Közalkalmazott – 1958. február
Sztálinváros vidám arca
Sztálinvárosról, a mi kedves szocialista városunkról már sokféle írás jelent meg. Írtak róla színesen és szárazon: betűkben és számokban kifejezve a fejlődést, amelyen keresztülment.
Egy időben visszhangzott nevétől az ország.
Volt azonban olyan idő is, amikor nagyszerű óriásunkat Hamupipőkévé akarták varázsolni és hallgattak róla, mintha a föld színén sem lett volna. De a mi erős városunk keményen állta a mellőzést, és nem csüggedt el, mert tudta, hogy az acél és a beton győzedelmeskedik a demagógia vaksága felett. Sztálinváros nevét akkor már szárnyain hordozta a világhír és mindenütt ismerték.
Szocialista városunk nevéhez új fogalom kapcsolódik: sztálinvárosi emberek… Mit takar ez a fogalom? A mi arcunkat általában komolynak, markánsnak ábrázolták, pedig tudunk nevetni is. De mennyire! Van éppen elég örömünk ahhoz, hogy vidámak legyünk. Már pusztán az a tény, hogy itt élünk, ebben a szép, új városban, s az államhatalom helyi szervének mindjobban erősödő tanácsi apparátusában dolgozhatunk, büszke és boldog tudattal tölt el bennünket.
Igaza volt annak a kis, fekete francia lánynak, aki megállt a Sztálin út fehérburás ívlámpái alatt, a színesen kavargó esti forgatagban és azt mondta:
– Az önök szép, szocialista városa sok tanulságot nyújt nekünk, idegeneknek. Talán a legszebb tapasztalat: a jókedv. Még nem találkoztam olyan sztálinvárosi dolgozóval, akinek a tekintetéből ne sugárzott volna egészséges, magabiztos derű: érezni, hogy szeretik az életet.
Ragyogóan tiszta, nyárvégi estén hangzott el ez a vallomás, s a kis, fekete francialány, aki valahonnan Párizs környékéről jött hozzánk, kemény sztrájkok és törhetetlen erejű utcai tüntetésék emlékével: igazat mondott. Mi szeretjük az életet.
Mert van-e nagyobb öröm annál, mint figyelni, látni a munkánk nyomán járó fejlődést, amely az elmúlt években tüneményesen gyors volt. Az ember szinte észre sem vette, megállt a kialakuló város egyik pontján, s meglepetve kiáltott fel: ni, megint egy új ház! Vagy: ki varázsolta ide ezt az óvodát, oda azt a bölcsődét? És főleg mikor? Amíg mi másfelé jártunk, itt titokzatos kezek – ó, azok a szorgos munkáskezek! – megszépítették a környezetet… És a varázslat tovább tartott… A mezei pacsirták énekét kiszorította lassanként a munkások, az építők dala. Egyik nap parkot építettek, másnap vízmedencét vágtak a földbe, s mindezt boszorkányos ütemben.
Így tisztult és lombosodott a mi életünk, így kapott színt és ragyogást a mi szép városunk.
Hát hogyne volnánk vidámak, jókedvűek, boldogok!
Ha azt kérdezné valaki, hogy milyen forrásokból táplálkozik ez az optimista életszemlélet, ez a vidámság, jókedv és boldogság, nehéz lenne egy rövid, riportszerű írás keretében megválaszolni. Nem is ez a célunk. Itt legfeljebb csak néhány mindennapi momentumra szorítkozunk.
Tudjuk, hogy a dolgozó családanyák egyik legnagyobb gondja: a gyermek. Ez nálunk is, a tanácsnál, ahol sok asszony dolgozik, komoly problémát jelentene, ha nem volnának bölcsődék, napiközi otthonok, óvodák, amelyek kecses formájukkal úgy illeszkednek a hatalmas háztömbök közé, mint liliputi mesevárak. Persze, a hasonlat nem mindenesetben találó, de nagy általánosságban így van.
Más kérdés, hogy a felsorolt intézmények férőhelye elegendő-e a gyermekek befogadására? Itt ugyanis olyan nagy a gyermekszaporulat, mint talán sehol az országban. Találóan jegyezte meg valaki a “Földindulás” helyi előadásán, hogy bizony nálunk is van egykeprobléma, csakhogy – tizenegyke formájában. De hát ez is a gondtalan élet egyik jele.
Sok olyan dolog van itt, ami megkönnyíti dolgozó nőink életét, ezért jut idejük – hivatali munkájukon kívül – másra is: művelődésre, szórakozásra. Hullámos szőke, bodros barna fejüket, kedves, vidám mosolyukat ott látni a Sztálin úti üzleteik neonfényeiben, a Dózsa Filmszínház,vagy a Bartók Béla Kultúrház előcsarnokában, s olykor az Arany Csillag egy-egy kerek, kis asztalánál is, amint odahajolnak férjükhöz és a legbódítóbb muzsika közben ezt súgják: “Holnap, fiam, nagytakarítás lesz.” Ami annyit jelent, hogy a férj felkészülhet… no de ne legyünk ünneprontók: ez nem tartozik az élet vidámságai közé.
A tanács dolgozóinak családias szórakozására rendeztük be szakszervezeti klubhelyiségünket: rádióval, lemezjátszóval, televízióval, zongorával, sakkal, folyóiratokkal. Műsoros rendezvényeink és műsoron kívüli összejöveteleink (Erzsébet nap, Szilveszter) igen látogatottak és hangulatosak voltak. Most farsangra készülünk… Mert “Karnevál herceget” mi is méltóképpen akarjuk fogadni és köszönteni: azzal a jókedvvel és vidámsággal, amely fiatal városunk arcán ragyog, leányaink, asszonyaink mosolyában bujkál, gyermekeink szemében tükröződik, messze földön ismert úttörő zenekarunk réztrombitáin csillog és a hároméves terv keretében megépülő úttörővasútunk mozdonyának dohogásában is benne fog lüktetni…
Vidám Sztálinváros!
Ha végigmegy valaki a Sztálin úton, vagy befordul a Kőműves utcába, és elhalad a forgalmas üzletek előtt, önkéntelenül arra gondol, hogy a mindennapi örömök egyik forrása ez is: a jó áruellátás, a teli kirakatok.
S milyen szép esténként a hullámzó tömegben rugalmasan ringó, hangosan kacagó leányok csapata! Ilyenkor csak azt sajnálja az ember, hogy nem marad örökké fiatal… Ez a város egyébként a vas és az acél, a virágok és az ifjúság városa, ahol alig látni öregembert. Itt talán csak a perkátai országút volt vén, de amióta megjavították, azóta az is megifjodott.
Boldog élet!
Még sok mindent szeretnék írni rólad, de lapunk terjedelme mérsékletre int és meg kell elégednünk ennyivel is: ezzel a rövid riportszerű írással, amelyben nem törekedtünk teljességre. Csak egy kis ízelítőt akartunk adni abból, hogy miképpen szórakozunk mi, itteni emberek, akik mindennapi életünkben komoly munkával, sokszor kemény harccal építjük és szépítjük nevető, boldog városunkat – Sztálinvárost.
Mérei Sándor, a sztálinvárosi tanács szakszervezeti bizottságának elnöke
Felhasznált képek:
Képzőművészeti Alap leporellója Sztálinvárosról