A MAGYAR FORRADALOM
MAGYARORSZÁGI RÁDIÓADÁSOK
IDŐRENDI SORRENDBEN
1956. OKTÓBER 23-TÓL
NOVEMBER 4-IG
Miközben a magyar nép a megszállás alatt kétszer is a kommunizmus ellen szavazott, a szovjetek és bérenceik folytatták a magyar hazafiak kivégzését.
OKTÓBER 24. SZERDA
A magyar kormány kérésére további szovjet katonai alakulatok érkeznek Budapestre. Kitör a harc a szovjet csapatok és a magyar nép között.
Bejelentik a Központi Vezetőségen és a kormányon belüli személyi változásokat. Hegedűs Andrást Nagy Imre váltja fel miniszterelnökként, de Gerő Ernőt megerősítik első titkári megbízatásában.
Nagy Imre a harcok beszüntetésére szólítja fel a lakosságot. Egyre újabb határidőket jelölnek meg, melyeket végül nem kérnek számon. A felkelők elfoglalják a budapesti gyárakat. A jelentések szerint harcok folynak Debrecenben, Szolnokon és Szegeden is. A kormánycsapatok viszszafoglalják a Ganz Vagon- és Gépgyárat és a Csepeli Vas- és Fémműveket.
04.30. h. – Kossuth rádió, Budapest
Kedves hallgatóink, közleményt olvasunk fel:
Fasiszta, reakciós elemek fegyveres támadást intéztek középületeink ellen és megtámadták karhatalmi alakulatainkat. A rend helyreállítása érdekében további intézkedésig tilos minden gyülekezés, csoportosulás és felvonulás. A karhatalmi szervek utasítást kaptak arra, hogy a rendelet megszegőivel szemben a törvény teljes szigorával lépjenek fel.
A Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa
08.13. h. – Kossuth rádió, Budapest ((Nagy Imre kormánya, a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa))
(Nagy Imre, a Minisztertanács elnöke, és Hegedűs András, a Minisztertanács elnökhelyettese.)
08.40. h. – Ugyanaz az adó
(A rögtönítélő bíráskodás elrendelése. A rendeletet Nagy Imre írta alá.)
A kivégzettek nem kapitalisták voltak, hanem szabadságharcosok, akik hazájukat akarták felszabadítani a szovjet megszállás alól…
09.00 h. – Ugyanaz az adó […] Az ellenforradalmi bandák gálád fegyveres támadása az éj folyamán rendkívül súlyos helyzetet teremtett. A banditák üzemekbe, középületekbe hatoltak be, számos polgári lakost, honvédet és államvédelmi harcost gyilkoltak meg. […] A szovjet alakulatok a kormány kérését teljesítve részt vesznek a rend helyreállításában. […]
12.10. h. – Ugyanaz az adó
Kedves hallgatóink, Nagy Imre, a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsának elnöke szózatot intéz a magyar néphez!
[…] Budapest népe! Közlöm, hogy mindazok, akik a további vérontás megszüntetése érdekében ma 14 óráig beszüntetik a harcot, és leteszik fegyverüket, mentesülnek a statáriális eljárás alól. […]
[…] Minden lehetősége megvan annak, hogy politikai programomat a magyar népre támaszkodva a kommunisták vezetésével a kormány megvalósítsa. A program lényege -, mint tudjátok – a magyar közélet széles körű demokratizálása, a szocializmus építésében a mi nemzeti sajátosságainknak megfelelő magyar út megvalósítása, nagy nemzeti céljainknak, a dolgozó tömegek életkörülményeinek gyökeres megjavítása. […]
[…] Álljatok a kormány mögé, biztosítsátok a békés építő, alkotó munka folytatását, tegyétek lehetővé, hogy hazánk minden dolgozója zavartalanul munkálkodhasson családja és maga jövőjén, álljatok a párt mögé, álljatok a kormány mögé! Bízzatok abban, hogy a múlt hibáin tanulva megtaláljuk a helyes utat hazánk felvirágoztatására!
12.22. h. – Ugyanaz az adó
A magyar fővárosban garázdálkodó ellenforradalmi hordák sorai megfogyatkoztak. Sokan látták már be, hogy teljesen céltalan és bűnös kalandba bocsátkoztak.
Mind többen adják meg magukat a rendfenntartó csapatoknak. Azokat, akik most még idejében és önként adják meg magukat, nem sújtják a törvény teljes súlyával, szigorával. […]
12.46. h. – Ugyanaz az adó
Munkások! Elvtársak!
Magyarország dolgozó népe!
A kormány szilárd elhatározása, hogy a legrövidebb idő alatt helyreállítsa a fővárosban a rendet, megvédje életeteket és biztonságotokat. Őrizzétek meg nyugalmatokat! Minden fejvesztettség és felesleges utcai csoportosulás vagy járás-kelés a garázdálkodó bandák ártalmatlanná tételét nehezíti meg.
… és a munkások, dolgozók, parasztok.
19.50. h. – Ugyanaz az adó
Kalmár György: Mi történt a rádióban?
A fekete nap legsúlyosabb eseményei a Rádióban, a Sándor utcában játszódtak le. – Mi is történt? […]
A Bródy Sándor utca fasiszta jelszavaktól visszhangzott. Felrepültek a Rádió ablakaiba az első téglák. […]
A körút felől újabb csoportok, később fegyveres vagányok érkeztek. Valahol feltörték egy laktanya kapuját. Onnan szereztek fegyvert. A tömeg most már betörte a Rádió kapuját. Az őrök házi tűzoltó fecskendőkkel próbálták távol tartani őket és ugyanakkor eloltani az égő autót. De amikor már ez sem használt, kénytelenek voltak könnyfakasztó bombákat használni. A helyzet percről percre élesebbé vált. Betörték a Rádió ablakait, átmentek a stúdiók Puskin utcai részének vaskorlátján, a Sándor utca egyik építkezésénél téglákkal fegyverezték fel magukat, törtek, zúztak, romboltak.
A Moszkvában képzett kommunisták szórakozásaihoz tizenkét hosszú éven keresztül hozzátartoztak a bírósági perek és a kivégzések.
A jelszó most már ez volt: megszállni, elfoglalni a Rádiót. Az őrök a levegőbe lőttek, és vaktöltényekkel próbálták elijeszteni a támadókat. Mindent elkövettek, hogy fegyverhasználat nélkül tisztítsák meg a Rádiót. Egyetlen embert sem sebesítettek meg komolyabban. De a tömeg felől egyre több lövés dördült. Előbb egy államvédelmi őrnagyot, majd az első órákban összesen 6 katonát ért halálos találat. Az államvédelmi őrök még ekkor sem tüzeltek!
[…] végső, legutolsó lépésként, amikor már sok őr halt és sebesült meg, kaptak csak parancsot, hogy a támadókra visszalőjenek. Azok azonban géppisztolyhoz és kézigránátokhoz jutva, egyre növelték a Rádió elleni támadást. A Rádió dolgozói a golyózáporban is az utolsó pillanatig biztosították az adást. – És amikor a csőcselék betört az épületbe, gondoskodtak arról, hogy ne érjék el céljukat a provokátorok. A Kossuth rádiót ne tudják elnémítani. Amint hallják kedves hallgatóink, a Kossuth rádió műsora, igaz, nem kicsit tér el a kiadott műsortól, de a Magyar Rádió, a Kossuth rádió szól. […]
20.45. h. – Ugyanaz az adó
(Kádár János beszédéből)
Az egyetemi ifjúság kezdetben jórészt elfogadható követelésekkel induló felvonulása rohamosan elfajult népi demokratikus rendünk elleni tüntetéssé. Ennek leple alatt fegyveres támadás robbant ki. Csak izzó haraggal lehet szólni erről a támadásról, amelyben az ellenforradalmi reakciós elemek felkeltek hazánk fővárosa ellen, népi demokratikus rendünk, a munkásosztály hatalma ellen.
Ezalatt a leigázott magyar nép nekik dolgozott állati sorban a földeken…
24.00. h. – Ugyanaz az adó
Közleményt olvasunk fel a ma éjjel 12 órai helyzetről:
A ma este 8 órakor kiadott jelentésben foglaltakhoz képest a helyzet tovább javult. A fegyveres támadók egyre inkább elszigetelődnek. Egyes helyeken azonban megkíséreltek új akciókat indítani. […]
Nincsen értelme a további vérontásnak! A kormány a legszigorúbban figyelmezteti a fegyveres támadókat, hogy ellenállásukat szüntessék meg. Adják meg magukat, vagy dobják el fegyvereiket! A kormány ura a helyzetnek. […]