Magyar Nemzet – 1996. október 18.
Gyilkosság a Képzőművészeti Főiskolán
A nagy röhögéstől a nagy zokogásig
1956. Az október végi gyorsan pergő napokban létrejöttek a forradalom gócai. Az egyik a Képzőművészeti Főiskolán. Nagytermében október 23-ra virradóra a budapesti főiskolák és egyetemek küldöttei azon vitatkoztak, hogy tüntessenek-e Lengyelország mellett vagy néma felvonulásra hívják az ifjakat. Reggelre eldőlt: felvonulnak.
Dede Ernő grafikusművész – ’56-ban ötödikes hallgató – elmondja:
– Mozgásban volt az egész főiskola. A lányok kokárdát varrtak, mi, grafikusok, a lengyel sast és a szolidaritás jelszavait festettük táblára. Bíró Károly, a főiskola igazgatóhelyettese sürgölődésünket látva eltiltott bennünket a demonstrációtól, és fenyegetőzött. Mi letorkoltuk, mondván, hogy egyhangúlag döntöttük el a részvételt. Ez volt Bíró búcsúfellépése. Lelépett a színről. Korlátolt, műveletlen figura volt. Rákosi Mátyás féltestvére. Egyszer, amikor belépett a Szőnyi-osztályba, így méltatta a termet díszítő freskót: “Szép, csak kár, hogy a falra festették.”
– Bíró már azelőtt is lázadónak tartott bennünket – fűzi hozzá Csizmadia Zoltán festőművész, akkoriban főiskolai hallgató. – A Károlyi-palotában volt a szovjet művészek kiállítása. Mi csoportosan néztük meg. A szocreál mázolmányok láttán gúnyos megjegyzéseket tettünk, és kitört belőlünk a röhögés ama kollektív műalkotás előtt, amelyen több mint tíz festő több mint száz akadémikust ábrázolt. A kiállítást követően “leszámoltunk” a szoc.reállal, és úgy gondoltuk, hogy apostolának – a szovjet vendégtanárnak – sincs keresnivalója a főiskolán. A nagy röhögésért Bíró fegyelmit rendelt el, és néhány hallgatót ki akart zárni. Pátzay Pál mentett meg bennünket, elvéve az ügy politikai élét, neveletlen gyerekeknek minősítve a hallgatókat.
A forradalom színhelyein
Október 23-án a fiatalok végigjárták a forradalom útvonalait. Elváltak és összeverődtek. Menet közben egyre inkább eltávolodtak eredeti céljuktól, a lengyel sas árnyékában magyar követeléseket fogalmazva meg. Élményeikről a diákszállóban számoltak be. Dede Ernő arra emlékezik, hogy a ritka tehetségű Komondy Sándorral együtt a Szabad Nép székháza elé keveredett, ahol emberek autókat borítottak és gyújtottak fel. Sándor, hogy elterelje őket az értelmetlen rombolástól, azt ajánlotta. “írják át” az újságot hirdető neonreklámot. Az ötlet megtetszett, a vállalkozó szelleműek fölmásztak a tetőre, és beavatkozásukra azon túl a Szabad Nép helyett “a Nép” világított. A nép, amely felkelt.
A Sztálin-szoborhoz Tóth Sándor festőművész keveredett. Akkor még csak növendék. A kolosszusnak rontó dühödt emberek egyike felkiáltott: “Kinek a műve ez a szörnyűség?” Mielőtt a választ valaki megadta volna, hogy az alkotó Mikus Sándor volt. Tóth bekiabált egy új jelszót. A tömeg átvette, skandálta, és a “vétkes” szobrászról, valamint az esetleges számonkérésről megfeledkezett.
Berobbant a diákszállóba Csűrös Zoltán is, ő valahol közelharcba keveredett, és egy puskát nyomtak a kezébe. Pálfalvi János szobrászművész írott megemlékezésében jegyzi fel a szavait: ünnepélyes volt és halk. “Gyerekek, megfogadtam, ha kikeveredek ebből, soha többé nem veszek fegyvert a kezembe. Nézzétek meg, most is hogy reszketek” – kinyújtotta a karját, és a keze remegett. Fogadalmát megtartotta. Nem volt fegyver a kezében, amikor leterítették.
Csizmadia Zoltán így eleveníti fel élményeit.
– A rádióhoz mentünk. Velünk volt Csűrös is. Az oda vezető utakat eltorlaszolta a tömeg. A Szentkirályi utcáig jutottunk el. Egy tűzoltókocsi közeledett, hogy vízsugárral oszlassa szét a tömeget, de az emberek felmásztak a tetejére, és működésképtelenné tették a fecskendőt. Utánuk Szakasits Árpád kapaszkodott fel, hogy víz helyett szóval csendesítsen. Lehurrogták. Mi nyomultunk tovább a Szentkirályi utcán. Teli volt hullákkal. Csupa civillel. Az államvédelmisek terítették le őket. Kikeveredtünk a Rákóczi útra. Az EMKE felől katonákkal megrakott teherautó közeledett. Ránk irányították a fegyvereket. Én felkiáltottam nekik: “Védtelen emberekre akartok lőni? Ezt már megtették az államvédelmisek. Akarjátok látni mit műveltek?” Felhúztak a teherautóra, és behajtottunk a Szentkirályi utcába, kerülgetve a hullákat. Vissza a rádióhoz. A gyerekek közül ott voltak Komondy Sándor, Berendi József, Németh József, Vörös Gyula. A katonák is, mi is lövéseket adtunk le az épületre. Hogy találtunk-e, azt nem tudom. Amikor ott minden elcsendesedett, egy másik teherautón elindultunk a XIV. kerületi rendőrkapitányságra, ott fegyvereket vételeztünk a főiskola számára, és a Stefánia úti diákszállóba vittük őket. De ott nem volt hova elrejteni, így a szállítmányt a főiskolához irányítottuk. Épp kezdtük lerakni a puskákat, amikor ráeszméltünk, hogy velünk szemben van a félelmetes Andrássy út 60., az ÁVH központja. Egy államvédelmis észrevett bennünket, és lecsapott ránk, de addigra a gyerekek és a fegyverek már bent voltak a főiskolán, és a kaput bezárták. Én kintrekedtem. Az államvédelmis nekem támadt, és megkérdezte, hogy kik azok, akik bementek. Én nem tudom, válaszoltam, erre rám lőtt, de nem talált. Az utcán járók összeverődtek, és körém sereglettek. Egyikük rákiáltott az ávósra: “nem volt elég maguknak”? Engem hátrafelé lökdöstek. El tudtam menekülni. Ezután az első dolgom az volt, hogy levágattam a szakállam. Jól tettem, mert attól kezdve egy szakállast kerestek.
Bizakodás és csüggedés
Az eufória napjai következtek. A főiskolások azt hitték, győzött a forradalom. Vitatkoztak, tanácskoztak. Egyebek között az egyetemi autonómiáról. Elmélkedtek a forradalmi magatartásról is. Megnézték a káderlapjukat, és egy ünnepélyes szertartás keretében elégették a kazánban. Megbeszéléseket folytattak más diákcsoportokkal, és meghívta őket a Képzőművészeti Szövetség egy tanácskozásra. De onnan kiábrándultán tértek haza a vitastílus, a nagy csapkodások és a személyeskedések okán. Megalakították saját forradalmi bizottságukat, amelybe a tanárok közül többek között Barcsay Jenőt, Domanovszky Endrét, Koffán Károlyt, a diákok sorából pedig Bencsik Józsefet, Csizmadia Zoltánt, Pálfalvi Jánost és Tóth Sándort választották.
Felállítottak egy nemzetőregységet Németh József vezetésével, tagja volt Dede Ernő is. Azt a feladatot kapták, hogy a környék rendjét vigyázzák, de nem akadt dolguk, mert arrafelé a betört kirakatokat sem fosztották ki. A nemzetőrök vállalták, hogy kommunista vagy úgymond kompromittált tanáraikat megvédik. Őrt állítottak Ék Sándor s egyes emlékezők szerint Poór Bertalan és Koffán Károly lakása elé. Közben az ÁVH állandóan bejárt a főiskolára, hogy kinyomozza, kik csempészték be a fegyvereket. Eltanácsolták a kérdezősködőket. Úgymond. élve az egyetemi autonómiával, maguk fognak vizsgálódni. A bizakodás napjainak november negyedike vetett véget. A diákszálló lakói együtt hallgatták Nagy Imre hajnali beszédét. A nemzetőrség felsorakozott, és a többi hallgatóval együtt bevonullak a főiskolára, hogy megvédjék azt.
Dede Ernő mondja:
– Koffán tanár úr javaslatára védelemre rendezkedtünk be. Ő óvott bennünket attól, hogy harcba bocsátkozzunk. Azt tanácsolta, hogy a szomszédos pincéktől elválasztó falakat törjük át, hogy veszély esetén elmenekülhessünk. Mi megfogadtuk a szavát. Ezenkívül az Andrássy útra néző falon egy nyílást vájtunk a golyószórónak. Az ablakok elé asztalokat húztunk, és Molotov-koktélokat helyeztünk rájuk. Koffán Károly délután visszajött, és hazaküldött bennünket. Úgymond, “mit tehet néhány puska a szovjet tankok ellen?” Hallgattunk rá, visszavonultunk a diákszállóba.
– November 6-án berontott Csűrös Zoltán, és arra biztatott bennünket, hogy legalább plakátokon tiltakozzunk a szovjet bevonulás ellen. Menjünk a főiskolára plakátokat nyomni. Vagy húszan követtük. Ott aludtunk. Őrt is állítottunk. Bódis Antal elsőéves hallgatót. Éjfél után ő riasztott bennünket, hogy szovjet tankok vették körül a főiskolát, és ágyűcsöveiket nekünk szegezik. Rohantunk a pinceátjárókhoz. Csűrös és Komondy fedezték a visszavonulásunkat. Én festőköpenyben felszaladtam a szomszédos Izabella utcai ház harmadik emeletére, és becsöngettem egy ismeretlenhez. Történetesen a színpadi szerző, Kállai István volt. Három napig lapultam náluk. Más diáktársaimat is befogadták a lakók. Végveszélybe azok kerültek, akik az ágyúlövések elől a pincébe menekült lakók közé keveredtek. A szovjet katonák közülük szemelték ki a kivégzendőket. Kovács József festőnövendéknek azért kellett meghalnia, mert bőrkabátot viselt. Miután leterítették, menten lehúzták róla. Kiemelték a lakók közül azt a négy kiskatonát is, akit mi fogadtunk be. Őket szélnek eresztették a kaszárnyában, és haza akartak utazni valamelyik faluba vagy városba. De a vonatok nem indultak. A Izabella utcai ház lakói civilbe öltöztették őket, de katonabakancsaikat nem cserélték ki. Ezt észrevették a benyomulók. A katonákat és Kovács Jóskát egy üres fáskamrába vezették, és annyi golyót pazaroltak rájuk, hogy valósággal szétszaggatták őket. Csűröst és Komondyt pedig, akik a menekülésünket fedezték, őrhelyükön gyilkolták meg. Bódist akkor lőtték tarkón, amikor ki akart lépni az alagsorból.
– A szovjet katonák átfésülték az Izabella utcai házat. Valakit kerestek, máig se tudjuk, kit. Azt sem volt véletlen, hogy olyan jól eligazodtak a pincék labirintusában. Örök rejtély, hogy ki volt a muszkavezető. (Dede szerint a Hunyadi téri falat törték be. Csizmadia – aki nem volt jelen – úgy tudja, hogy a főiskola kapuján, amely zárva volt, tódultak be. Valaki zajtalanul kinyitotta, és beengedte a szovjet katonákat.)
A megtorlás kudarca
Az áldozatokat néhány nappal a gyilkosságok után a növendékek exhumálták. Megtehették, hiszen anatómiát tanultak. A négy katona azóta is ismeretlen. Valahol talán még él egy anya, egy volt szerető, aki még mindig visszavárja őket.
Pálfalvi János írott megemlékezése az exhumálást idézi fel.
“Nem tudtuk hirtelen felismerni őket. Melyikteké ez a szétlőtt koponya? Az a magányos szem, mely valaha kedves, barátságos értelmet sugárzott… Nem, úristen, nem lehet! Zoli! Ez le vagy? Ne nézz oda. ne nézz oda! Emeljük óvatosan… Rá az abroszra, betakarom. A másik is… Hova lett az állad? Jaj, Sanyikám, hova? Nem, ez nem lehet igaz. Az a csendesen tűrő, összeszorítolt. makacs és szelíd száj most szemérmetlenül meztelen, vicsorgó, hiéna fogsor. Kik tették ezt? Miért? Ők is Vicsorogtak? Kidülledt a szemük? Őrjöngtek? Ordítottak? Mién ez a rengeteg lőszer? Honnan ez az irdatlan gyűlölet?…
Az udvaron megássuk a sírt. Előbb a koporsót tesszük a sekély görödbe – öreg szekrény a litográfiáról. Ajtaját kitárjuk, bele… beletesszük őket. Ikerhősök, ikerkoporsó. Majd az ajtót visszahajtjuk. bezárul végleg, mint a kiolvasott könyv.”
A plakát, amely már nem került ki az utcára
A temetés után az áruló nyomokat a főiskolások eltüntették. A plakátokat, amelyeket nem lehetett kiragasztani, Pálfalvi csempészte ki. A főiskola ellen mindenféle vizsgálat indult, holott egyetlen puskát sem sütöttek el. Vagy egyet mégis? Az épület előtt, az Andrássy úton történt. Ambrus Győző, ma Angliában élő neves illusztrátor nem tudott indulatának parancsolni, és rálőtt egy arra haladó szovjet tankra. Senki nem vette észre a merényletet. Csizmadia csavarta ki a fegyvert a fiú kezéből, és lökte be őt a főiskola kapuján. Csizmadiát többször begyűjtötték, mindig váratlanul tört rá az ÁVH, órákig vallatta, és felvonultatta a megszokott kellékeket, a szemébe világított, mutogatta a pisztolyt és a gumibotot, de nem használta. A fiú hamar észrevette, hogy semmit se tudnak. Akkor miért mondana nekik valamit? Nem jutottak vele dűlőre. A vallatások után végül letettek arról, hogy egy esetleges perben vádlottként vonultassák fel.
A főiskolán is folytak a fegyelmi vizsgálatok. Csizmadiának is védekeznie kellett az ellenforradalmi cselekményben való részvétel és propaganda vádja ellen. Az egyik ellene felvonultatott bizonyíték – mely ostobaság! – többéves szakállának a levágása volt. Csizmadia a fegyelmi bizottságban részt vevő tanárai segítségével kivágta magát. Amit nem lehetett letagadni, azt együttes erővel azokra hárították, akik elhagyták az országot. A hallgatók mintegy egyharmada távozott. (Együtt indult útnak egy 14 tagú csoport. Közülük kettő. Csizmadia és Dede mielőtt átlépte volna a határt, úgy határozott, hogy marad.) A fegyelmi bizottság egyik ülése után Ék Sándor odasúgta Csizmadiának: “Ne féljen, megkapja a diplomát.” A diákok megmenekültek, négy tanárt, Bene Lászlót, Koffán Károlyt, Muray Róbertét, Csanádi Sándort előbb fegyelmi úton, majd helyesbítve átszervezés címén elbocsátottak.
Pálfalvi János írta:
“Mi mindannyian, akik átéltük azokat a napokat, akik megcselekedtük azokat az eseményeket, akik végigujjongtuk akkori boldogságainkat és elszenvedtük a szörnyűségeket is, mi mindannyian emlékeink kétlábon járó temetői voltunk?
Vagy volt olyan köztünk, aki nap mint nap együtt tudott élni akkori önmagával? Aki károsodás nélkül képes volt visszaidézni a történelemnek és esendő létünknek azt a gigászi drámáját? Azt a tragédiába torkolló titáni színjátékot? Van, aki egy kicsit is nem roppant bele?
Bizony, sorsunkat így vagy úgy, determinálta az elvetélt történelem.”
Kovács Judit
Felhasznált képek:
Szekrénybe rejtett képek: ismeretlen fotók a forradalmi Budapestről – index.hu