Szabad Nép – 1952. november 8.
Az Októberi Forradalom ünnepére felépült a Sztálinvárosi Tűzállótéglagyár
November 7-én reggel ünnepélyesen felavatlak a Sztálinvárosi Tűzállótéglagyárat Az avatás az egész város, az egész vasmű ünnepévé vált. Az alagútkemence hatalmas térsége megtelt a város dolgozóival. A kabátokon sűrűn csillogtak a kitüntetések, sztahanovista jelvények – mutatták, mennyi hős van ebben a városban. A dísztribün mellett kocsi állt, rajta a határidő előtt elkészült új gyár első terméke. Minden egyes téglába belevésték: “Sztálin Vasmű Tűzálló téglagyára első égetéséből, 1952 november 7”.
Az átadási ünnepségen megjelent Kossa István kohó- és gépipari miniszter, Szíjártó Lajos építésügyi miniszter és Köböl József, az építők szakszervezetének főtitkára.
Tóth István, a 26/1. Gyárépítővállalat igazgatójának megnyitó beszéde után Kossá István kohó- és gépipari miniszter emelkedett szólásra:
– A termelésbe ma belépő üzem határidő előtti felépülése az egész magyar munkásosztály együttes erőfeszítésének eredménye – kezdte beszédét.
– Az üzemek tucatjai járultak hozzá időelőtti szállítással ahhoz, hogy a Nagy Októberi Szocialista Forradalom idei évfordulóján új üzem megindításával tegyük méltóvá a vasművet névadójához, a nagy Sztálinhoz.
Kossa elvtárs ezután elmondotta, milyen korszerű technikai berendezéssel dolgozik az új gyár. Ebben az üzemben minden gépi erővel történik, az emberi erőt itt már csak irányításra, gépkezelésre használják fel.
– Külön feladatként tűzzük ki a gyár műszaki vezetői és dolgozói elé a minőségkérdését – folytatta. – A jobb, tartósabb, nagyobb szilárdságú tűzállóanyag egyik feltétele a vas és acéltermelés növelésének, a minőség megjavításának. Éppen ezért elvárjuk ezen új gyárunk vezetőitől, dolgozóitól, hogy a szovjet tapasztalatok alapján célul tűzzék ki a nagyszilárdságú, jóminőségű – a szovjet szabványnak megfelelő – kohó-, kokszoló- és martin tűzálló-téglák gyártását.
Üdvözölte a Nehézvegyipari Kutatóintézet és Grofcsik professzor elvtárs által kezdeményezett szocialista, versenyszerződést, mely nagy segítséget nyújt az új üzemnek. Felhívta a Sztálin Vasmű további építéséhez szükséges gépeket, felszereléseket, berendezéseket szállító üzemek vezetőinek és dolgozóinak a figyelmét: tekintsék szívügyüknek, becsületbeli kötelességüknek, hogy a Sztálin Vasmű szállításait határidőre, megfelelő minőségben és hiánytalanul teljesítsék.
A vasmű határidőre történő felépítése egész népgazdaságunk érdeke, éppen ezért lett belőle nagy nemzeti ügy.
– Új szocialista hazát építő dolgozóinknak – mondta befejezőben – a mai kettős ünnepen, amikor egyrészt a Nagy Októberi Szocialista Forradalom 35. évfordulóját ünnepeljük, másrészt a Sztálin Vasmű új gyáregységének üzembelépését, a mai ünnepen is emlékezetükbe idézem, hogy sikereinknek, győzelmeinknek kezdeményezője, hajtó motorja, irányitó kormányosa a mi nagy pártunk és a mi nagy tanítónk, népünk szeretett vezére, Rákosi Mátyás elvtárs.
Kossá István beszéde után Gere János brigádvezető, a tűzállótéglagyár építkezésének DISZ-titkára szólalt fel a dolgozók nevében s átadta a gyárat Szíjártó Lajos építésügyi miniszternek. A miniszter melegen üdvözölte a tűzállótéglagyár hős építőit, megköszönte a dolgozóknak, hogy határidő előtt befejezték a nagy munkát. Beszélt arról, hogy az építkezés folyamán milyen nagyszerű együttműködés jött létre a fizikát és műszaki dolgozók között.
Hangsúlyozta, hogy a siker egyik tényezője a dolgozók önfeláldozó munkája mellett a tervfelbontás alkalmazása volt. Ez a munkamódszer ma már országos méretű és más nagy építkezéseinken is ragyogóan bevált.
Felhősi Ferenc, a Tűzállótéglagyár építkezésének főmérnöke átveszi az első téglát Gere János élmunkástól
Szíjártó Lajos elvtárs beszéde után dörgő taps közepette adta át az első téglát – a gyár átadásának jelképeként – Kossá István elvtárs, kohó- és gépipari miniszternek.
Az ünnepi beszédek után Sebestyén János, a Nehézipari Beruházási Vállalat igazgatója számos kiváló dolgozónak nyújtotta át a Sztálin Vasmű-emlékérmet és a pénzjutalmakat.
A november 7-én felavatott Sztálinvárosi Tűzállótéglagyárban készült első téglákból Matola József sztahanovista (balról), Partizán-brigád vezetője átnyújt egyet Sztálinváros egyik sokszorosan kitüntetett építőjének
Üzembehelyezték a Tűzállótéglagyárat
Arcképek a Tűzállótéglagyárból