Majdnem olyan film volt, ami oktatás jelleggel agitált Glória mellett. Glória lelkiismeretként van jelen a filmben.
Megjelent: Dunaújvárosi Hírlap – 2001. február 26.
A SOHASEVOLT GLÓRIA forgatása
írta: Bernáth Zsolt