LOBOGÓ – 1976. május 13. és július 8.
Felismeri?
A feladványok munkásmozgalmi, társadalmi eseményekre emlékeztetnek. A megfejtőknek a kérdések után írt válaszok közül kell kiválasztani a helyes feleletet. Akik az I-III. kérdésre helyes választ küldenek be, azok között hetenként két 300 forintos vásárlási utalványt sorsolunk ki. Akik nemcsak az I-III. kérdésre felelnek helyesen, hanem a +1 kérdésre is válaszolni tudnak, és a feladatot minden héten megoldják, beküldik, azok között havonta egy 500 forint értékű vásárlási utalványt sorsolunk ki. A képpel kapcsolatos legjobb történeteket, személyes élményeket beküldőknek közlés esetén a szokásos honoráriumot fizetjük.
Megfejtésül a jónak tartott válasz jelét kell a levelezőlapra felírni és beküldeni: illetve a lapból kivágott képet is A levelezőlapra írják rá: Felismeri?
A feladványra és a +1 kérdésre adott válaszokat és írásokat május 26-ig adják postára.
I. Mikor készült a fotó:
- 1950-ben? (1)
- 1952-ben? (2)
- 1959-ben? (X)
II. Melyik épülő városunkat ábrázolja:
- Leninvárost? (1)
- Tiszalököt? (2)
- Dunaújvárost? (X)
III. Milyen nagyberuházás kapcsolódik ehhez a városhoz:
- vízierőmű? (1)
- Vasmű? (2)
- Olefinmű? (X)
+1 kérdés:
- Ha részt vett a képen látható város építésében, vagy azzal kapcsolatban élménye van, írja le részletesen!
Az egyik őslakó és építő én vagyok
A 20. héten közölt képen első szocialista városunk, az 1950-től épített Dunaújváros egy részlete látható 1952-ben. A Mezőföld keleti részének gazdasági, közigazgatási és kulturális centruma – az egykori Duna pentele szomszédságában – az 1949-es párt- és kormányhatározatok alapján épült.
“A szántóföldek helyén hatalmas munkával kialakult városban egymás után épültek az új meg új lakónegyedek, a vasmű, az erőmű, a szalmacellulóz- és papírgyár, számos tanácsi, kommunális szolgáltató és kereskedelmi vállalat dogozójának otthona.
Első szocialista városunkban jelenleg a második generáció van felnövőben. A Dunaújvárosban születettek mellett végleg e városhoz kötődtek az első lakóik, akik közül sokan részt vettek a város építésében. Köztük egyik olvasónk, aki megfejtéséhez a következőket írta:“A kép Dunaújvárosban, a József Attila, Vasmű út (Sztálin út), Ady Endre út által határolt városrészt mutatja, amit 1952-ben fotóztak, szerintem a régi víztorony ablakából. Az árnyékból következtetve körülbelül 13-14 óra között.
Az 1952. évet igazolja az is, hogy a parkok még nincsenek fásítva, és a Vasmű úton a burkolatnak csak az egyik oldala készült el. Az épületeket akkoriban közművesítették, ezért a járdák csak ezt követően épültek. 1959-ben már nem volt látható ezen a területen fa villanyoszlop. Nagyon szép, dús park épült fákkal.
A kép alsó részén látható három épület az úgynevezett kockaházak. A jobb szélső épület már akkor is lakóház volt, de a középső a szállodát helyettesítette. A harmadik épületben (aminek csak a felső szintjét lehet látni) a földszinten volt a Kossuth étterem, az első emeleten az ideiglenes múzeum működött. Jelenleg mind a három ház lakóépület, nyáron csak a sörkert nyit ki, az étterem megszűnt.
Sajnos, már több év óta beteg vagyok, de az 1950-60-as években sok társadalmi munkát végeztem, Dunaújváros egyik őslakója és építője vagyok. Különösképp sokat dolgoztam a vidám park, a csónakház és a volt stadion építkezésen. Ennek a helyére városrészt építenek közületi létesítményekkel, amire most sokkal nagyobb szükség van.”
TEMESI PÁL
A kép, kicsit jobb minőségben:
Sztálinváros, 1952. fotó: MTI/Hollenzer Béla