Népszava – 1951. szeptember 21.
JEGYZÉSTŐL A SORSOLÁSIG
Egy esztendő változásai Dunapentelén
A BÉKE-ÉTTEREMBEN vacsorázom, zenekar játszik az emelvényen, a körbefutó csillár bőkezűen ontja fényét. Az ablaktáblák nyitva vannak, de most feláll valaki, sarkig tárja az ablakokat, önkénytelenül arra fordul mindenki. Az eléjük táruló kép megakasztja az étkezés gépies mozdulatait. Innen az ablakból kinyílik a Május 1-utca, kinyílik a város. Csakugyan ők építették mindezt? Ez a sok ragyogószemű házsor az ő kezük nyomán született? Mindössze annyit jegyeznek meg: ez igen … Vagy: hm, hm… De a tekintetükben benne van a felfedezés öröme, az öntudat villanó fénye.
Én is az ablakhoz húzódom és keresem a helyet, ahol idestova egy esztendeje a mély gödrökre fektetett pallón bukdácsoltunk a szálláshelyekre, ahol békekölcsönt jegyeztek a dolgozók. Még csak egy éve annak?
A Magyar Népköztársaság kormányának
|
A pázsittal, növendékfákkal övezett nyári vendéglő helyén állt akkor az A és B barakk, nyakig vízben, mert az őszi esőzés valóságos velencei tájat varázsolt ide, s a zavarosan hömpölygő vízből vádlón emelkedtek ki a barakkok szürke falai. Ahogyan a két barakkot eltakarították a telepről, úgy takarították el azokat is, akik az építésért felelősek voltak … Ott, ahol most park zöldel, salakhegy meredezett a magasba. Amögött hullatta könnyeit Nádasné, hogy ő bizony nem jegyez békekölcsönt … Mit akarnak ilyen nyomorult özvegytől, akinek lesír a lábáról a cipő, akit cserbenhagy egyetlen kabátja. Ne nyaggassák már, na!
Az MNDSZ asszonyai, a népnevelők többször felkeresték, hosszasan elbeszélgettek vele, s Nádasné figyelt is rájuk, ám egyszer csak váratlanul elölről kezdte: Ugyan már, hagyják őt békiben! Majd éppen őt kérdik meg a világ sora felől. Amikor elegendő víz se jut neki a mosdáshoz, a raktárból egy darabka rongyot sem adnak, hogy elfüggönyözze az ablakát, s a férfiak még képesek belesni rajta.
Nehezen boldogultak Nádasnéval a népnevelők. Hosszú estéken keresztül magyarázgattak neki, a végén azt morogta: majd meglátjuk.
Most, egy év múltán találkoztam újra vele. A hajdani salakhegy felől kanyarodott a Május 1-útra s ahogyan a kormos, füstös salak üde parkká változott, úgy
változott meg a zsémbes, bizalmatlan, örökké háborgó özvegyasszony is. Két leánynak mutogatja a bezsaluzott filmszínházat, amelyet “november 7-re elkészítünk”. Így mondja, elkészítünk, pedig hát ő nem ott dolgozik. De minden, ami Pentelén készül, épül, növekszik, az övé is. A külsején is látszik a kiegyensúlyozottság, gondozottság.
– Honnan tudtam volna, hogy ilyen egyszerű dolog a békéért harcolni? – kérdi csendesen. – Egyikeste bejött a szállásunkra a párttitkár elvtárs és azt mondta: lemaradtunk a 2-es számú építkezéssel, jó lenne, ha vasárnap behoznánk valamit. Én persze felhorkantam, hogyisne! Két vasárnap nem voltam odahaza, majd éppen dolgozni maradok itt. Aztán láttam, hogy a szomszédom már hunyorgott, integetett jobbra-balra, akkorka asszony, mintegy dugó! Persze, hogy maradunk, behozzuk a lemaradást, megmutatjuk, hogy időben elkészülünk! Ezzel is előbb lesz acélunk, vasunk, gépállományunk! Előbb leszünk erősek! – Hát maradtam én is … Még kértem is azt a kis dugó asszonyt, hogy maradhassak, mert azt hajtogatta: csak az hozzon áldozatot, aki érti, miről van szó. Azt se tudtam, mit tegyek, hogy bebizonyítsam: nekem ehhez jogom van! Addig erősködtem, amíg a könny kicsordult a szememből, úgy átjárt valami jó érzés, hogy amit dolgozni fogok, az már a békéhez tartozik, s engemet, az ágrólszakadt özvegyasszonyt ebbe belevettek! S azóta, hiszen láthatja saját szemével, nem vagyok én már szegény, elhagyott özvegy. Kőművesátképzős vagyok, tagjelölt, a legjobbakhoz tartozom! Esténként a szabadszínpad előadásait nézem, s a könyvnapon három könyvet is vásároltam magamnak …
ISMERŐSÖKET KUTATOK az asztalok körül. Mert nemcsak a Vasmű képe változott meg egy esztendő alatt, de az emberek is, akik a Vasmű képét formálták, alakították.
A zenekar előtt ül Tóth Éva munkavezető, egy fiatal emberrel. Többen ülnek az asztal körül, de gyakorlott szem rögtön észreveszi, hogy ők ketten összetartoznak.
Jól emlékszem még Tóth Évára, önként jelentkezett a DISZ-nél: tegyék őt Pentelére, hogy megmutathassa, nem hiába végezte el a munkavezetői iskolát.
Bátran, öntudatosan kezdett munkához. Ám, amikor a női építkezésre tették, bizony megijedt… Hogy fog ő rendet teremteni ennyi nő között, akiknek többsége még sohasem dolgozott építőiparban, akiknek zöme hírből sem ismeri a fegyelmet… S mit kezd a kőművestanulókkal, akik “átejtik” az olyan kezdő női munkavezetőket, amilyen ő.
Beszélgetés a történelemről Kollár Juliannával
Két nap gondolkodási időt kért. Ám az első álmatlan éjszaka után Teván Zsófia mérnök elé állt, aki a női építkezést vezeti.
– Nem való, hogy visszariadjak a nehézségektől – mondta elcsukló hangon. – Be akarom bizonyítani, hogy nem félek az akadályoktól – folytatta, s úgy érezte, a szíve zakatolása elnyomja a hangját.
Aztán elkezdte a munkát.
– Kezem alatt dolgozott egy kőművestanuló. Viski Zoltán, azzal sok bajom akadt – meséli. – Szeretett csellengeni, dehát én olyan szigorú voltam hozzá, hogy ha meglátott, már bujt előlem. Addig-addig neveltem, amíg összeházasodtunk.
– Így álltam bosszút rajta, hogy feleségül vettem – tréfál Viski Zoltán, az ifjú férj. – Most már aztán nagyon összedolgozunk. Olyannyira, hogy a május 1-re felajánlott munkásszállásokat négy nappal határidő előtt fejeztük be.
Tóth Éva komolyan néz maga elé.
– Tavaly szeptemberben 1200 forint békekölcsönt jegyeztem, pedig akkor még nem éreztem ennyire, mi minden valósul meg a békekölcsönből. Hogyan nőnek a várossal, a gyárral együtt az emberek.
HORVATH LÁSZLÓVAL korán reggel találkoztam. A brigádjával sietett az öntöde építkezésre. Sietett? Én siettem utána, hogy utolérjem, mert ő valósággal röpült.
Ki ne emlékezne Horváth Lászlóra, a betonozóbrigád göndörhajú, meggypirossapkás fiatal vezetőjére, akit mindenki ismert Pentelén, mert hírevolt, hogy milyen jól dolgozik: ahol betonozóbrigádjával megjelent, ott hibátlanul ment a munka.
S egy napon mégis eltűnt az építkezésről. Lecsúszott, osztályidegen, ellenséges elemek szivárogtak az építkezésre, akik különböző módon próbáltak zavart kelteni. Egyik este a büffében – akkor még ütött-kopott,rozoga kis bódé volt a büffé -, bodorítotthajú, kiberetvált tarkójú fiatal emberek kiáltottak oda Horváth Lacinak: – Gyere ki, ha mersz!
Horváthot nem olyan fából faragták, aki megijed az árnyékától. Kiment a sötét, sáros útra, ahol sörösüvegekkel fogadták, valósággal zuhogtak rá a sörösüvegekkel mért ütlegek. Ő sem hagyta magát.
– Volt bennem egy kis szesz is – vallja be – és elvadultan csapkodtam magam körül. Csak Fehérváron józanodtam ki, hogy mi történt velem. Volt időm gondolkozni azon, hogy miért éppen engem akartak lehetetlenné tenni, aki úgy vitte a brigádját, hogy a többiek is utánunk igazodtak. Nem sokáig törtem a fejem azon, hogy miért volt fontos nekik a brigádunk szétzüllesztése. Visszajöttem Pentelére… Mert itt akartam dolgozni, ide húzott a szívem. Elmehettem volna oda, ahol senki sem tudott a verekedésemről, mégsem mentem. Itt akartam kiköszörülni a csorbát, bebizonyítani, hogy az éberséggel is jól állok már, nemcsak a munkámmal. Meg magamnak is tudok már parancsolni, nem hagyon, hogy az indulat parancsoljon nekem.
Ami most következik, azt már nem Horváth László mondja el, hanem a DISZ-bizottság tagjai: háromszoros sztahanovista lett Horváth László, az építkezés büszkesége. Népköztársasági Érdemrend ötödik fokozata ragyog a mellén.
Este a “saját lakásban” látogatom meg, a Bivaly-épület második emeletén. Nagyot nézek a meglepetéstől. Horváth László felesége nem más, mint a kis Neugebauer Mari, aki tavaly még azért jött ide, hogy nagykabátra gyűjtsön magának s a legjobb női brigádvezető lett Pentelén. Alig két hete házasodtak össze.
– Szakérettségire megy Mari – mondja Horváth László. – Elég jó feje van, képezze magát – teszi hozzá és igyekszik tárgyilagos arcot vágni.
Mari hajatövéig elpirul, amikor a párjára néz. – Ne engem emlegess, hanem azt, hogy versenyre hívtad ki az összes ifi-brigádot az öntödénél.
Dunapentele legjobb leánybrigádja
Most már Horváth László veszi át a szót.
– Lemaradt az öntödei építkezés.A DISZ-szervezet összehívta a városépítés 11 legjobb ifj-brigád vezetőjét, s pártmegbizatással az öntödei építkezésre küldte őket. Mert november 7-én önteni kell! November 7-én megindul az acélgyártás! Nagy szó ez, hogy pártmegbizatást kaptunk. Azt se tudtuk, hova legyünk az örömtől. Igaz, nem mindenki merte vállalni. Karajkó Tibor például, az első számú építkezésről, húzódozott, hogy így.., úgy… nem ismeri a munkaterületet… Nem szívesen hagyja ott, amit megszokott… De jól megkapta a magáét! A saját brigádjából kivált három fiú, hogy, ők bizony elszakadnak tőle és mennek a többivel. Aztán Matola Jóska, a Partizán-brigád vezetője, aki 14 hónapja dolgozik Pentelén, szólalt fel, úgy beszélt, hogy másnap hatvanhárman állítottak be az öntödei építkezésre, hatvanhárom olyan ifi, akit majd szétvetett a lelkesedés. Olyanok is voltak közöttük, akik abbahagyták a szabadságukat és jöttek velünk dolgozni. Már az első napon Godó János ács 430 százalékot, a Partizán-brigád 328 százalékot, mi pedig 215 százalékot teljesítettünk. Ma meg versenyre hívtuk ki az összes többi ifi-brigádot, tizenegy versenypont alapján.
Mari mindezt már jónéhányszor hallotta, de lesi a szót a párja szájáról, elismerően bólogat, s csak amikor befejezi, kérdi meg tőle: ennél valamit? S egy éltanuló-csokoládét dug a markába.
– Megérdemli – mondja komolyan. – Aztán beleszippant a levegőbe: már virágillat is van. És kisgyermekek is vannak… – Habozva néz a párjára, nehezére esik kimondani, félúton el is neveti magát: – Nekem olyan, mintha kihúzták volna már a békekölcsön főnyereményt. Pesten a Zeneakadémián. Pedig csak vasárnap húzzák. Hallod-e Laci?
Palotai Boris