Magyar Nemzet – 1973. augusztus 14.
Rosti Pál sor Dunaújvárosban.
A “művészi fényképezés” hazai úttörője
Nemrégiben Dunaújvárosban határozat született néhány új utcaelnevezésről. A szocialista város hagyományőrző szeretetére vall, hogy utcát nevezett el az egykori Dunapentelén a múlt században élt Rosti Pálról, aki – mint a határozat utal erre – a “művészi fényképezés” hazai úttörője volt.
Jövő évben száz éve lesz annak, hogy Rosti Pál alig negyvennégy éves korában elhunyt Dunapentelén, ahol a falun kívül levő házában élt, amelyet ritka szép rózsagyűjteményről nevezetes kert övezett. Ebben a környezetben gyakran fogadta zene- és festőművész barátait, hogy a rokonlelkűek társaságában feledje magányos életének fájdalmait. Családja nem lévén, a természet és a művészet szépségeihez menekült.
Nem volt közéleti férfi, a szónak mai értelmében, csak nagyon művelt ember kívánt lenni – ez volt az érdeme. Ebben emelkedett ki osztályostársai, az akkori földbirtokos társadalom nemzedékéből, azok közül a fiatal társai közül, akik rendszerint csak a tivornyában és a kártyaasztal mellett kerestek szórakozást, legjobb esetben a lóistálló kötötte le érdeklődésüket. Most, hogy emlékét Dunaújvárosban a róla elnevezett Rosti Pál sor is őrzi ezentúl, érdemes a múltból néhány pillanatra felvillantani annak a férfiúnak alakját, aki mindenképpen megérdemli, hogy Dunaújváros az új utcaelnevezéseknél gondolt reá.
A család
A haladó szellemű Rosty család tulajdonképpen Vas megyéből került Fejér megyébe. Rosti Pál nagyatyja – akit ugyancsak Rosty Pálnak neveztek, de ő “y”-nal írta nevét – eleinte katonai pályán szolgált, utóbb pedig Vas megye táblabírája volt. 1794 decemberében letartóztatták a Martinovics-féle összeesküvésben való részvétel miatt – ugyanakkor, amikor Kazinczy Ferencet, Verseghy Ferencet és a többi hazafit. Rosty Pált, a királyi tábla felmentette ugyan, de a hétszemélyes tábla a fellebbezés során egyévi várfogságra ítélte, mert beigazolódott, hogy hallott a kátéról és “tudta, hogy forradalom előkészítéséről volt szó.”
Fia, Rosty Albert, aki később Békés megye alispánja és országgyűlési követe volt, majd Békés, illetve Fejér megyében lett földbirtokos, egyike volt azoknak a felvilágosult földbirtokosoknak, akik először mondtak le Fejér megyében a nemesi földbirtok adómentességének kiváltságáról és önadóztatást kértek maguk ellen, még mielőtt az országgyűlés megszüntette volna a nemesi birtok adómentességét. Erre vonatkozó javaslatát Madarász József nyújtotta be Fejér megye közgyűlésének 1845. február 17-i ülésén, mint erről a megye közgyűlési jegyzőkönyve beszámol. Amikor Rosty Albert javaslata elhangzott Madarász József ajkáról Fejér megye közgyűlésén, Eötvös József már megírta legjelentősebb művét, A falu jegyzőjé-t. Benne a valósághoz híven adott társadalomrajzot arról a megyei rendszerről, amelyben minden kötelesség a jogfosztottaké és minden jog a kiváltságosaké volt. De Eötvös József élete ekkor már más vonatkozásban is fűződött Rosty Albert családjához: 1842-ben feleségül vette Rosty Albert fiatalabbik leányát, Rosty Ágnest. Az idősebbik Rosty-leány, Rosty Ilona, csaknem egyidőben lett felesége Trefort Ágostonnak, a későbbi kultuszminiszternek.
Rosty Albert közismert zenebarát volt, a pesti zenei életben nagy szerepet játszott. Fiatal korában baráti kapcsolatot tartott fenn Brunszvik Ferenccel, Martonvásár földesurával, akinek révén bécsi tartózkodása idejében maga is személyesen ismerte Beethovent. Ebben a családi környezetben nőtt fel Rosti Pál. aki, miután atyja, Rosty Albert 1847-ben meghalt, a dunapentelei Rosty-birtokon gazdálkodott.
Rosti Pál Kubában és Mexikóban
Át Amerikába
Kora ifjúságától kezdve szenvedélyesen művelte magát. Az 1848—1849-es szabadságharcban mint Károlyi-huszár vett részt, majd a világosi fegyverletétel után kimenekült az országból. Münchenben előbb a természettudományokkal foglalkozott, különösen érdekelte a földrajz és a néprajz. Később Párizsba költözködött, ahol megtanulta a fényképezést. 1856 nyarán egy francia gőzhajón Le Havre kikötőből Amerikába utazott, de az Egyesült Államok helyett Mexikót, Texast, Kubát és Közép-Amerika más szigeteit kereste fel, ahol a természetet és az ott élő népeket tanulmányozta. Számos fényképfelvételt készített útjairól, ezeket később könyv alakban is megjelentette.
Két és fél évig volt Amerikában, 1859 február végén hazatért. Amerika különböző részeiben tett utazásairól 1861-ben Úti emlékezések Amerikából címen könyvet jelentetett meg, e munkájáért a Magyar Tudományos Akadémia levelezőtagjává választotta.
Rosti Pál – Uti emlékezetek Amerikából
Rosti Pál rajongott a művészetekért, különösen a zenéért és a festészetért. A festészetben maga is meglehetősen járatos volt, sokat buzgolkodott a képzőművészeti társulat érdekében. Beethoven és Wagner zenéjének csodálatában élt. Nagy érdeme volt abban, hogy Richard Wagner 1863 nyarán először látogatott Magyarországra és két hangversenyt adott. A zeneszerző Mein Leben című önéletrajzában magyarországi tartózkodásának napjaival kapcsolatban így emlékezett meg róla: “Herr Rosty, mir in freundlicher Erinnerung geblieben ist.” (Rosty úrra barátsággal emlékezem.) Egyébként Rosti Pál rendezte Pesten a filharmonikusok hangversenyeit és részt vett a Zeneakadémia létesítésének előkészítő munkájában.
Csónak-út Rotterdamtól Pestig
Egyik legnagyobb kedvtelése a vízisport volt, hiszen a Dunapentelén, a Dupa mentén lakott. Pesten csónak- és hajósegyesületet alapított. Nevezetes vállalkozása volt az a víziút, amelyet 1862-ben Birly István barátja társaságában tett meg az Angliában készíttetett “Ellida” nevű vitorlás csónakon. Rotterdamtól kiindulva felfelé a Rajnán és a Majnán majd a Majnát és a Dunát összekötő Lajos-csatornán tették meg az akkor még meglehetősen veszélyes utat egészen Budapestig, ahol a margitszigeti parkon kötöttek ki. E sok akadállyal teli víziutat néhány évvel előttük már az angolok is megpróbálták, de először Rosti Pálnak és Birly Istvánnak sikerült megtennie. Birly István 1863-ban díszes kiállítású albumot jelentetett meg Csónak-út Rotterdamtól Pestig címmel, a könyvet barátjának és útitársának. Rosti Pálnak ajánlotta.
Eötvös József nagyon kedvelte sógorát, a nagy műveltségű Rosti Pált. Utoljára 1870 nyarán vele utazott Karlsbadba, innen szeptember 3-án együtt mentek Regensburgba, a német Nemzeti Pantheon, a Walhalla megtekintésére. Néhány hónap múlva. 1871. február 2-án Eötvös József meghalt. Rosti Pál mindössze három évvel élte túl sógora halálát.
Eötvös Loránd, nagy természettudósunk anyai nagybátyját tisztelte Rosti Pálban. A Magyar Tudományos Akadémia anyagi segítségével a Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézetének obszervatóriumához csatlakozóan megépülő Eötvös Loránd-emlékmúzeumban, a sok tárgyi emlék között látható lesz az a képgyűjtemény is, amelyet Rosti Pál hozott magával a múlt század második felében tett kubai útjáról. Eötvös Loránd nagy becsben tartotta ezt a gyűjteményt, amely az 1874-ben Dunapentelén elhunyt Rosti Pál hagyatékából került hozzá.
Környei Elek
Rosti Pál végső nyughelye a dunaújvárosi Kistemetőben