Dunaújvárosi Hírlap – 1973. október 30.
Már csak 12 nap van a megnyitóig
“…óriási dolgok kezdődtek meg”
Mostanában sokan és gyakran látogatnak ki a Vidám Parkba. Nem csoda, hisz ott a jégpályabővítés befejező munkálatait láthatják. Olyasmi valósul meg most városunkban, amire eddig vidéken még nem volt példa: szabványos méretű, nemzetközi mérkőzések lejátszására alkalmas műjégpálya épül. Avatására a jövő vasárnap kerül sor.
* * *
A dunaújvárosi gyerekek az elmúlt években nagyon megkedvelték a korcsolyázást, a jeges sportokat. De mivel sokan vannak, nem csoda, hogy a jégszínház egykori pályája a bővítések ellenére egyre kisebbnek bizonyult. Szerencsére nagyon kevés víznek kellett ahhoz lefolynia a Dunán, hogy városunk lokálpatriótái felfigyeljenek erre, és nagyméretű társadalmi kezdeményezzék, összefogással elsősorban a jégpályabővítéssel egybekötött rekonstrukcióját.
Kétszeresére bővítik a Vidám Park műjégpályáját ezekben a hetekben. Képünkön a vasmű szakemberei betonoznak.
/DH 1972.12.29.
Borovszky Ambrust, mint a város segítőkész lokálpatriótáját tartják számon. Ha pedig sportról van szó, akkor ez a segítőkészség – mint az alábbi interjú is mutatja – hatványozottan érvényes.
– Mi érlelte meg a gondolatot, mely ennek a műjégpályának a bővítését, felújítását lehetővé tette?
– Sokat járok külföldre. Szovjetunióban és Svédországban volt alkalmam látni, hogy mennyire népszerűek a “jeges sportok”. Másrészt az is sokszor felvetődött bennem, hogy milyen sokat jelentene, ha a városunkban lenne egy szabványos méretű jégpályája. Minimum négy téli hónapra megfelelő sportolási lehetőségeket jelentene a fiataloknak. Sokan korcsolyáztak már az eddigi kisméretű pályán is, de a nagy pálya egészen biztos, hogy még több gyereket, fiatalt vonz majd. Az egészséges időtöltésen túl, kialakulhatnak a jégsport személyi feltételei is. Szerintem meg sem lehet akadályozni azt, hogy itt rövid időn belül előbbre lépjen a jégtánc és megteremtődjenek a jéghokizás feltételei. Az igények megvoltak, mi pedig éltünk az ifjúsági törvény adta lehetőségekkel. A Dunai Vasműnek nagyon sokat segített a papírgyár és a Magyar Jégszövetség. Ezek a tényezők és a nagyméretű társadalmi összefogás tették lehetővé, hogy a jövő vasárnap, november 11-én délután fél négykor felavathassuk hazánk első vidéki műjégpályáját – mondotta a vezérigazgató.
* * *
– Mit jelent a magyar jégsport történetében a dunaújvárosi pálya felavatása – érdeklődtünk Kertész Istvántól, a Magyar Jégsport Szövetség főtitkárától.
– Erre nagyon röviden felelhetek. A dunaújvárosi pálya avatásának napja aranybetűkkel kerül be a magyar jégsport nagykönyvébe. A dunaújvárosiak nem beszéltek, hanem tettek. Nagyon bízunk abban, hogy a soproniak, miskolciak, győriek és a többi magyar város is követni fogja az Önök által mutatott példát. A magunk részéről mi is mindent elkövettünk, hogy erre a régen várt avatóra minél hamarabb sor kerülhessen. Kővári Csaba és Fraknói Béla mérnökök, műszaki bizottságunk vezetője, illetve tagja, akik már az újpesti, illetve a városligeti pálya építésénél is ott voltak, kezdettől fogva sokat segítettek.
– Miként alakul a megnyitó programja?
– A dunaújvárosi papírgyár műkorcsolyázóinak bemutatója után a válogatott keret tagjai lépnek jégre: Vajda Lászlót, Erős Ágnest, a Regőczi-Sallai és a Lénárt-Dohány jégtáncospárt, láthatják majd a nézők. De más válogatottak is indulnak. A megnyitó az FTC-Volán barátságos jégkorongmérkőzéssel zárul.
– Milyen támogatásra számíthat a jégszövetség részéről a későbbiekben az éledő dunaújvárosi jégsport?
– Minden tőlünk telhető támogatást megadunk. Most is és később is. A megnyitóra elnökségünk kéttagú bizottságot nevezett ki, akik a dunaújvárosi sportszervekkel fognak együttműködni. Erős Antalés Tóth Endre a megnyitó műszaki részében segédkezik majd. Az Újpesti Dózsa tudomásom szerint kölcsönadja jégkészítő gépét. Kezdetben budapesti jégkészítő munkások is lesznek Dunaújvárosban, hogy minél kevesebb zökkenő akadályozza a próbaüzemelést, a szükséges technikai fogások elsajátítását. Ami a versenyprogramokat illeti, eredetileg az FTC-Újpesti Dózsa MNK-mérkőzést szerettük volna Dunaújvárosban megrendezni. Nem sikerült, de kárpótoljuk a jégsport rajongóit ezért a változásért, mert decemberben, mikor Budapesten kerül sor hat nemzet ifjúsági jégkorongozóinak küzdelmére, két mérkőzést Dunaújvárosban szándékozunk megrendezni. Januárban pedig Önöknél rendezzük az ifjúsági műkorcsolyázók magyar bajnokságát.
* * *
– Nagyon sok érdekes programot kínált fel a jégszövetség – kezdte dr. Sápi Tibor, a D. Kohász elnöke. – De mi nem akarunk szégyent vallani. – Ebben az esztendőben még nem lesz minden adott ahhoz, hogy tökéletes rendezést biztosítsunk. Az igaz, hogy színes tv-közvetítésre alkalmas fényerővel rendelkezik majd pályánk, de még nincsenek eredményjelző berendezéseink, óráink. Szükségünk lesz egy saját jéggyalura is. Még azt sem tudjuk, hogy 20 percenként fel tudjuk-e majd újítani a jeget. Ezt az évet arra szánjuk, hogy sikeres próbaüzemelés után a dunaújvárosi gyerekek körében tegyük mind népszerűbbé a jégpályát, a jeges sportokat. Ezt az évet, illetve jeges szezont az előkészületekre, a tapasztalatok megszerzésére akarjuk fordítani. Ha lesznek már jól korcsolyázó, és jeget kedvelő gyerekek, akkor továbbléphetünk. A jégszövetség nagy reményeket táplál, de mi óvatosak vagyunk. Hogy többet ne mondjak, problémát jelent majd az öltözők, fürdők, mellékhelyiségek megfelelő fűtése is. Központi fűtés még nincs bennük, téliesítve lettek. A létesítményfejlesztéseket nézve, óriási dolgok kezdődtek meg. Nagyon bízunk abban, hogy az első jeges szezonban kedvező tapasztalatokat szerzünk és másodikban már tovább léphetünk.
* * *
A héten megkezdődhet az üzembe helyezés, a próbafagyasztás – újságolta Bezdek Károly üzemfenntartási főmérnök. – Befejeződött a durva tereprendezés is.
Nem. Nem összeláncolt gályarabok vonulnak a Vasmű úton, hanem éppen a műjégpálya 152 darab 1000 wattos világítószerelvényét viszik a Dunai Vasmű munkásai összeszerelve a helyszínre. A hírek szerint akkora fényereje lesz, hogy színes tévéközvetítéseknek sem lesz akadálya
Néhány adat a műjégpályáról. 22 kilométer csövet építettünk be. A rendszer hűtőkapacitása megütia legnagyobb hűtőházak szintjét. Ami a világítást illeti. 152 darab 1000 wattos égő ontja majd a fényt.
* * *
– Halló Sportbolt?
– Igen.
– November 11-én nyílik műjégpálya. Érdeklődni szeretnénk van-e elegendő korcsolyájuk?
– Vannak korcsolyacipőink 35-40-es számokban. Korcsolyánk pillanatnyilag még nincs, de ezen a héten várjuk az első szállítmányt. Anorákokat is rendeltünk. Ami a korcsolyákat illeti, valószínűleg Zenit típust kapunk, 200 forint körüli árban.
* * *
– Halló Könyvesbolt?
– Érdeklődni szeretnénk milyen korcsolyázással, jégkorongozással kapcsolatos könyvek, szabálygyűjtemények kaphatók?
– Egyelőre semmivel sem szolgálhatunk. Amit korábban kaptunk, az már elfogyott. Hallottunk arról, hogy rövidesen átadják a jégpályát, körülnézünk a pesti raktárakban.
* * *
– Halló. Ságvári iskola?
– Igen. Itt Bácsvári István igazgató.
– Érdeklődni szeretnénk, hogyan tudják majd hasznosítani a november 11-én felavatásra kerülő jégpályát?
– A dolog nagy érdeklődést keltett a tantestületben és a tanulók közt egyaránt. Öt olyan felsőtagozatos osztályunk van, akiket blokkosított testnevelési óráikon (kéthetenként 2-2 óra) ki tudunk majd vinni a jégpályára. Sajnos az egyórás tornaórákon nem tudjuk a gyerekeket az idő rövidsége és a viszonylag nagyobb távolság miatt kivinni a Vidám Parkba. Azt viszont személyes benyomásaim alapján elmondhatom, hogy a gyerekek körében igen nagy az érdeklődés a jégpálya iránt.
Egy éve még csak gondolat volt
* * *
Még tizenegyet alszunk, aztán nyit a jégpálya…
Még tizenegy napunk van, hogy az avatásra, az ünnepélyes átadásra mindent tökéletesen rendbe tegyünk…
Tizenegy nap múlva vidéken először, műjégpályát avatnak Magyarországon…
Gyerekek, alkotók, mindenki várja.
Harcsa Gábor
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.