Hetényi István:
A DUNAÚJVÁROSI LEVÉLTÁR MEGNYITÁSA
A hazai levéltárak hálózata a közelmúltban egy új levéltárral gyarapodott. Március 28-án adták át rendeltetésének a Fejér megyei Levéltár Dunaújvárosi Levéltárát. Szerény kis hír adott róla tudósítást a Népszabadságban, részletesebben írt az eseményről a Fejér megyei Hírlap és a Dunaújvárosi Hírlap.
Örvendetes az a fokozódó érdeklődés, amely a helytörténeti kutatás iránt a legutóbbi években megnyilvánul. Ezt az érdeklődést különösen időszerűvé teszi hazánk felszabadulásának harmincadik évfordulója. Legsúlyosabb nemzeti sorscsapásunk, a második világháború kegyetlen emlékei különösen az idősebb korosztályokban élnek. Akik együtt születtek a szabadsággal, életük legproduktivabb éveit élik, érett ésszel gondolkodó, tudatosan cselekvő felnőttekké váltak.
A jelen és a tervszerűen épülő jövendő mellett társadalmunk széles rétegeit foglalkoztatja a múlt, a nemzeti történelmén belül saját településük története is. A ma élők túl akarnak látni emlékezetük szűk határain. Foglalkoztatja őket, hogyan éltek, gondolkodtak, formálták sorsukat azok, akiknek munkája beleépült a jelenbe, akik éltek, dolgoztak, harcoltak, szenvedtek kis örömök és nagy gondok között. Írták a maguk történelmét.
És ez annál sokszínűbb, érdekesebb, izgalmasabb, minél régibb településről volt szó, és milyen gyakorisággal került az adott település lakossága forradalmi harcok ütközőpontjába.
Dunaújváros az idén ünnepli alapításának 25. évfordulóját. Abban az évben, amikor egész népünkkel együtt ünnepelve köszöntötte a harminc éves szabadságot az első szocialista város. E kettős évforduló jegyében, széleskörű érdeklődés mellett került sor Dunaújvárosban a levéltár megnyitására.
Az előzmények
Tíz évre nyúlnak vissza, amikor 1965. december 29-én a Fejér megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága ülésén a levéltári munka megvitatásakor javaslat hangzott el a dunaújvárosi fióklevéltár létesítésére. A javaslat megvalósítására azonban különböző okok miatt nem kerülhetett sor. A Dunaújvárosi Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága 57/67/1972. számú, levéltár létesítésére vonatkozó határozatának meghozatalakor abból a meggondolásból indult ki, és nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy a városépités, az iparfejlesztés, a közművelődés és közegészségügy két évtizedes, megőrzésre érdemes írásos emlékeit egy városi levéltárban helyezzék el.
Annál is inkább, mert Dunaújváros épitésének “hőskor”-ként emlegetett 1950-es évei nem voltak mentesek súlyos ellentmondásoktól, az új úton járás buktatóitól. Nagy nehézségek, erőfeszítések, eredmények és tanulságok színhelye volt a pentelei fennsik, ahogy itt a Duna fölött magasodó, löszparttal szegélyezett területet emlegetik.
A városi tanácsnak ezt a törekvését magáévá tette és támogatta kezdettől fogva a Városi Pártbizottság is. A Megyei Levéltár pedig nemcsak hogy egyetértett az elgondolásokkal, hanem tevékenyen segítette elő azok megvalósítását.
Intercisa Múzeum, az egykori pártház épülete 2004-ben
A legnagyobb problémát – mint másutt is – a levéltár elhelyezése jelentette. A megvalósítás lehetőségét az építés alatt álló Munkás Művelődési Központ átadása hozta reális közelségbe. A Lenin téren lévő, korábban Városi Pártbizottság épületében működik a múzeum. Az épület I. emeletén volt a József Attila Városi Könyvtár. Ez utóbbi végleges elhelyezést kapott a Művelődési Központban. Az ezáltal felszabadult terület egy részéből sikerült a Városi Levéltár elhelyezését biztosítani.
Az említett épület baloldalán lévő három nagy, félkörives, vaskapus bejáratától fedett átjáró vezet a múzeum udvarába. Az eredeti elgondolások szerint ennek a fedett résznek a befalazásával jelentős alapterületű raktárhelyiséget lehetett volna kialakitani.
Az árnyas, hangulatos udvaron azonban nyári estéken évről-évre Múzeumkerti Estek címmel rangos rendezvényeket bonyolítottak le. Egyes felfogások szerint az épület elfalazása az udvar akusztikáját rontotta volna. Emellett akadályozta volna a nézőtér megközelítését is. A döntő érv végül is az volt, hogy a város ennek az immár jellegzetes, korábban díjazott épületének eredeti külső képét a befalazás megváltoztatta volna, és ez műemléki szempontból meg nem engedhető.
Még akkor sem, ha az épületnek a beépítés utáni külső képe a másik oldallal lett volna teljesen azonos.
Érvek es ellenérvek csaptak össze az elhelyezés körüli vitában. Volt olyan javaslat is, hogy a levéltár az Óvárosban, a tanácskirendeltséggel szemben lévő, müemlékjellegü Mondbach kastély épületében legyen. Ezt a javaslatot azonban több szempontból sem lehetett elfogadni. Alapvetően azért sem, mert csak a helyreállítása, átalakítása előzetes számítások szerint 3-4 millió forintba került volna.
Végül is sikerült egy olyan kompromisszumos megoldást találni, – amivel sajnos az alapterület az eredeti elképzelésekhez képest a felére csökkent -, a Városi Tanács az épület egy részét Levéltár céljára utalta ki. Az így rendelkezésre bocsátott épületrészben 5 nagyobb és 3 kisebb helyiséget lehetett viszonylag nem nagy költséggel kialakitani. E helyiségek a levéltári munka számára – ha nem is túl hosszú távon – megfelelő lehetőséget biztosítalak.
Az átalakítási munkálatokat tanácsi vállalat, az Ingatlankezelő és Városgazdálkodási Vállalat dolgozói végezték. A Megyei Levéltár és a Városi Tanács VB. Művelődésügyi Osztálya segítségével sikerült a szükséges állvány-anyagot biztosítani.
A Megyei Levéltár gondoskodott levéltári tárolóeszközökről, a Városi Tanács Szervezési Osztálya pedig lemezszekrényt, különféle berendezési tárgyakat bocsátott a levéltár rendelkezésére. Az átalakítási munkálatok költségeit a Megyei Tanács VB. Pénzügyi Osztálya fedezte.
Az eredetileg a Magyar Tanácsköztársaság kikiáltásának évfordulójára tervezett megnyitót egy héttel el kellett halasztani. Ennek oka az volt, hogy a vastartókra épitett állványsorok szerelésének munkálatai pár nappal elhúzódtak.
A Levéltár megnyitása
1975. március 28-án az alkalomhoz illő szerény, de bensőséges külsőségek között történt meg. Részt vettek: Koréh Sándor, a Városi Pártbizottság titkára, Sófalvi István, a Városi Tanács elnöke, a Kulturális Minisztérium Levéltári Igazgatósága képviseletében dr. Balázs Péter, a Pest megyei Levéltár részéről Egei Tibor, dr. Farkas Gábor a Fejér megyei Levéltár igazgatója, Simon Ferenc, a Hazafias Népfront városi elnöke, a Városi Tanács Végrehajtó Bizottságának több osztályvezetője, Gábor Iván a Nehézipari Műszaki Egyetem Kohó- és Fémipari Főiskola Karának igazgató-helyettese, és igen sokan, közöttük számos fiatal.
A megnyitó beszédet Sófalvi István tanácselnök mondotta. Utalt arra, hogy hazánk felszabadulásának 30. évfordulója előtt egy héttel átadásra kerülő levéltár létesítésének jelentőségét és szükséges voltát a Városi Tanács már évekkel korábban felismerte. Ez a felismerés abból a tényből fakadt, hogy itt, a pentelei fennsíkon a legutóbbi negyedszázad alatt sűrűsödött a történelem. Olyan változások mentek végbe, amilyenekhez a múltban évszázadokra volt szükség, és amelyek nyomán létrejött, él és fejlődik hazánk első szocialista városa, Dunaújváros. Megemlítette, hogy itt ringott a magyar szocialista városépítészet bölcsője. Innét indult el és terjedt széles körben a társadalmi munka mozgalom. Számos új építőanyag, szerkezet és építési eljárás került itt kipróbálásra, melyek eredményeként alakult ki a sokszínű és sajátos dunaújvárosi városkép.
A fejlődő várossal együtt változott, formálódott az itt élő dolgozók erkölcsi-politikai arculata, és váltak a szélrózsa minden irányából idesereglett emberek tagjaivá a város nagy, alkotó, munkás közösségének.
A tervezői fantáziát, az építők kemény munkáját, az ipari dolgozók lelkesedését, erőfeszítéseit az értelmiség sokrétű oktató-nevelő, gyógyító és alkotó tevékenysége egészítette ki huszonöt éven át.
A negyedszázad sodró áradatában ma már sok mindent csak a múlandó emlékezet őrzi, A Radari és Délivárosi barakktáborok, az egykori “téglapadlós” családi szállások, kulturházak, sátortáborok, a Szűrőállomás és Késdobáló ma már csak azok emlékezetében élnek, akik tevékeny részesei voltak annak a hősies munkának, amely a dunaújvárosiak mai életének alapjait teremtette meg.
Hangsúlyozta a városi tanács elnöke, hogy a város alapításának 25. évfordulójára készülve különösen időszerű visszaemlékezni, felkutatni, megőrizni, rendszerezni és tudományos igénnyel feldolgozni a múlt történelmi értékű írásos emlékeit.
Alapvetően ebben jelölte meg az új intézmény feladatát, melynek tevékenysége kiegészül az egykori Dunapentelére, majd továbbiakban a Dunaújvárosi járás községeire vonatkozó levéltári munkával, helytörténeti kutatásokkal is.
Beszédét azzal fejezte be, hogy legyen a Levéltár eszköz a múlt megőrzéséhez, megismeréséhez, haladó hagyományaink ápolásához. A Levéltárat átadta rendeltetésének, munkájához sikereket kivánt.
Hasonló értelemben üdvözölte az új intézményt dr. Balázs Péter, majd a Városi Levéltárat dr. Farkas Gábor a Fejér megyei Levéltár igazgatója vette át.
A Levéltár adatai:
A Levéltár neve és postai címe: Fejér megyei Levéltár Városi Levéltára, 2400 Dunaújváros, Lenin tér 5. Pf. 210.
Gyűjtőterülete: Dunaújváros és Dunaújvárosi járás.
Alapterülete: 130 m2. Ebből iroda: 22 m2, raktárterület 98 m2, kiszolgáló helyiségek: 10 m2. Egy nagyobb méretű, 45 m2-es raktárhelyiség lehetőséget ad a jelenlegi 2 állványsor bővítésére éppúgy, mint kiállítások rendezésére. Ami az alapterületből hiányzik, az bizonyos fokig magasabb állványok utján pótolható, ugyanis a helyiségek 350 cm magasak és ugyanakkor terhelhetők.
A levéltár polcai 320 iratfolyóméter anyag befogadására alkalmasak. A Megyei Levéltár által átadott egyelőre 47 irattári dobozt kitevő levéltári anyag Duna-Pentele község feudális kori, kapitalista korból származó, de főleg szocialista kori iratait tartalmazza. Az anyagban előforduló Dunapentele mezőváros, Dunapentele község, Dunapentele város és Sztálinváros elnevezések jól érzékeltetik azokat a változásokat, amelyek e terület közigazgatás szervezésében végbementek.
A levéltár gyűjtőmunkája
során első ütemben az államigazgatás helyi szerveinek tevékenységére vonatkozó iratok felkutatása, átvétele és megőrzése a feladat. Ezzel párhuzamosan kerül sor a tanácsi vállalatok iratainak átvételére és rendszerezésére.
A második ütemet a város területén működő minisztériumi vállalatok és jogelődeik iratainak felkutatása, átvétele képezi. E téren problémát jelent a Dunai Vasműre vonatkozó iratanyag. Különösen értékes és tanulságos lenne az egykori Nehézipari Beruházási Nemzeti Vállalat iratanyagát Dunaújvárosban levéltárban elhelyezni. Annál is inkább, mert a városépités kezdeti időszakában az államigazgatási szervek jó néhány hatáskörét az emített vállalat látta el. A város jellegét megadó Dunai Vasmű esetében csak erősen szelektált levéltári anyaggal lehet számolni, az intézmény méreteinek és befogadóképességének korlátozott volta miatt.
A levéltár gyűjtőterülete továbbiakban kiterjed a Dunaújvárosi járás 2 nagyközségére – Ercsi és Pusztaszabolcs -, valamint 15 községére.
Dokumentálni kivánja a levéltár a községek életében végbement változásokat. Például Hercegfalvából hogyan lett Mezőfalva, a Zirci Apátság Előszállási Uradalmától miként vált függetlenné Előszállás, hogyan alakultak ki új községekként Nagykarácsony, Besnyő és a görög falu, Beloiannisz.
A gyűjtőmunka terén problémát jelent, hogy A levéltári anyag védelméről és a levéltárakról szóló 1969. évi 27. sz. törvényerejű rendelet és a végrehajtása tárgyában kiadott 30/1969. sz. Kormányrendelet előírásainak betartására az érintett szervek nem minden esetben fordítanak kellő gondot. Tapasztalható olyan jelenség, hogy a jelen erőfeszítései, problémái és gondjai elterelik a figyelmet a múltról. A levéltár rövid fennállása alatt már előfordult, hogy olyan ügyekben kértek felvilágosítást, illetve adatokat saját üzemükről a dolgozók, amelyek még nem is kerültek a levéltár kezelésébe, ugyanakkor a vállalatuknál sem tudtak rájuk megbízható választ kapni.
A Minisztertanács Tanácsi Hivatala Elnöke 8/1973. (TK. 51.) MT TH sz. utasítása VII. fejezete részletesen szabályozta az iratok selejtezésével kapcsolatos teendőket éppúgy, mint a tanácsi szervek és a levéltárak együttműködését. Kevésbé részletes jogi szabályozás vonatkozik e tekintetben a termelő és szolgáltató egységekre, ahol érthetően elsősorban a könyvelési bizonylatok megőrzésére helyeznek fokozott gondot.
Az is tapasztalható, hogy a levéltári munkát nem ismerik eléggé és ebből következően nem is értékelik kellőképpen a közvéleményben. Vannak, akik irattárral tévesztik össze, tevékenységét irattári munkával. A levéltár megnyitása kedvező helyzetet teremtett ilyen vonatkozásban Dunaújvárosban. De kedvező változások tapasztalhatók szélesebb körben a Népszabadság hasábjain, a Nők Lapjában és más sajtóorgánumokban megjelent cikkek nyomán. Elősegítette a helyzet pozitív alakulását az a fokozódó érdeklődés is, amely a helytörténeti munka iránt tapasztalható.
A levéltár egyaránt elő kívánja és fogja segíteni mind a helytörténeti kutatásokat, mind a honismereti munkát. Ez szükséges annál is inkább, mert a honismereti munkában és tanulmányokban – a hév és lelkesedés velejárójaként – mind gyakrabban lehet találkozni nem a valóságot tükröző megállapításokkal. Olyan adatokkal, amelyek nélkülöznek minden reális alapot, nem írásos emlékeken, hanem labilis feltételezéseken, szubjektív véleményeken alapulnak.
Ezért tartja fontosnak a levéltár az iratanyag felkutatását, rendszerezését és tudományos kutatás céljára rendelkezésre bocsátását.
A honismerettel foglalkozóknak is szüksége van a levéltárra, hogy megfelelő, bőséges anyaggal dokumentálhassák megállapításaikat.
Dunaújvárosban máris jelentős érdeklődés mutatkozik a levéltári munka iránt. Az ebben rejlő lehetőségek kihasználása érdekében az uj intézmény Levéltár Baráti Kört kíván létrehozni, olyan személyek bevonásával, akik érdeklődnek a múlt írásos emlékei iránt, és akik közreműködésükkel segítik hazánk legújabb levéltárának eredményes működését.
felújított Városháza tér 2018-ban
A Dunaújvárosi Levéltár 1987. június 30-án szűnt meg, az iratok a Fejér megyei Levéltárba kerültek.
Felhasznált archív képek:
Dunaújvárosi Hírlap