Ország-Világ – 1960. február 10.
Csillagtalan, ólomszürke az ég. Neoncsövek kékes-fehér sugárzása az aszfalton, szitáló eső ferde szálai szövik át a levegőt. Az ünnepnapok egyik borongó estjén sétálunk a tíz esztendős Sztálinváros széles utcáin, terein.
Az egyik házigazda
Amikor az érkezés estéjén lelépünk az autóbuszról s fürkészve széttekintünk, a szállodaépületet keresve, vidámhang szólít meg:
– Az Aranycsillagot keresik? Ott, az az árkádos palota …
Fiatal katonatiszt lép mellénk, előre mutat. Ő is a buszon érkezett. A szálló ajtajáig kísér bennünket.
– Erezzék jól magukat városunkban – mondja kedvesen, mint egy kedélyes házigazda. S hozzáteszi:
– A második emeleten vannak a legjobb szobák.
– Lakott már ebben a szállodában?
– Nem, nem laktam én. De ott álltam az állványon, amikor raktuk a falát. Van itt még néhány ház, amelyik viseli a kezem nyomát. Az is, ott szemben, az első, ami épült. Ott ugyan még csak hordtam a téglát, meg adogattam. Aztán már az én kezemhez adogatták…
Megnyílt Sztálinvárosban az Arany Csillag szálloda
Az asztal tarka-barka
A sztálinvárosi emberek, főleg az alapítók, az első telepesek, az építők, büszkesége van a hangjában. Aki nem érzi ezt, nem is lehet igazi polgára ennek a városnak.
Ezt vallja K. Lajos gyalus is, aki pedig csak két esztendeje költözött ide Budapestről. Együtt ülünk a “Vigadó” vendéglő egyik asztalánál és csendesen, módjával borozgatunk. Ilyenkor nyílik meg a szív s a szó.
– … egy híján húsz testvérem volt nekem. Anyámnak minden évben ikrei születtek, csak én érkeztem páratlanul. A sok gyerek nem egy anyától való, mert apám három feleséget “fogyasztott”. Most én is ott tartok ami az asszonyokat illeti – mint az apám. A harmadiknál. Viszont nekem csak egy gyerekem van. Fiú, tizenhét éves. De erre az egyszem gyerekre többet költök, mint apám a tizenkilencre…
Eltört a tányér
Éjfél felé tetőpontján a hangula, teljes lánggal fellobog a vidámság. Jó vacsora után mulatnak a sztálinvárosiak. Ének zendül és tánc dobog, a párok szemében szikrát csihol az öröm.
Három cigány-népművész játssza a talp alá valót, szenvedélyesen, a terem végében, az emelvényen. A nagybőgő hangja már ismerős; ám cigányzene-karban kissé szokatlan – bár kellemes a fülnek – a hárfahúrok pengése. Szünetben beszélgetek a zenekar vezetőjével, Horváth János balatonfüredi népművésszel, aki avatott ujjakkal szólaltatja meg hatalmas, díszes keretű, láthatóan régi, értékes instrumentumát.
– Még öregapám öregapja is ezen a hárfán játszott – mondja elérzékenyülten. – Régihangszer ez, 270 éves, mégis olyan fiatal a lelke. Mindent eljátszok rajta, még a klasszikusokat is. Hanem a cigány-népdalokat, bárminő szépek is, itten kérem mellőzni kell, mert azoktól tűzbe jönnek a vendégek és betörnek egy-két tükröt, de be ám…
Közbeszól most a bőgős, egy vidám szemű, idős barna zenész.
– Valaha öröm volt a tükör-törés; vendéglősnek is, cigánynak is. Ilyenkor könnyen megtelt a tányér, de most csak kárt jelentene…
– Hát a tányérral mi lett?
– Az kérem eltörött, annak vége örökre. Nem tányérozunk már sehol. De nem is kell. Bizonytalanság volt az csak, könyörgöm. S a ragya verje meg azt a cigányzenészt, aki kódul, amikor művész-fellépődíja van.
Hát igen, nyolcvan forint “fellépti díj” üti markát egy népművésznek minden este a Vigadóban.
A vas vonzása
A gyalus elunja magát. Átmegy hát a szomszéd asztalnál ülőkhöz .Nem ismerte még őket, de hát baj is az!?
– Szíves engedelmükkel, leülhet ide egy szalmaözvegy?
Fiatal házasok szórakoznak, ruhagyáriak és a szüleik, akik vidékről jöttek látogatóba. Az idős parasztházaspár komolyan, ünnepélyesen, mondhatnám méltóságteljesen szórakozik. Dalolgatnak halkan, iszogatnak módjával. A gyalus kérdezgeti őket szántásról, trágyázásról, a jövő termés kilátásairól.
— Látszik, hogy ért hozzá … – jegyzi meg az öreg menyecske.
Ha nem is értek, de konyítok – felel a gyalus – végeztem én paraszti munkát is, mikor falusi kovács voltam; akkor hol a tízkilós kalapácsot emelgettem, hol az eke szarvát tartottam. Szerettem a szántás-vetést, hanem a földtől azért visszakívánkoztam mindig a vashoz. Úgy vonzott, mint a mágnes.
Erő és gyengeség
Késő este sétálunk a Sztálin úton. Itt is, ott is a szórakozásból hazafelé tartó járókelők, siető családok s andalgó szerelmespárok. Egy piros “Panni” robogó kerülgeti az embereket; a pöfögő alkotmányon csinos, fekete hajú asszonyka; a kormányon orvosi műszertáska jelzi, milyen hivatást űz a motorosnő – vagy jobban mondva: milyen hivatás űzi őt a nyirkos estében.
Dr. Varjas Éva ifjú orvosnőt beteghez hívták…
Sokan a hangulatos, szép berendezésű eszpresszóban üldögélnek. Sokan a filmet nézik, az impozáns Dózsa-moziban. Sokan odahaza, családias összejövetelek vidám tereferéjében, süteményevésben próbálják ki kedvüket, étvágyukat. Van aki az italboltokat látogatja – itt egyébként találóan “becsület-süllyesztőknek” nevezik ezeket. A “Felszabadulás”-ban is javában áll a bál. Ezt az óvárosi vendéglőt meg “Dúlás”-nak keresztelte el a helyi ötletesség, lévén a lokál szenvedélyes viták, olykor bizony verekedések színhelye.
De hát ezt sem kell elhallgatnia annak, aki hű krónikása akar lenni a sztálinvárosiak életének. Mert hiszen ők sem angyalok, csak emberek – erő, gyengeség, derű, harag lüktet szívükben, váltakozva… Egyszerű emberek élnek itt, hibáktól nem mentesek.
De ők építették fel ezt a várost. És áramot gerjesztenek s acélt gyúrnak és otthonokat emelnek, kényelmes jólétet teremtenek – saját maguknak és mindannyiunknak…
Vasmű főbejárata /1960
fotó: Fortepan/Chuckyeager
Lángoló zuhatag felett
Lám, most a szórakozás, pihenés idején, most sem állhat meg egészen a munka. A város ünnepi képe hiányos lenne, ha nem esnék itten szó a Dunai Vasmű sajátságos életének szakadatlan, percre sem szűnő lüktetéséről. A melegüzemben a kohászok, a martinászok éjjel-nappal adják az áramot, vasat, az acélt, a kokszot. Meglátogatjuk őket is. Éppen a csapolásra érkeztünk. Az egyes számú nagyolvasztóból pirosan, gőzfelhőben, szikraesőben folyik, zuhog az izzó vaspatak. Fenséges, félelmes látvány.
Százhúsz tonna nyersvas főtt meg most egyszerre, az ömlik alá vakítóan az óriási üstbe.
– Ha valaki… beesnék oda… – mondom megborzongva. S így felel erre Schön József, az üzemvezető:
– Az nem történhet meg, hacsak szánt-szándékkal meg nem teszi. Bizony, volt egy ilyen eset. Tavalyelőtt, májusban történt…
S elmeséli: egy kokszolómunkás szerelmi bánatában beugrott az erkélyről. Iszonyú halál, a teljes megsemmisülés … Az embernek pora sem maradt. Dehát jobb erre már nem gondolni.
Nézem a kanyargó, sistergő, halálos zuhatagot; a kén és foszfor szikrázik fölötte, roppant csillagszóró; káprázat, elvakít. Az üzemvezető karonfog, úgy vezet a csillogó ércporral fedett átjárón az irányító s ellenőrző szobákba. Itt műszerek vibráló mutatói s színes üveglapok mögött villózó számok és nyilak jelzik a kohó működését és az 1300 fokos lázban izzó anyag rohanását, mely oly könnyen válhat ámokfutássá, hogyba a vas kitér a csatornából. Ám vigyáznak erre az olvasztárok. Úgy állnak ott a füstben és koromban, a lángoló zuhatag visszfényében, mint figyelmes, néma strázsák, mint mesebéli sárkánykígyók őrzői, egy roppant képeskönyvben…
BARÁT ENDRE
Az eredeti cikkben nem szereplő képek forrása:
Intercisa Múzeum archívuma
Dunaújváros – Panoráma Kiadó
Fortepan