VALLOTT A LÖSZ
Nyári riport a mosolygó geológia köréből, melynek fele sem tréfa
Egy magyar negyedkorkutató specialista több mázsa “löszbabát” gyűjtött kutatásai során, a legszebbeket a TIT geológiai kiállításán mutatta be, ahol ez az anyag a geológusok, szobrászok, természetjárók körében rangos sikert aratott. Munkatársunk nem volt rest, s a nap hősét, a löszt magát interjúvolta meg.
*
– Kedves Lösz kartárs, mondjon valamit önmagáról. Tudja, régen csodáljuk Homoki-Nagy híres filmjét, a “Löszfalak madarait”, s a mostani löszbaba-kiállítás is elég nagy port vert fel…
– Azt mondja, port vert fel? Nagyon stílszerű – hisz magam is por vagyok! Az üledékes kőzetek nagy családjába tartozom, testvérem az agyag, a homok, a kavics. Anyám – mondhatnám anyakőzetem – a szervetlen ásványi anyag. Apám a szél. Korom? 500-600 ezer évig terjed, vagy 20 ezer évig növekedtem, az ún. földtörténeti negyedkorban. Persze ma is növekszem még imitt-amott…
Származásom? Ázsia felől hordtak Európába hatalmas porviharok, de míg Magyarországon csak vagy 50-60 méteres takaróra futja belőlem, Kínában több száz méter vastagok helyenként a löszrétegek. Madách is megörökített, mikor a betemetett piramisokról írt az Ember Tragédiájában.
– Azt mondta, testvére a homok?
– Úgy van, hiszen ő is hasonló anyagú ásványszemcsékből áll – csak a szemcsék nagyobbak. Az én szemcséim kétszázad milliméter és egy század milliméter között vannak zömmel, viszont a durvább homok a két milliméter szemcseátmérőt is eléri. Érthető, hogy a szél korábban, mélyebb rétegekben rakta le többnyire.
– És az agyag?
– Hát az agyag az nálam is finomabb szemű. Ő az előkelő rokon, főleg a kék agyag. Kolloidméretűnek nevezik a szemcséi nagy részét, mely a 2 mikronnyi, azaz két ezredmilliméternyi átmérőn is alul marad. Néha eléggé elkülönülten, vastag réteges elválásban él a homokok, agyagok s a többi laza üledékek nagy családja, néha meg eléggé összekeveredve. Az agyagban sok szilikáttartalmú agyagásvány van – a kaolinit, montmorillonit stb. – aminek a kerámiai és alumíniumiparban van nagy szerepe.
– És önnek, kedves Lösz Kartárs, miben van nagy szerepe?
– Mindenekelőtt a téglagyártásban, de sokhelyen jó termőtalajt is képezek. Aztán nagyszerű pincéket lehet belém ásni -, kidúcolás nélkül olykor. A jégkorszakok eljegesedései közötti időkben növényzet települt meg a löszszemcsék között, s a függőlegesen elhelyezkedő gyökér és növényvázak függőleges elváláshoz vezettek. így képződnek az igen magas, meredek lösz falak; néhol ún. löszkutak is alakulnak.
Hogy mennyire szilárdak, állékonyak a löszfalak? Általában igen megbízhatóak, állékonyak, amíg túlzott külső terhelés nem éri őket, s amíg a beszivárgó víz a közbetelepült vizet-záró agyagrétegeket csúszóssá nem teszi. Mert ha ez bekövetkezik, – s ha az agyagréteg, “a csúszólap”, még kissé lejtős is – a talajcsúszás, suvadás rengeteg kárt okoz. Ez okozta néhány éve a dunaújvárosi katasztrofális földcsuszamlást, mely a Vasmű hatalmas vízcsővezetékét söpörte el pillanatok alatt, s az egyik szivattyúházat is teljesen kiforgatta sarkaiból.
– Érdekes, amit magáról mondott. De most, hogy ekkora sikert arattak gyermekei, a “löszbabák”, kérem, mondjon valamit róluk is -, mik ezek tulajdonképpen?
– Ahogy a szénsavtartalmú esővíz a lösz csöves szerkezetében lefelé szivárog, valahol a vízátnemeresztő agyagréteg felett bonyolult vegyi folyamatok mennek végbe s a löszszemcsék körüli és közötti kalcit a víz elpárolgása, a széndioxid elillanása után egy-egy homokszem körül a legfurcsább alakzatokra tömörödik össze. Madár, ember, arcképkarikatúra formáját veheti fel. Van. amelyik a híres willendorfi Vénuszra emlékeztet, kis lovacskaformát vesz fel némelyik, nem is csoda, hogy a gödrökben, barlangokban lakó ősember (kinek legrégibb, eszközformáló, tűzgyújtáshoz értő ismert típusát szintén a löszképződésben annyira fontos utóbbi félmillió évbe helyezi a kutatás!) maga is ihletet meríthetett ez alakzatokból művészete számára. A löszbabák keletkezése? Azt hiszem, hogy ez sok hasonlóságot mutat a természet másik nagy műalkotásának, a cseppkőnek képződésével – legalábbis elvileg.
– A lösz, a sárgaföld színe miből ered?
– Természetesen az is főleg limonit. De vannak ennél fontosabb, izgalmasabb problémák is. A Magyarországon s Bulgáriában gyakori partcsúszások nyomán a geológusok, mérnökgeológusok, botanikusok egyre szorgosabban kutatják a löszt, a homokos, agyagos magaspartokat. Botanikusok főleg faszenet keresnek, melynek szintjelző jelentősége van, s főkébb ősemberi településekkel függ össze. De a geológusok is szintjelző, kormeghatározó jelentőséget szánnak a löszbabáknak, melyekről az az érdekes, hogy nem mindenütt fordulnak elő a löszben, sőt inkább ritkaságszámba mennek. Ekkora méretűekről, mint hazánkban Paks, Dunaföldvár körül tehát a Duna jobb partja mentében kerültek elő – világviszonylatban sincs tudomásunk. Némelyik a 30-40 centimétert is meghaladja.
A másik érdekesség, hogy néhol már homokbányákban is megtalálták a löszbaba formájú konkréciókat, így a diósdi homokbányában is. Bizonyos, hogy a durvábbszemű “rokon”, a homok is képes ilyenfajta cementálódási produkciókra. Példa rá Várna környéke, hol facsoportokra emlékeztető homokkő-erdő cementálódott össze, melynek oszlopai közül a vízjárás kimosta a kioldható, össze nem ragadt homokszemeket.
– Köszönjük a tájékoztatást! De mégis, mi lehet e sokféle formának, különféle jelenségnek magyarázata?
– Ezen töri a fejét a tudomány. Pár évszázad múlva többet tudunk majd. Egyelőre megyek vissza a családomhoz – a löszbabákhoz.
Dr. Bauer Jenő
Löszbabák, dr. Kriván Pál gyűjteményéből
(Klinda Lajos fotói)
Megjelent: Turista magazin 1967 augusztusi számában