Dunaújvárosi Hírlap – 1968. december 3.
Tudom, önök is tudják, jön a karáccsony. Jön! Jön hirdetésekben, kirakatokban, plakátokon, szórócédulákon, televízió és rádió reklámokban és – naptárakban. A naptárakban jön meg egyébként leglassabban, de ez nem a karácsonyra, hanem a mi naptárainkra jellemző, ahol vannak dolgok, amelyek esetenként izgatóan későn jönnek meg.
Kérem a fiatal korosztályt, hogy itt ne vegyék fel tüntető érdeklődéssel az újságot, mert lényegében mégsem erről lesz szó, hanem a karácsonyról. Arról, hogy lényegében és valójában mikor is jön a karácsony. Tapasztalatom szerint, a naptáraktól eltekintve a karácsony minden más előfordulási helyén a tavalyi bázishoz viszonyítva előbb jön meg. A kereskedelem még alig sózta ránk az édes húsvéti nyuszit és tojást, alig hitette el velünk, hogy jól járunk ha bikinit veszünk augusztus végén, máris el akarja velünk hitetni, hogy: itt a karácsony.
Ajándékozók és ajándékvárók örömére megnyílt a karácsonyi ajándékvásár a Kiállítási Teremben /1968
Én magam ezt kifejezetten kihívásnak tekintem a Gergely pápa alkotta kalendárium ellen. Bár sietve kijelentem, hogy a pirula eset óta a legkevésbé sem vagyok híve a pápaságnak. Tudniillik, magam is nagy fogyasztója vagyok a piruláknak. Természetesen csak azoknak, amelyeket a pápa nem tiltott el, úgymint: seduxen, trioxazin, frenolon, valeriána, etoval stb.
Ezek fogyasztása ugyanis nálam egyenes arányban áll a kirakatokban megjelenő örökzöld gallyak mennyiségével, és a félreérthetetlenül agresszív felhívásokkal, miszerint: feltétlenül lepjem meg szeretteimet karácsonyra.
Egyébként gyanúm, hogy a kereskedelem, az örökzöldet úgy értelmezi, miszerint annak a zöldnek szépen, lassan örökkön, de legalábbis minél tovább ott kell díszelegni a kirakatokban. Ám, van is ebben valami bölcs előrelátás.
Mert kérem, a korban hozzám illők talán még emlékeznek erre a fájdalmas slágerre, hogy: “jön a fehér karácsony, mit a vegyek néked én…?” De a fiatalok is higgyék el, hogy ez örök probléma: mit vegyek? Még szerencse, hogy kereskedelmünk előzékenyen, sietve segít a probléma megoldásában. Látok például egy árcédulácskát, rajta egy számocskát, hogy 7800, mellette egy zöld kis gallyacskát, miből is mindjárt tudom, hogy szerettem rendkívül örülne egy cuki kis bundácskának. Más. Látok egy másik kis cédulácskát, rajta egy másik számocskát, mondjuk 6600 forint, és mellette természetesen az elmaradhatatlan kis örökzöld gally. Ebből tudom, hogy legszebb karácsonyi ajándék egy televízió. De így vagyok a gallyal és az árcédulákkal a hűtőgépeken, a motorkerékpárokon, az autókon, a víkendházakon és a toronyórákon lánccal.
És itt jön a kereskedelem igazsága. Mert aki ilyen kis cuki ajándékocskákkal akar kirukkolni szentestén, annak bizony jó előre tudni kell, hogy lesz karácsony. Annak bizony nem elég, ha napi betevő falatját, mondjuk csak december 15-től redukálja le két szelet zsíros kenyérre. Az ilyen könnyelmű és előre nem tekintő ember nem érdemli meg az ajándékozás örömét. Aki ajándékkal akar örömet szerezni szeretteinek, annak már szeptember derekán szem előtt kell tartania, hogy karácsony is lesz. És az ilyen előrelátó ajándékozó bizony már kora ősszel sem tobzódhat a kettőhúszas kolbászban, és százszor meg kell gondolnia, hogy az utcán eldobja, vagy felvegye a cigaretta csikket.
Még a felnőttek játszanak a karácsonyi játékokkal a Vasmű úti Sport-Játékboltban. Nem is mulasztja el egyetlen szülő sem gondosan kipróbálni a tucatnyi elektromos és felhúzható masinát, s a sok összerakható, szétszedhető gyerekjátékot… /1968
Máskülönben esztendők óta kutatom, hogy ki az, aki enged a kihívó és örökzöld gallyacskáknak, és hűtőgépet, televíziót, oldalkocsis motorkerékpárt, meseautót, balatoni telket, kulcsi birtokot, víkendházat, briliáns gyűrűt, arany nyakéket vesz szeretteinek ajándékba. Mert én speciet – pedig ejh be sok karácsonyt megértem már – mindig meleg zoknit, zsebkendőt, nyakkendőt találok a karácsonyfa alatt a nevemre címezve. Nem tudom, lehet, hogy én vagyok a rossz, a Jézuskám smucig, vagy a kereskedelemben van a hiba?!
(miskolczi)
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.