Három új lakóépület a Vasmű úton /1963. március
fotó: MTI/Szilágyi Pál
A város főutcáján befejezték azoknak a korszerű új lakásoknak az építését, amelyeket a leghidegebb hónapokban úgynevezett téliesített módszerrel építettek, és mindegyik negyedik emeletén egy-egy műteremlakás is helyet kapott. A munkások, szerelők, festők heteken át védett, meleg helyen dolgozhattak, miután az épületeket idejekorán beüvegezték és hőlégfúvóval, majd késõbb már távfűtéssel fűtötték. A három épületben harminckét új lakás van. Pár hónappal később egy egészen rövid hír a Magyar Nemzet 1964. február 1-jén (szombaton) megjelent számából:
“Az IBUSZ dunaújvárosi új irodáját a Vasmű úton, egy négyemeletes palota földszintjén, pénteken megnyitották.”
A helyi hírharsona sem volt sajnos bőbeszédűbb, viszont szerencsére a Fejér Megyei Hírlap már részletessebben beszámolt az ünnepélyes megnyitóról.
Fejér Megyei Hírlap – 1964. február 13.
A dunaújvárosi IBUSZ új irodájának kirakata 1964-ben.
fotó: MTI/Szilágyi Pál
Új helyiség – új feladatok
Már közhelynek számít a kukoricaföldeket és a helyén épült várost együtt emlegetni – de a sors (a tervezők) jóvoltából mégis érdekes a dunaújvárosi IBUSZ iroda története. Vannak, akik még emlékeznek az első iroda helyére. Hosszú felvonulási épület egyik szobájában, sártengerrel körülvéve nyílt meg az első iroda. Feladata akkor elsősorban vasúti jegyek előzetes kiadása volt. Aztán a sártenger helyét aszfalt, beton foglalta el. Megépült a Vasmű út, eltűnt a felvonulási épület.
És most, éppen azon a helyen nyílt meg az IBUSZ új helyisége, ahol egykor volt – csak éppen nem barakkban, cement padlóval, hanem a város egyik legmutatósabb épülettömbjében, műkő burkolattal, ízléses, igényes berendezéssel.
Schiffer Pál, az IBUSZ vezérigazgatója meghitt szavakkal mondta el megnyitóját. Visszapillantott a tizenkét év előtti bódétól az idáig megtett fejlődésre.
– Ezzel az új helyiséggel nemcsak Budapest és Dunaújváros között nyitottak ajtót, hanem az egész világra nyitottak kaput – mondotta.
– Dunaújváros az a hely, ahol a legjobban be tudjuk mutatni, mire futja a dolgozó nép erejéből – mondotta.
Ezt követően Schiffer Pál vezérigazgató átadta az új helyiséget Tapolczai Jenőnek a városi tanács elnökének.
A dunaújvárosi IBUSZ iroda dolgozói a városba irányuló és a város dolgozói részére szervezett utazásokon kívül kiterjedt tevékenységet folytatnak a községekben is. A megye határain kívül is nagy területről őket keresik fel utazási ügyekben. A dunaújvárosi járás termelőszövetkezetei is elég gyakran szervezték bel- és külföldi utalásaikat, az ő segítségükkel. Így a múlt évben – többek között – az adonyi Március 21., a perkátai Magyar-Kínai Barátság Tsz és baracsi termelőszövetkezetek útjait bonyolították le.
Különösen megnövekszik az iroda tevékenysége most a csehszlovákiai utazások megkönnyítésével. Az “első fecske” már jelentkezett a termelőszövetkezetek közül is Madocsáról, az Igazság Tsz “személyében”. A legutóbbi napokban megjelent új rendelkezés, ami szerint nyugati túristautakra, rokonlátogatásokra is ők hivatottak a valuta, a vasúti jegy, a szállodai hely megszerzésére – alaposan megnövelte feladatukat.
Új helyiségben, új lendülettel – sok kellemes, hasznos órát és napot szereznek a városba látogató turistáknak és a világot látni induló munkásoknak, termelőszövetkezeti tagoknak.
(v.i.)
Dunaújváros, 1965
fotó: MTI/Járai Rudolf
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.