Építés – Építészet – 1951. november-december
Lakóháztípusok fejlődése a Sztálin Vasmű tükrében
Hámor István
Sztálinváros első olyan nagyvonalú szocialista városunk, melyhez hasonlónak tervszerű megteremtése, hazánk egész történelme folyamán még nem fordult elő. Sztálinváros népünk egész közvéleményében lassanként társadalmi és gazdasági fölényünk szimbólumává válik, s nemcsak szebb és boldogabb jövőnk perspektíváját tükrözi vissza de visszatükrözi műszaki felkészültségünket és ezen belül lakóháztípusaink fejlődését is, a vele járó eredményekkel és hibákkal együtt. Ötéves tervünk programmja szerint 220 000 lakást kell ezen idő alatt létrehoznunk. Szerte az egész ország legkülönbözőbb részén tömegesen épülnek lakóházak. Nem véletlen, hogy éppen Sztálinvárost választottuk ki lakóháztípusaink fejlődésének tükreként, mert itt időrendi sorrendben megvalósításra kerül majdnem valamennyi többemeletes típus, s így megfigyelhetjük a fejlődés fokozatait és levonhatjuk ezekből a tanulságokat. Ez alkalommal természetesen csak azok a típusok kerülhetnek szóba, melyek tervei ezidőszerint ismeretesek.
A kérdés vizsgálatának előzményeképpen meg kell említenünk, hogy azok a rendkívüli feladatok, melyek népgazdasági terveink megvalósítása kapcsán tervező építészeink előtt állottak, szükségessé tették már az állami tervezés megindulásakor, hogy a nagy települések számára szükséges lakóépület típusok a kollektív tervezés homlokterébe kerüljenek. Az állami tervezés első éve ezen a téren csupán a kísérletek periódusának tekinthető. Abban az időben nem voltak sem konkrét tervezési irányelvek, sem tervezési normák és ezek hiányában a térszükségletek és gazdaságossági követelmények meglehetős ötletszerűek és a tervező egyéni képességétől függőek voltak. Ezek a tervek már úgyszólván elkészítésük időpontjában magukban hordták elmúlásuk csíráit és első felhasználásuk után többé nem is kerültek kivitelre.
Az első év tapasztalatai után, a megvalósításra váró súlyponti lakótelepek beépítési igényei következtében új tervezési szempontok merültek fel. Nyilvánvaló lett, hogy nem elegendők önmagukban megálló lakóház egységek – mint amilyeneket az 1948. év tervezése produkált – hanem olyan lakóház részlegek, ú. n. szekciók is szükségesek, melyek a beépítés követelményeinek megfelelően, egymáshoz összekapcsolva a variabilitás különböző lehetőségeit biztosítják.
Ezeknek az elveknek figyelembevételével készültek el 1949-ben:
- az 50 III. 5 jelű kockaház,
- az 50 III. 7 jelű középszekció, és
- az 50 III. 6 jelű végszekció típusai.
50. III. 5 jelű négyfogatú szabadon álló kockaház
50. III. 7 jelű négyfogatú sorház kialakítására alkalmas középszekció, amely egyben végződésül is szolgálhat.
Ezek a felhasználásra alkalmas típusok álltak rendelkezésre 1950. év elején, amikor Sztálinváros részletes beépítési terveinek megvalósítására került a sor. A típusok e szerény száma és azok variálhatósága a várostervezőnek csak korlátolt lehetőséget biztosított. Hozzájárult ehhez még az a körülmény is, hogy a típusok túlnyomórészt kelet-nyugati tájolásra voltak alkalmasak. Alaprajzi elrendezés tekintetében jellemző a típusokra, hogy a lakószobák külön bejárattal bírnak, a mellékhelyiségek szellőzőaknáról közvetlen világítást és szellőzést nyernek és a lakások kivétel nélkül nem fürdőszobai, hanem külön W. C.-t kapnak.
III. 6 jelű négyfogatú T-alakú – a sorháztömb lezárását képező – végszekció, amely párosával önálló egységet is képezhet
III. 14 jelű négyfogatú kelet-nyugat tájolású sorház
Az elrendezéseknek az igényeket e jól – az egyszobás lakásoknál talán túlzottan – kielégítő megoldása, a közlekedési helyiségek túlméretezésére vezetett, mely a terv gazdaságosságát erősen lerontotta. A lakások tehát általában jók a funkciót illetően, de erősen kifogásolhatók gazdaságossági és szerkezeti szempontból. A vizes helyiségek szétszórtak, a belső szerkezeti falak a sztahanovista falazási módnak nem megfelelőek, a légudvarral megszakított vizes helyiségek alatt nem lehet előregyártott födémet alkalmazni, a sokféle fesztávolság, a nem egyfajta kiváltások alkalmazásának kényszere mind olyan körülmények, melyek ellenkeznek a típustervezés alapelveivel. E tervek lehetnek jó egyéni tervek, de sorozatos és tömeges felépítésre nem alkalmasak.
E tervek alapján kivitelre került már, mintegy 40 lakóházegység, amikor 1950. év őszén napvilágot látnak az új típusok, melyek az előzők tapasztalatain okulva, két követelményt kívánnak kielégíteni: a minisztertanácsi határozat által előírt fokozottabb önköltségcsökkentés érdekében egyszerűbb és gazdaságosabb szerkezeti megoldásokat, a városrendezők számára pedig észak-déli tájolású elrendezést. Ezek az új típusok – melyek megszületésükkor az 50. III. 14 és 16 jelet kapták – olyan sorház szekciók, melyek egyben a háztömbök lezárására is alkalmasak. A típus megtervezőinek legfőbb irányelvük volt szerkezeti és kivitelezési szempontból a legegyszerűbb megoldás megteremtése. Ez sikerült is azáltal, hogy – eltérően az előző típusok zavaros szerkezeti felépítésétől – két egyenlő fesztávolságú menetbe helyezték el a lakásokat. Az elrendezés így szerkezeti szempontból egyszerűbb és gazdaságosabb már nem is lehetett. Ennél a megoldásnál jelentkezik elsőízben az előregyártott szerkezeti elemek fokozottabb alkalmazására és sztahanovista falazási munka tágabb biztosítására való lehetőség. Ez a szerkezeti leegyszerűsítés azonban nem járt minden áldozat nélkül. Fel kellett adni két lényeges funkciót: a szobák külön bejáratát, miáltal az egyik szoba “zsákszoba” lett, továbbá az előszobából nyíló külön W. C.-ket, minthogy azok a fürdőszobában kaptak helyet.
50. III. 16 jelű háromfogatú észak-déli tájolású sorház.
Ha fennáll az a tétel, hogy a szocialitsa-realizmust akkor tudjuk terveinkben megvalósítani, ha a funkciót, a gazdaságosságot és szépséget olyan harmonikus összhangba tudjuk hozni, hogy e három tényező közül az összhangot egyik se bontsa meg, akkor meg kell állapítani, hogy ezeknél a típusoknál az első két tényezőt illetően az egyensúly megbillent a gazdaságosság (szerkezet) javára. A harmadik tényezőnek: a szépségnek ebben az együttesben kevés szerep jutott.
Az eddig ismertetett típusok külső megjelenésének bírálatánál figyelemmel kell lennünk arra. hogy e típusok megszületése óta eltelt idő alatt esztétikai szemléletünkben éles fordulat állott be. Nemcsak a tervezők hibájaként kell betudni e tervek homlokzatainak semmitmondó, sivár, lélektelen megjelenését, hanem a szocialista építészeti elmélet teljes hiányának is, melyet akkor még valamennyi építészünk nélkülözött.
Bizonyos, hogy ma már másféléves távlatból visszatekintve e tervek szerzői maguk sem találják homlokzataikat olyannak, melyek kifejezik társadalmunk irányító eszméit. Bizonyos, hogy az elmúlt másfél év alatt sokat tanultunk az építészet elméleti kérdéseinek állandó felszínen tartott vitáiból, s ma már e tervek szerzői sem tartják helyesnek a párkánynélküli tömbszerű silhouettet, a dísztelen, keretezés nélküli ablakokat, a formalista megszokásból fogamzott erkélyeket és nem utolsósorban a lépcsőházaknál alkalmazott – megvilágítás és szellőzés szempontjából egyaránt használhatatlan – körablak mezőt.
A város építésének üteme időszerűvé tette a reprezentáló főútvonal beépítésének megtervezését. A 90 m széles út megkövetelte a háromemeletes épületek mellett, az ötemelet magas és a magassággal egybehangolt hosszú épülettömbök alkalmazását, sőt az útvonal lezárása egy nyolcemeletes épülettömbbel volt kívánatos. Az útvonal északi oldalát szegélyező lakóházak földszintjén üzleteket kellett elhelyezni, az épületet felvonóval kellett ellátni, a lakásokat pedig fokozottabb igények kielégítésére kellett kiképezni. Az eddig ismertetett típusok erre nem bizonyultak megfelelőnek, sajnálatosképpen ilyen programmra még iránytervek sem álltak rendelkezésre.
Ötemeletes lakóház alaprajza. Tervező: Weiner Tibor
Itt mutatkozott elsőízben Sztálinváros építésénél típustervezésünk szervezésének elégtelensége. A típusterveket abban az időben ugyanis nem egy erre a célra kialakított szerv végezte, hanem maguk a tervező műtermek, melyek egyéb feladataik mellett nélkülözték azt a felkészültséget és elmélyedést, s főleg az ehhez szükséges időt, mely elengedhetetlen egy jó típusterv kiérleléséhez. Fokozta még a nehézséget az is, hogy a tervek vasbetonvázas megoldással készültek, de anyaggazdálkodási okok miatt ezeket téglaszerkezetűekké kellett átdolgozni. Ez a kényszerült változtatás erősen érezhető az egyébként szellemes alaprajz tisztaságában, egyes helyiségek méreteinek szükségszerű csökkenésében, főleg azonban szerkezeti vonalon nem ismerhető fel itt az az egyszerű, könnyen kivitelezhető, gazdaságos és áttekinthető rendszer, mely sorozatos szekciók építésénél sem elhanyagolható követelmény.
Ötemeletes lakóház homlokzata. Tervező: Weiner Tibor
A lakásokat jellemzi a nagy szobák mélysége, ami jó bebútorozást tesz lehetővé. Újszerű elrendezést jelent a korábbiakhoz képest a fürdőszobának a lakószobából, illetve egy beépített szekrénnyel ellátott garderobon keresztül való nyitása. A lakások ennek következtében külön W. C.-t kapnak.
Különös figyelmet érdemel ennek a reprezentációt szolgáló épületcsoportnak architektúrája. Itt törik meg elsőízben a formalista építészet irányvonala, s itt jelentkezik elsőízben a lakóházépítés területén – országos viszonylatban is – a szocialista realizmus jegyében való törekvések első kísérlete. Az alaprajzi elrendezés lehetővé tette az ablaknyílások egységes, harmonikus ritmusát, mely a helyes arányérzékkel elhelyezett erkélyekkel biztosította a nagy épülethossz ellenére a homlokzat élénkségét és változatosságát. A harmadik emeleti választópárkány feletti lizénás architektúra, a gazdag koronázó főpárkány, az erkélyek színes dekoratív kerámiával díszített mellvédei – az épület monumentalitása mellett – a lakóház derűjét és vidámságát kívánják kifejezni. Az épület architektúrája nem követ konvenciót, nem támaszkodik különösképpen hagyományokra. A terv szerzője – aki lelkes előharcosa a szocialista-realizmus eszméjének – egyéni utakon bár, de meggyőződéssel és őszinte átérzéssel keresi a kibontakozáshoz vezető utat.
A főútvonal déli szegélyezésére dinamikusabb hatást nyújtó beépítés kívánkozott. A hangsúlyt a kb. 140 m hosszú ötemeletes épülettömb adja, melyhez a széleken egy-egy háromemelet magas épület csatlakozik nyaktaggal olykép hogy a főépület homlokzatsíkja e szárnyépületekhez képest 16 méterrel hátrább esik az utca vonalától. Ez az épületcsoport 11 szekciót tartalmaz ugyanolyan egyéni alaprajzi elrendezéssel, mint az előző épületek. Egy ilyen szokatlan hosszúsággal bíró épülettömb homlokzati megoldása nehéz feladat elé állította a tervezőt. A homlokzat képe nélkülözi a markáns hangsúlyt adó építészi motívumokat és úgy véljük, hogy sem a két 10 m széles klasszikus arányú áthajtó, sem a jó árnyékhatású rizalit-képzések nem voltak elegendők arra, hogy feloldják a végig egyenlő tengelytávolságú ablaksor egyhangúságát.
E főépülettömb mindkét oldalához egy-egy L- alakú épületcsoport csatlakozik. Ezek az épületek ismét típustervek alapján nyertek megoldást. 1951. év tavaszára elkészültek az 51. III. 1, 2 és 3 jelű típustervek – melyek közül az 1 jelű két- és háromszobás, a 2 jelű egy- és kétszobás kelet-nyugat tájolású lakásokat tartalmaz, a 3 jelű pedig észak-déli tájolásra alkalmas. E szekciók azonos épületszélességűek és egymással a legkülönfélébb változattal kapcsolhatók. Alaprajz tekintetében nem jelentettek különösebb fejlődést az 50. III. 14 és 16-os típusokkal szemben. Az előregyártott szerkezeti elemek fokozottabb alkalmazása érdekében való néhány figyelemreméltó szerkezeti változtatás mellett mindössze annyi történt, hogy az elmúlt év 4,50 m traktus mélysége 4,80 m-re növekedett, ami lehetővé tette, hogy a lépcsőházakat nem kellett a homlokzati síkból kiugratni. A homlokzat képe azonban lényegesen megváltozott. Ezeknél az új típusoknál a felületek és nyílások aránya, az erkélyek elrendezése, az ablakok ritmusa megadta az alapot arra, hogy a tervező a környezet, a táj és a szomszédság jellegének megfelelő architektúrát alakíthasson ki, különösebb szerkezeti változtatás nélkül. Itt jelentkezik egyébként elsőízben a sarokmegoldás szükségessége, mely ezekben még egyéni megoldással, egy átjáróval áttört összekötő tag útján történik. A kapcsolás e megoldása, bár formailag jól sikerült, de nem gazdaságos és sorozatos felhasználásra nem alkalmas.
51. III. 1 jelű négyfogatú kelet-nyugat tájolású sorház-szekció
A szovjet városrendezési elvek és tapasztalatok tanulmányozása és megismerése időszerűvé tette olyan saroktípus-szekciók megtervezését, melyek a most már általánossá vált keretes beépítésnél elengedhetetlenül szükségesek. Itt jött létre az előbb ismertetett 51 évi szekciók kiegészítésére az 51. III. 4 jelű sarokmegoldás.
A “C”-jelű utca egyik oldalán épülő háztömbök már kivétel nélkül az 51 évi új típusok különféle szekcióiból vannak kialakítva. E típusok az ország legkülönfélébb vidékein a tájnak és a tradícióknak megfelelő igen változatos homlokzatképzéssel kerültek kivitelre és itt is igazolják az egyénileg megkívánt architektúrára való alkalmasságukat.
Ugyanezeket a típusokat láthatjuk felépítve a “D”-jelű utca keretes beépítésű háztömbjeinél is. Az itt mutatkozó architektúra élénken demonstrálja, hogy építészeinkben egyre fokozódik az átérzés és meggyőződés, hogy kivezessék építészetünket a formalizmus zsákutcájából. A törekvés különböző utakon halad. A tervező itt klasszicizáló motívumok felhasználásával tesz kísérletet, s ennek érdekében a típusokon némi szerkezeti változtatást tart szükségesnek, többek közt az ablaktengelyek megváltoztatását is. Az 51 évi típusoknál a jó ablakritmus elérése érdekében a konyha- és kamraablakot egy – a többivel azonos méretű – nyílásba szorították össze. A típusterv felhasználóját nyilván zavarta ennek az ablaknak a többitől eltérő hármas osztása, a kamra ablakát megszüntette és annak szellőzését egy az architektúrát nem zavaró szellőző ráccsal biztosította.
51. III. 3 jelű háromfogatú észak-dél tájolású sorházszekció
A kamraablak ezzel változatos pályafutásának egyik elég népszerűtlen állomásához érkezett. Az első típusterveknél még diszkréten meghúzódott egy belső szellőzőakna falában. Azután nyíltan és önérzetesen jelentkezett a külső homlokzati falsíkon. Ezt követően összebújt a konyhaablakkal azzal a naív hittel, hogy ezt csak a figyelmes szemlélő veszi észre, míg végre szellőzőrács alakjában kellett tudomásul vennie jelentéktelenségét. Úgy látszik e probléma még sem olyan jelentéktelen, mert eddig tervezőinknek még nem sikerült minden esetben megnyugtatóan megoldani sem ezt, sem a W.C. és fürdőszoba szellőzését és megvilágítását.
Nem lenne helyes elhallgatni, hogy a mellékhelyiségek szellőzése és megvilágítása mellett a lakóhelyiségek ablakméreteinek megállapítása sem sorolható a megoldott problémák közé. A típusok zöménél a konyha, kis szoba és nappali szoba egymás mellett sorakoznak fel. Mindegyik helyiségnek különböző az alapterülete, s így mindegyik különböző ablakfelületet igényel. Az esztétikai követelmények itt állandó párosversenyben állnak a normák szigorával, annak a bizonyításában, hogy kit illet meg az elsőség a fontosság sorrendjében. Típustervezőink feladata lesz az igények összhangbahozatalával a versenyt eldönteni.
Sztálinváros eddig megtervezett lakóház típusainak ismertetését ezzel le is zárhatjuk.
Egyben megállapíthatjuk azt is, hogy az épületek többségének architektúrája már a fordulat óta beállt új építészi szemlélet jegyében tükrözi vissza építészeink esztétikai felfogását. Éppen ennek a megváltozott felfogásnak a következtében merült fel a kívánság mind a közvélemény, mind a tervezők részéről, hogy az építkezés kezdeti periódusában megtervezett s már felépült, de még le nem vakolt épületek homlokzatainak ridegségét, sivárságát, barátságosabbá, derűsebbé tegyük. A kívánság teljesítése nem volt könnyű feladat,, de néhány jól tagozott párkányhúzás, az ablaknyílások keretezése, a rideg drótüvegbetétes erkélymellvédek helyett dekoratív erkélyrácsok alkalmazása úgy véljük nemcsak enyhítette az eredeti homlokzati elképzelés ürességét, de az utcaképek hangulatát is egységesebbé tette. Kár, hogy a homlokzatok színezésének egyszerű eszközét nem alkalmazták kellőképpen. Jó lett volna az egyes épülettömböket nem mindig ugyanabban a színben tartani, sőt az egyes épületcsoporton belül is kívánatos lett volna a kiugró épületrészek, rizalitok felületeinek változatos és egymással jól összehangolt színezése. Jó színekkel fokozni lehetett volna az elérni kívánt hatást.
Típus-lakóházak homlokzata a “C” jelű utcában. Tervező: Vajda Andor
Sztálinváros építése nem egészen másfél évvel ezelőtt indult meg s ezalatt a rövid idő alatt, már eddig is 180 lakóházegység mintegy 2600 lakással épült fel, illetve van folyamatban, egy egyéni és nyolc különféle típusterv alapján. Kétségtelen, hogy ilyen ütem mellett ez a teljesítmény a típustervezés jelentőségének és eredményességének egyik bizonyítéka.
Típus-lakóházak homlokzata a “D” jelű utcában. Tervező: Vajda Andor
Az első feladat tehát állandóan fokozni és javítani a típustervek készítésének helyes megszervezését. Építési Minisztériumunk kezdettől fogva nagy figyelmet fordított erre a kérdésre és e téren a fejlődés útja ma már elérte azt a fokozatot, hogy egyes tervező vállalatoknál már vannak műtermek, illetve osztályok, melyek kizárólag típustervezéssel foglalkoznak. Nem vitás, hogy a típustervezés minősége fokozódni fog akkor, mikor felsőbb építési szerveink elérkezettnek látják az időt arra, hogy a típustervezés tágabb keretek közt válogatott legjobb káderek igénybevételével történjék, a városrendező statikus és épületgépész legszorosabb együttműködése mellett, s amikor a típustervezőnek nemcsak empirikus tapasztalatok, hanem tudományos vizsgálatok is segítőtársává lesznek. A Városterv legutóbbi Műszaki Konferenciáján felszínre került a lakóházak leendő lakóinak képviselője részéről az a kívánság, hogy már a tervezési programmok meghatározásánál, de a tervek elkészültekor mindenesetre meg kell ismernünk a dolgozók kritikáját és állásfoglalását. A tervezők a maguk részéről nagy örömmel fogadják ezt a javaslatot, mert a kilátásba helyezett ankétek, modell- és tervbemutatók alkalmával nemcsak a kívánságok megvitatására nyílik majd alkalom, de dolgozóink meg fogják ismerni a nehézségeket is. Nem lesz nehéz bizonyítani, hogy a helyiségek méretei, vagy például a fürdőszobától függetlenített W.C. kérdése nem a tervező készségén, hanem a gazdaságossági szükségszerűségen múlik.
Mi a típustervező legközelebbi feladata Sztálinváros tapasztalatain okulva?
Elsősorban gondoskodni kell frissebb és ötletesebb megoldásokról. A 49 évben készített tervek, az egyetlen kockaház kivételével, ma már korszerűtlenné váltak és nem is kerülnek többé felhasználásra. A kockaház is csak erős szerkezeti és esztétikai felfrissítése után tud életképes maradni. A kétmenetes 51 évi típusok – minden hibáikkal és erényeikkel – tovább már nem fejleszthetők. Elérkezettnek látszik az idő ahhoz, hogy a nagyobb épületszélességű hárommenetes és középfolyosós típusok kerüljenek sorra. Az átmenő és sarokszekciókon felül szükséges olyan típusok kidolgozása is, melyek az utcavonal erőteljes jó árnyékhatású megmozgatására alkalmasak. S mindezekből számos változat kell az évről-évre növekedő és sokrétű lakó-, és városrendezési igények kielégítésére.
50. III. 7 típus homlokzata átdolgozott megjelenésében
Ezek a jövő tervévre elvárt típusok akkor lesznek eredményesek, ha jó alaprajzi elrendezés mellett sikerül megtalálni hozzájuk az egyszerűen kivitelezhető, sztahanovista munkára alkalmas, olcsó és gazdaságos szerkezeteket. Nem gondolunk most távoli perspektívákra: előfeszített gerendákra, nagyelemű válaszfalakra, könnyűbetonra stb., melyek még egyelőre az előkészítés és kísérletezés stádiumában vannak, de gondolunk ipari felkészültségünk ezidőszerinti reális keretén belül arra, hogy mennél több szerkezeti és felszerelési elemet kell tipizálni olyképpen, hogy a tipizált szerkezetek lehető legkisebb számú variánsát kelljen előregyártásra beállítani. Típusterveinket és irányterveinket pedig azzal a rugalmassággal kell megoldanunk, hogy e tipizált és tömeges előregyártásra alkalmas elemek, mint lépcsőszerkezetek, födémek, fedélszerkezetek, vizesblokk berendezések, áthidalók, ablakkávakeretek, ajtók és ablakok – bármelyik terv kívánalmainak változtatás nélkül megfeleljenek. Ezek a követelmények lényegében a méretkoordinációs tervezés alapelveit fedik és annak szükségességét igazolják. Már épül Szigetszentmiklóson az első ilyen kísérleti épület, a “modul” ház és ennek gyakorlati eredményességétől várják tervezőink, hogy a jövőben a típustervek készítésénél ez a rendszer alkalmazható-e s milyen előnyöket biztosít.
Befejezésül még csak néhány szót a leendő lakóépülettípusok homlokzatairól. Éppen Sztálinvárosban alkalmazott típusok igazolják, hogy azok a jó típustervek, melyek nem kötik meg az utcaképet megtervező építész kezét. A típusterv homlokzatának nem szabad egyértelműen meghatározott jelleggel bírni. Ellenkezőleg, biztosítania kell a változatok széles skáláját.
Ha az építészet “megfagyott zene”, akkor a típusterv homlokzata csupán a hangszer lehet, melyen a várostervező olyan melódiát intonálhat, mely a megkívánt hangulatnak legjobban megfelel.