Sok lakást gyorsan


Népszabadság – 1959. december 22.

SOK LAKÁST GYORSAN


A néhány másodperccel korábban még folyékony anyag – miután a vibrátort a daru leemeli róla – szilárd állapotban,
kész épületelemként áll a középblokk gyártó telepen

A 32 évesek városában

A második ötéves terv lakásépítkezéseit a jelenleginél termelékenyebb építési módok bevezetésével lehet csak megvalósítani. (Ha mai módszerekkel építkeznénk, nem lenne elegendő munkaerő.) Ezért a fejlesztés legközelebbi állomása: a középblokkos építési mód. Az épület falait nagyobb lemezekből – blokkokból – állítják össze a helyszínen. A blokkokat az ország különböző helyein telepített épületelem-előregyártó üzemekben készítik. (Azért építkezünk a következő években közepes nagyságú blokkokkal, mert építőiparunk meglévő emelőberendezései nagyobb blokkok – panelek – tömeges alkalmazására alkalmatlanok. Paneles építkezésekhez sok, nagy teljesítményű toronydaru kell.)


Az előregyártott blokkról a tömörítés után leemelhető a formát adó zsaluzat.

 A középblokkgyártási eljárás adalékanyaga szintén a habsalak. Az első, Sztálinvárosban létesült ilyen üzem összesen 14-féle típusú blokkot készít. Ezekhez csak hatféle “öntőláda” – zsaluzattípus – szükséges, a többi típus cserélhető betétekkel valósítható meg. Erősen tömörített blokkokat készítenek, ezért a zsaluzat azonnal leemelhető. Így az egy műszak alatt legyártható, két lakáshoz elegendő 114 darab blokkhoz mindössze 8 zsalu szükséges. Ebben az üzemben az anyag mozgatása csaknem teljesen gépi erővel történik, a munka tehát rendkívül termelékeny. A zsaluzatra öntött könnyűbeton (adalékanyaga: habsalak) megfelelő tömörítését a zsaluzatra épített vibrátorok (rázóberendezések) végzik. Ez azt a célt szolgálja, hogy az elkészült blokkok megfelelő szilárdságúak legyenek, de könnyűek maradjanak. Az 1959 szeptembere óta működő üzem eddig 100 lakás építéséhez szükséges középblokkot gyártott. Ezeket már be is építették.

Nagypaneles épületek Sztálinvárosban

Az építőiparban új eljárásokat, új anyagokat bevezetni azért körülményes, mert az újdonságok kipróbálása sok időbe kerül. Az ismertetett eljárások azonban már sikeresen vizsgáztak, így például habsalakot Németország 1929-ben kezdett gyártani, az 1926. évi nyugatnémet termelés kb. 2 millió tonna volt. Habsalak felhasználásuk azonban olyan rohamosan fejlődik, hogy már behozatalra gondolnak. Anglia 1934-ben kezdett habsalakgyártással foglalkozni, 1956-ban itt is kb. 2 millió tonna volt a termelés. Az Egyesült Államok 1943 óta használ fel habsalakot az építőiparban, 1956-ban évi termelése 2,5 millió tonna volt. Nagy a fejlődés üteme Franciaországban és Kanadában is.


Az első nagypaneles lakóházak Magyarországon /1960
fotó: MTI/Vadas Ernő

Panelos építés Dunaújvárosban

A Szovjetunióban az 1960. évre előirányzott habsalaktermelés 2,5 millió tonna. Mi 1964-re évi félmillió köbméter, azaz, kb. 350 000 tonna habsalakot fogunk előállítani.

Dunaujvaros