Dunaújvárosi Hírlap – 1966. január 11.
Hová tenne szobrot?
Képzőművészeti őrjárat Dunaújvárosban
A Városi Tanács a következő helyekre tervez szobrot: az új kórház udvarára, a jövendő főtérre Lenin szobrot, a Petőfi ligetbe a “Szarvason ülő kisfiú” című szobrot, a Vasmű úti szökőkúthoz Béke-szoborkompozíciót, a Ságvári városrészbe a szülőotthon elé az anyaság szobrát, az Esze Tamás út menti térre Ságvári mellszobrát, a Dózsa György út sarkán épülő bankházhoz modern szoborkompozíciót, a gimnázium elé névadójának mellszobrát. Ezeken kívül még két emléktáblát helyeznek el a városban: a Ságvári iskola melletti épületen dr. Weiner Tibor emléktáblát, a kiállítási terem falán pedig a város alapítását megörökítő emléktáblát. Alábbi riportunkban tervezők, szobrászok, idegenforgalmi szakemberek véleményét kértük ki: ők hová állítanának szobrot?
A TERVEZŐ:
Remetei Tibor, a Tervezőiroda területrendezési csoportvezetője. Elképzeléseit a városrendezési szempontok figyelembe vétele jellemzi:
– Nem terekre kellene elszórni egy-egy szobrot, hanem célszerű lenne kialakítani egy reprezentatív helyet. Például a művészsétányt, a Főtér folytatásaként a Duna-parton, vagy az új Tanácsháznál zárt udvarban, a Szegedi Dóm térhez hasonlóan. Hiányzik a város jelképe: jelenleg a Martinász szobor helyettesíti, mivel nincs olyan középület, ami alkalmas lenne erre. A Martinász szobor szép, de kicsinyítve elveszti szépségét, környezete nem megfelelő. Város-jelképnek szobor is megfelelne középület hiányában, de itt a modern acélvárost szimbolizáló térplasztikára gondolok.
– A képzőművészeti alkotások koncentráltságát középületeink díszítésével kívánnám ellensúlyozni. Az összes középületet el kellene látni a felújítások során nívós képzőművészeti alkotásokkal. Ha pedig a városépítés befejeződik, meg kellene keresni azokat az építészeti csomópontokat, amelyeknél térplasztikák, szobrok felállításával javítható az utcakép. A városszépítést nemcsak képzőművészeti alkotások szolgálják, hanem mutatós hirdetőoszlop, díszes óra, neon-reklám is megteszi. Ezek elhelyezésére is nagyobb gondot kellene fordítani.
– Néhány helyen egyedi szobor is kell, főleg, ahol funkciót tölt be (pl.: ivókút szoborral, játékos figurák parkokban stb.).
Vörös Tiborné kerttervező a Castrum városrész díszítését szabadtéri múzeummal oldaná meg:
– A sétányok, parkok “római hangulatát” térben elhelyezett oszlopok, sírkövek, kőemlékek adnák. Hasonlóképpen oldanám meg Szalki szigeti, a dunai kilátói és a Bocskai utcai sétányok, valamint a játszóterek díszítését, térplasztikákkal, stilizált állatfigurákkal stb.
AZ IDEGENVEZETŐ
Rengeteg külföldi és belföldi vendéget kalauzolt már városunkban Poganatosz Takiszné, az Idegenforgalmi Hivatal főelőadója. Ismeri tehát a várost, ezen kávül sok véleményt, dicséretet, bírálatot is hall városunkról.
– Először is Martinász szobrot áthelyezném, mert a jelenlegi helyén elvész a hatása. A főtérre vagy a Vasmű út másik oldalára. Szobrot tennék még a város bejáratához és a Főtérre is. Ugyancsak ide tenném a testvérvárosokból kapott virágokat is. A Vasmű főbejárata elé a munkát kifejező szoborcsoportot állítanék, az ABC áruház elé pedig valami vizet köpő figurát, például halat, kis medencével. Ez elvenné a kibetonozott tér ridegségét.
SZOBRÁSZ:
Városunkban jelenleg két szobrász él. Egresiné Tóth Ila a benyílókba, a rálátós helyekre tenne először is szobrokat. Például a Vasmű útról a Gagarin tér parkjára nyílik jó rálátás. Ugyancsak ilyen benyíló az Építők útjáról a víztorony előtere. Több helyen úgynevezett “faszobrokat”, alacsony, fekvő szobrokat helyeznék el, pl. a Petőfi ligeti parkban, valamint a dunai kilátóhoz. A Ságvári mellszobor nem való tágas térre, intimebb környezetbe helyezném, helyére pedig szoborcsoportot, vagy nagyobb tömegű szobrot tennék.
Cyránski Mária részt vett a tanácsi tervezet kialakításában. Véleménye módosításokat és új javaslatokat tartalmaz:
– A Főtérre a város szimbólumát, vagy szimbolikus Lenin szobrot helyeznék, a gimnázium elé általános kulturális szimbólumot állítanék portré helyett. Szoborkompozíciókat, plasztikákat tennék a Barátság városrész intim terecskéire, a dunai kilátóhoz pedig olyan szobrot, amely lentről is látható.
Cyránski Mária a piactérre is állítana szobrot, arra pedig, hogyan illeszthető be egy új szobor környezetébe, készen levő “Hajnal” című szobrának elhelyezési tervét közöljük. Mintha a kiállítási teremhez készült volna ez a szép szobor…
Öt vélemény, sok javaslat, amelyek közül számosat érdemes lenne megvalósítani. De ez már nem a javaslattevőkön múlik…
Zsiday Csaba
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.