Népszabadság – 1964. szeptember 15.
Jugoszláv vendégeink Dunaújvárosban
Tito és Kádár elvtárs beszéde a Dunai Vasmű munkásgyűlésén
(Tudósítóinktól.)
Joszip Broz Tito és kísérete hétfő reggel Dunaújvárosba látogatott. Vele utazott Kádár János, az MSZMP Központi Bizottságának első titkára, a kormány elnöke, Gáspár Sándor, az Elnöki Tanács helyettes elnöke, az MSZMP Politikai Bizottságának tagja és Erdélyi Károly külügyminiszter-helyettes.
Ünnepi díszbe öltözött erre az alkalomra Dunaújváros. A város határában diadalkapu fogadta a vendégeket, rajta a felírás: “Szeretettel köszöntjük jugoszláv vendégeinket.” Jugoszláv és magyar nemzetiszínű zászlókkal díszítették fel az utcákat, s már jóval a vendégek érkezése előtt az utcákra vonultak Dunaújváros dolgozói, hogy üdvözöljék Tito és Kádár elvtársat.
A vendégek kocsisora a városi tanácsháza elé érkezett, ahol dr. Horgos Gyula kohó- és gépipari miniszter, Juhász János, a Fejér megyei Pártbizottság első titkára, Bujdosó Imre, a megyei tanács vb-elnöke, Takács Imre, a Dunaújvárosi Pártbizottság első titkára, Tapolczai Jenő, a városi tanács vb-elnöke és Borovszki Ambrus, a Dunai Vasmű vezérigazgatója köszöntötte Tito és Kádár elvtársat, valamint a velük érkezett többi személyiséget.
Kádár János, Joszip Broz Tito és kíséretük Dunaújvárosban
A vendégek ünneplőbe öltözött úttörők sorfala között mentek a tanács épületébe, ahol Juhász János üdvözlő szavai után Tapolczai Jenő adott tájékoztatót az első magyar szocialista város történetéről, lakóinak életéről. A vb-elnök részletesen ismertette a 14 éves város politikai, igazgatási, egészségügyi, kereskedelmi és kulturális helyzetét, aztán elmondta, hogy szocialista városunk a múlt években baráti kapcsolatokat alakított ki több jugoszláv várossal. A dunaújvárosi vezetőknek módjuk volt találkozniuk jugoszláv városok vezetőivel, s ennek során többször megvitatták a városfejlesztés különböző kérdéseit, az eredményeket, a gondokat, a terveket. Tapolczai Jenő elmondta, hogy Belgrád és Zágráb képviselői jártak Dunaújvárosban, megismerkedtek a város életével.
A vb-elnök ismertetője után Borovszki Ambrus, a kohászati kombinát vezérigazgatója adott képet az üzemek termeléséről. Egyebek között elmondta, hogy a szovjet segítséggel épült Dunai Vasmű ma már 11500 embert foglalkoztat, és a meleghengerde termékei jó hírnevet vívtak ki maguknak mind a szocialista, mind a tőkésországokban. Akárcsak sok más magyar üzem, a Dunai Vasmű is kapcsolatban áll jugoszláv üzemekkel; a gyár nyersvasat szállít az acélgyártáshoz a baráti országokba. A vezérigazgató szólt arról is, milyen korszerű lesz majd az új hideg- hengermű, amelyet előreláthatólag a jövő év közepén adnak át rendeltetésének.
A vendégek városnézésre indulnak
Az ismertetések után átadták Dunaújváros ajándékait Tito elvtársnak, majd a jugoszláv államelnök és kísérete a magyar állami és pírt vezetők társaságában városnéző sétára indult. Végig a Bartók Béla úton, a Kossuth Lajos utcán és a Vasmű utcán a dunaújvárosiak ezrei köszöntötték Tito és Kádár elvtársat, akik barátian, kézfogásokkal, kalaplengetéssel viszonozták az üdvözléseket. Tito elvtárs behatóan érdeklődött Tapolczai Jenőtől a város további építkezési terveiről, s elismerésének adott kifejezést a látottakon. Hosszasan érdeklődött az úgynevezett kiegészítő beruházások – iskola, kórház stb. – felől, s külön is megdicsérte a széles utcájú város elrendezését, a sok parkot, az újabb építkezések stílusát. A tanácselnökkel beszélgetve Tito elvtárs elmondta, hogy náluk, Jugoszláviában Velenje az első szocialista város, s úgy érzi az ember magát Dunaújvárosban, mintha ott járna. Tapolczai Jenő szintén járt Velenjén, s meg is említette Tito elvtársnak, hogy még a két város problémái is szinte teljesen azonosak.
A városnéző séta után a magas rangú vendégek ellátogattak a Dunai Vasmű hideghengermű vébe, ahol először a spirális csőgyártást tekintették meg, majd a meleghengerműben ismerkedtek a munkafolyamatokkal. Tito elvtárs és kísérete hosszasan elidőzött az úgynevezett előnyújtónál, majd a lemezsornál, részletesen elmagyaráztatta magának az automatika működését, aztán a hengersor központi vezérlőasztalánál figyelte a munkafolyamatokat. Borovszki Ambrus vezérigazgató minden munkafázisról részletes felvilágosítást adott. Tito elvtárs elismeréssel szólt a látottakról, s különösen a magas fokú automatizáltság nyerte meg tetszését. Elmondta, hogy náluk is vannak meleghengerművek, de régebbiek, nem ilyen korszerűek.
A tervezettnél is jóval tovább tartó gyárlátogatás után. jugoszláv vendégeink a magyar államférfiak társaságában a vasszerkezeti üzem nagy szerelőcsarnokában röpgyűlésen találkoztak a dunaújvárosi dolgozókkal.
Nagy taps, éljenzés közepette lépett a tribünre Joszip Broz Tito, Kádár János és a többi vendég. Takács Imre, a városi pártbizottság első titkára üdvözölte őket, majd Kádár elvtárs lépett a mikrofonhoz.
Kádár elvtárs beszéde
Kádár elvtárs dicsérettel szólt a Dunai Vasmű dolgozóinak munkájáról, s külön kiemelte, hogy a gyár 35 munkacsapata elnyerte a szocialista brigád címet, két jelentős üzemegység pedig már a szocialista üzem címmel büszkélkedhet A Központi Bizottság és a kormány nevében gratulált a hatalmas üzem kollektívájának a szép eredményekhez, az első félévi terv teljesítéséhez, és sok sikert kívánt a vasmű dolgozóinak további munkájukhoz.
A továbbiakban néhány bel- és külpolitikai kérdésről beszélt. Megállapította, hogy népünk az ipari és a mezőgazdasági termelésben, és az alkotó munka más területein is eredménnyel, sikerrel dolgozik második ötéves tervünk végrehajtásáért. E nagy és gyakran cseppet sem könnyű munkának nagyszerű eredményei vannak, s ez mindenkinek biztosítást adhat a jövőre nézve. A jó munka döntő feltétele az életszínvonal javításának, társadalmi rendünk fejlesztéséinek, s fontos nemzetközi céljaink, a béke megőrzése, a szocializmus és a haladás erőinek támogatása szempontjából is.
Kádár elvtárs kiemelte, hogy az utóbbi években nagyot változott Népköztársaságunk helyzete, megnőtt nemzetközi tekintélye. Ma már ellenségeink is tudják, hogy a magyar dolgozók megvédik szocialista rendszerüket és vívmányaikat. Szükséges, hogy még erősebbé tegyük rendszerünket, tovább javítsuk az életszínvonalat, szilárdítsuk gazdaságunkat, mert szavunk a nemzetközi életben olyan súllyal esik latba, amilyen eredményeket fel tudunk mutatni országunk építésében.
Joszip Broz Tito magyarországi látogatásának jelentőségét méltatva Kádár János rámutatott: e látogatásban is kifejezésre jut az a meggyőződés, hogy a magyar és a jugoszláv népnek jó egyetértésben kell élnie, hiszen mindkét nép a haladás oldalán áll és a szocializmust építi. Beszélt a magyar-jugoszláv tárgyalásokról is, s kiemelte, hogy az eszmecserét jó elvtársi szellem jellemzi, a tárgyaló felek véleménye valamennyi döntő kérdésben azonos vagy nagyon közel álló. Kölcsönösen tájékoztatják egymást a szocializmus építésének tapasztalatairól. Ma már nincs szó arról, hogy még a hajszálakat is megpróbálnánk összeegyeztetni, a döntő az. hogy a szocialista társadalom épüljön, és a haladás erőit egyesítsük. Jugoszláv vendégeink meggyőződhettek róla: népünk érti, helyesli és támogatja törekvésünket, hogy őszinte elvtársi módon jól dolgozzunk és harcoljunk együtt jugoszláv elvtársainkkal. barátainkkal.
Nagy taps fogadta a Központi Bizottság első titkárának szavait, amikor arról beszélt: Nekünk az a véleményünk, hogy nagy nehézségek árán egyedül is lehet eredményeket elérni, ha azonban összefogunk, könnyebb az élet, eredményesebb a munka, gyorsabb az előrehaladás. Ezért úgy véljük, a jelenlegi világhelyzetben elsősorban a szocialista országok erejét kell tömöríteni, hogy ezt a hatalmas erőt szegezhessük szembe a háborús provokációkkal, az imperialista törekvésekkel. Népünk akarja ezt az egységet, s a magyar dolgozók kötelességüknek tartják, hogy híven szolgálják az erők egyesítésének, a testvéri népek összefogásának eszméjét. Jugoszláv elvtársainkkal, barátainkkal jó a viszonyunk, s megvannak a feltételek ahhoz, hogy továbbfejlesszük együttműködésünket a nemzetközi élet síkján is.
Kádár János beszéde végén hangoztatta, hogy Tito elnök és a többi jugoszláv vendég magyarországi látogatása, találkozásaik a magyar dolgozók képviselőivel tovább erősítik a két nép barátságát, elősegítik közös ügyünk, a szocializmus és a béke győzelmét. Szavait nagy taps közepette, a magyar és a jugoszláv nép barátságának, valamint a béke és a szocializmus éltetésével fejezte be.
A Dunai Vasműben tartott gyűlés résztvevői
Tito elvtárs beszéde
Hosszan zúgott a taps, amikor Joszip Broz Tito a mikrofonhoz lépett. A jugoszláv államfő meleg szavakkal köszönte meg a baráti fogadtatást, és sok sikert kívánt a dunaújvárosiaknak további munkájukhoz. Elmondta, hogy Dunaújváros modern házsoraival, szép utcáival mély benyomást gyakorolt rá, s elismeréssel beszélt az üzemlátogatás során szerzett tapasztalatokról is. A vasműben kitűnő termékeket állítanak elő, s a munkások jó munkafeltételek között dolgozhatnak. Utalt arra, hogy a két ország vezetőinek mostani tárgyalásain sok szó esik Jugoszlávia és Magyarország gazdasági együttműködéséről. Kiemelte: a kooperáció szélesítése rendkívül fontos, hiszen egyes termékek előállítására Magyarországon, másokéra Jugoszláviában jobbak a feltételek.
Tito elnök ezután rámutatott, hogy Jugoszlávia dolgozói a felszabadulás óta sok új gyárat, üzemet építettek, fejlesztették a közlekedést, emelték a dolgozók életszínvonalát, s sok új otthont emeltek. Az eredményekkel azonban nincsenek megelégedve, s tudják, hogy még sokat kell tenniük az élet- és munkakörülmények javításáért. A jugoszláv munkások tudatában vannak az előttük álló feladatok nagyságának, s készek az áldozatvállalásra, a nehézségek leküzdésére, mert meggyőződésük, hogy fáradozásuk meghozza gyümölcsét. A példaadásban élen járnak a kommunisták, akik átérzik felelősségüket, s helytállnak az élet minden területén. A Jugoszláv Kommunisták Szövetségének tagjai arra törekszenek, hogy messzemenően segítsék a szocialista építés céljainak valóra váltását, a jobb, gazdagabb élet feltételeinek biztosítását. Megjegyezte, hogy mély benyomást gyakoroltak rá azok az eredmények, amelyeket a magyar kommunisták a Magyar Szocialista Munkáspárt vezetésével ezen a téren elértek.
A továbbiakban hangsúlyozta, hogy a béke megőrzése elengedhetetlen feltétele a két ország fejlődésének is. A béke biztosításáért, megőrzéséért Jugoszlávia és Magyarország nemzetközi síkon is együttműködik, s mindent megtesz, hogy a gyakorlatban megvalósuljon a békés egymás mellett élés, a különböző társadalmi rendszerű országok békés együttműködése. Egy új háború rendkívüli pusztításokat okozna, minden eddiginél nagyobb véráldozatot követelne, és mérhetetlen szenvedést zúdítana az emberiségre. Az atomháború mindenekelőtt a munkás- és parasztemberek millióit pusztítaná el, romba döntené mindazt, amit az emberiség hosszú évszázadokon, évezredeken átépített, megsemmisítené a kultúra minden kincsét.
Igaz, a háborúban elpusztulnának a kapitalisták, megsemmisülne a kapitalizmus is. De kapitalisták csupán néhány tízezren vannak, dolgozók viszont soksok millióan, s egy atomháborúban nyilvánvalóan nem győzne senki. Ezért kell mindenképpen megakadályoznunk a háború kitörését, együtt harcolnunk a lefegyverzésért. Ha megszületne a fegyverek nélküli világ, gyorsabban emelkedhetne a dolgozók életszínvonala, gazdagabb, boldogabb lenne az élet a földön, s az egész emberiség élvezhetné a lefegyverzés előnyeit.
A jugoszláv államfő hozzáfűzte: fontos feladat a háborús erők elleni egységes fellépés, a munkásmozgalmon belüli szakadás megakadályozása. Ezen a téren is azonos a véleményünk, hiszen a jugoszláv és a magyar nép egyaránt feladatának tekinti az egység megszilárdítását.
Joszip Broz Tito végül további sikereket kívánt a magyar dolgozóknak országépítő munkájukhoz, szocialista fejlődésükhöz, s szavait a magyar és a jugoszláv dolgozók barátságának éltetésével zárta.
A rögtönzött beszédek elhangzása után hosszan zúgott a taps, a gyűlés részvevői melegen ünnepelték a vendégeket, éltették a magyar-jugoszláv barátságot. A gyűlés az Internacionálé hangjaival ért véget.
A jugoszláv és magyar vendégek ezután az Aranycsillag Étterembe mentek, ahol együtt ebédeltek Fejér megye, a város és a Dunai Vasmű vezetőivel és képviselőivel. Az ebéden Juhász János és Tito elvtárs mondott pohárköszöntőt.
2012. 04. 11. XXI. század – a legendák velünk élnek – Egy kommunista, akinek volt stílusa – TITO
További felhasznált képek:
MTI Archívum
Tapolczai Jenő – Egy elnök naplója
Dél-Magyarország – 1964.09.15.
Népszava – 1964.09.15.