Esti Hírlap – 1963. február 19.
Öt év alatt kilenc első díj
Beszélgetés Finta József építőművésszel
Amikor először találkoztunk, 1959-ben, Finta József Dunaújváros legmagasabb épületének tervén dolgozott. A fiatal építész – 24 éves volt akkor – korunk ízlésének megfelelően, nemesen egyszerű formát álmodott a Vasmű mellé. Azóta felépült 9 emeletes garzonháza, s most ismét tervez Dunaújvárosban, ismét a legmagasabbat: 15 emeletes irodaházat.
Mutatja a tervet: különös, meghökkentő épület. Hasonlót nem látni, leginkább talán a kohóra emlékeztet és a gótikus katedrálisokra. Erősen tagolt, bontott tömegű épület, a térben eltoltam szöknek fel 11-15 emeletes részei.
Közelebb az emberhez
A kohók hatása érthető a kohók városában. De honnan a gótika lendületesen feltörő vonalai?
Utazásairól beszél. Amúlt években megismerte Csehszlovákia, Lengyelország, Németország, Görögország, Olaszország építészetének sok régi és új alkotását. Különösen megragadták Róma hatalmas, új épületei. “Sokáig úgy véltem, hogy ezek a fémből és üvegből készült tiszta formák fejezik ki a legtökéletesebben a huszadik századot. De Rómában éreztem, hogy ezek a zöldbe ágyazott roppant hasábok nyomasztóak, embertelenek. Szükség van fokozatokra, átmenetekre, hogy közelebb hozzák az épület méreteit az emberhez, amint ezt a gótika megoldotta.”
Uralkodó függőleges vonalak, és fokozatosság: ennyiben érezhető a gótika az acélból, üvegből és betonból tervezett irodaházon, amelyet a dunaújvárosi sziluett jellegzetességének szántak.
Nővérszálló (garzonház) és a Mesevár óvoda a Hangulat utcából nézve. /1962
fotó: Fortepan / Építésügyi Dokumentációs és Információs Központ
Nyolcemeletes garzonház, klub és áruház
Terek és városok
A vállalat igazgatója az utolsó egyetemi vizsgán ismerte meg Finta Józsefet. “Feltűnt, milyen okosan védi meg elgondolásait. Nagyon művelt volt és nagyon szerény. Meghívtam hozzánk tervezőnek. Azóta többet alkotott, mint sokan azelőtt húsz év alatt. Persze, ma a fiatalok lehetőségei is jóval nagyobbak”.
Alig öt év alatt – napi munkáján kívül – Finta huszonegy pályázaton ért elhelyezést, s kilenc első díjat kapott. Pénzben ez legalább százezer forint.
A fiatal építészt sokat foglalkoztatja a gondolat, hogyan lehetne megtörni a lakótelepek unalmas egyöntetűségét, s elősegíteni közösséggé alakulásukat. Ezeket a törekvéseket fejezi ki Koszta Dénessel együtt Kecskemét rendezésére készített terve is.
“Az új telepeken többnyire nincsenek igazi terek, amelyek a társadalmi élet központjává válhatnának. Olyan térre gondolok, mint a kisebb városok főterei. A kecskeméti tervben úgy helyeztük el a házakat, hogy kisebb tereket alkossanak, ahová éttermet, klubot, üzleteket építhetnek.” A terek érdekes láncolatban következnek, hogy a telep mindig más és mindig új élményt adjon. A javaslatot első díjjal jutalmazták.
Rajz, matematika, zene
Tervezett, pályázott, tanított az egyetemen, s közben esztétikát tanult a marxizmus-leninizmus egyetemen. Tehetsége elismert, az egyetemen is ösztöndíjas volt, de hogyan tellett idejéből enynyire? “Gyakran este tízóráig is dolgoztam, a pályázatokra szombaton, vasárnap készültem.” De azért jutott idő a festésre – eredetileg festő akart lenni – olvasásra és arra is, hogy sokat hallgasson zenét. Főként Bartókot. “Nem lehet jó építész, aki nem szereti a zenét. Az építészet: rajzolás,matematika, zene – és érdeklődés az emberek iránt.”
Pesten dolgozott, de most Dunaújvárosba költözött, hogy elkészíthesse új tervét. Anyagilag ez hátrányos, az egyetemen sem taníthat. “De nem akartam kiadni kezemből a lehetőséget. Legalább ott lehetek a többi építkezésen is.” Most épül tervei alapján az új kultúrház, tavasszal hozzáfognak a szupermarkethez is.
Görbe szobák
A fiatalok általában vonzódnak az újhoz. De nála az új keresése nagyon is tudatos. “Az építészet ma átmeneti szakaszban van. Társadalmunk új követelményeket támaszt.”
Milyen irányban várható a fejlődés? “Jobban kielégíti majd az építészet a közösségi élet igényeit, s közeledik a természethez”. Betondobozokban lakunk, ahogyan a mai anyagoknak, szerkezeteknek megfelel. Megszoktuk, nem is gondolunk rá hogy derékszögű formák, terek a természetben nem találhatók, a szobák kemény élei, sarkai mennyire bántóak. A jövő a műanyagoké. Ez majd lehetővé teszi hogy újszerű görbe formákat, természetesebb lakásokat tervezzenek. “Erről azonban majd négy év múlva többet beszélgethetünk.”
Aczél Kovách Tamás
Finta József – Magyar Művészeti Akadémia
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.