A “Dunai Vasmű Építője” – a dunapentelei építkezés lapja
December 21-én, Sztálin elvtárs 71. születésnapján jelent meg a “Dunai Vasmű építője”, a Dunai Vasmű pártbizottsága lapjának első száma. Váljék az új üzemi lap önmaga is valóban a vasmű építőjévé, harcos szavával, a hibák kemény feltárásával. A dolgozók mint igazi barátjukat, harcostársukat, nagy örömmel fogadták a pártbizottság lapját.
Szabad Nép – 1950. december 22.
Dunai Vasmű Építője – I. évfolyam I. száma – 1950. december 21.
1950. december 21-én jelent meg először a Dunai Vasmű Építője. A lap címe, a rajzos fejléc – amennyire tehette – maga is tükrözte a valós helyzetet, nevezetesen. hogy épül a Dunai Vasmű, I. ötéves tervünk büszkesége, hazánk első szocialista városa.
71 évvel ezelőtt mindössze ötezer ember, néhány barakk, tíz-tizenkét vakolatlan épületben 180 végleges lakás, egy DISZ- felhívás, felmérhetetlen tettvágy és egy párthatározat jelentette a mai várost. És tervek, tervek, amelyek szerint 4-5, de 10-20 év múlva feltétlenül város áll maid a Mezőföld e kies szegletén. Város, amelynek lakóit, csakúgy mint az építkezés dolgozóit újságból kell informálni a helyi eseményekről. Ezért a már említett párthatározat a központi vezetőség propaganda osztályának feladataként jelölte meg hogy:”nyújtson segítséget az építkezés hetilapjának november 20-ig való beindításához”.
1950 szeptemberében Székely György sajtóelőadó, az építkezést irányító Nehézipari Beruházási Nemzeti Vállalat munkatársa bábáskodott a születő újság körül. Ő írt engedélyért, szaladt papírért, biztosított nyomdai kapacitást, verbuválta a jövendő munkatársakat. Az első felelős szerkesztő Fürjes János volt. Hiller István két alkalommal is, 1953-ban és 1956-ban jegyezte a lapot, mint felelős szerkesztő.
Az első példányok a budapesti Szikra Nyomdában készültek, de már 1951-ben az Építők úti szoba-konyhás lakásban, majd később a Szórád Márton úti barakk-nyomdában készült az újság.
_______________
“(…) A nyolcadik általános befejezése után a kőművesmesterséget tanultam, ebből nekem segédlevelem van. Másfél év elteltével fölszabadultam. 1950 október eleje: Dunapentelére kerültem egy brigád élén, amit én vittem Heves megyéből, DISZ-megbízólevéllel.Hihetetlen nagy sár, s minden volt ott, ami csak riasztotta az embert. Az építkezésen dolgozók egyharmada hetente kicserélődött. Én valahogy ott ragadtam. Falusi gyerekként kerültem oda, engem megfogott az az óriási nyüzsgés. Októberben érkeztem, de még az év vége előtt fölküldtek Pestre, egy egyhónapos népművelési szabadakadémiára. Akkor nagyon gyorsan képezték az embert … Na, visszamegyek, estelente diavetítővel megkülönböző kiadványokkal jártam a barakkokat és próbáltam a holtfáradt embereknek előadásokat tartani. Akkor sztahanovista tanfolyamra küldtek, az is tartott vagy egy hónapig. Attól kezdve sztahanovista brigádban dolgoztam.Írogattam a helyi lapnak, meg a Szabad Ifjúságnak. Egyik alkalommal megkerestek a szerkesztőségből, elbeszélgettek velem, következő nap behívtak a pártbizottságra és közölték: rakjam le a kőműves szerszámot, hétfőtől a munkahelyem a Dunai Vasmű Építője című lap szerkesztőségében van, újságíró-gyakornokként.Itt kezdtek a dolgok komplikálódni. Végül is miféle kvalitásom volt nekem ahhoz, hogy újságíró legyek? Nem kellett ahhoz hosszú idő, hogy rájöjjek – ez nem az én világom … Nemegyszer csináltunk mi ügyet olyasmiből a lapban, hogy netán a takarítónővel az építésvezető, vagy a művezető elhozatta az ebédjét az étkezdéből. Miféle nagyúri allűrök ezek, írtuk, és akkor ezt aztán sokféleképpen lehetett ragozni. Néhány kulcsfontosságú építkezésnél, ami abban az időben indult, majdnemhogy rendőri vagy fegyőri felügyelet mellett élt az építésvezető. Minden mulasztásra, minden szakmai melléfogásra ráhúztuk – természetesen a lapban is -, hogy ez az ellenség keze. Szabotázs. Keresd az ellenséget itt-ott-amott.(…)”
HOGYAN SEGÍTI A DOLGOZÓK ALULRÓL JÖVŐ BÍRÁLATA A DUNAI VASMŰ FELÉPÍTÉSÉT
Aki a Dunai Vasműnél jár, közvetlen közelről figyelheti meg azokat az egyszerű dolgozókat, azokat a nagyszerű embereket, akik lelkesen, sietős mozdulatokkal rakják épületté a téglákat, ássák a földet, hogy helyet készítsenek egy-egy gyárépület hatalmas tartóoszlopainak, vagy akárcsak rozsdás agyontekercselt drótot egyenesítenek nagy igyekezettel. Láthatja és hallhatja a napi nehéz munka után vidám énekszóval szállásaikra siető fiatalokat, s találkozhat velük este is, – frissen mosakodva, felöltözve az épülő város utcáin, a kerthelyiségben. Ők adják a lendületet ötéves tervünk nagyszerű alkotása, büszkeségünk, a Vasmű felépítéséhez, amely majdnem megkétszerezi vas- és acéltermelésünket, s az új szocialista város felépítéséhez, amely tágas, világos, kényelmes lakásaiba fogadja azokat, akik ma még építésén fáradoznak, de holnap már az új acélt segítik világra.
Ott, a gyors ütemben növekedő gyár- és házépületek között értheti meg igazán mindenki, mit jelentenek ötéves tervünk kápráztató számai, s láthatja, hogyan válnak e képzeletbe illő számok nagyszerű valósággá. S önkéntelenül is arra kell gondolnia: nagyon kell vigyázni erre a hatalmas, drága műre; meggyorsítani építését, elhárítani az útjából minden akadályt és védeni az ellenséggel szemben. Ezzel a gondolattal együtt merül fel a másik: különösen vigyázni, védeni kell a Pártot, amely itt is, mint mindenütt mozgatója és emelője a nagy munkának, s amely biztos őre annak, hogy a tervekből valóság lesz.
Nézzük meg, hogyan vigyáznak a pentelei kommunista és nem kommunista dolgozók arra a kincsre, amelynek látása olyan érzéseket kelt, mint amit az anya érez, amikor megcsókolja, betakarja gyerekét: csak ne legyen semmi baja, csak minden nehézséget legyűrve, fejlődjön, erősödjön.
Lombos elvtárs, a pártbizottság titkára felel a kérdésre: hogyan segítik az építkezés dolgozói bírálatukkal, éberségükkel a vezetőknek a hibák kiküszöbölésére, az ellenség leleplezésére, a pártszervezet tisztaságának megőrzésére .irányuló munkáját, s mit tesz a pártszervezet azért, hogy a tömegek alulról jövő bírálata állandó gyakorlattá váljék?
★
A Vasműnél a bírálatnak története van.
Mikor a munka elkezdődött hónapokig nem lehetett bíráló hangot, hallani az építkezésen. Novemberben alakult meg a pártbizottság, előtte távolították el a régi pártszervezőt. Ekkor kezdték a dolgozók az eltávolított vezető személyét, súlyos hibáit bírálni -, de a működő vezetőség munkájáról nem beszéltek. A pártbizottság hamarosan rájött, hogy neki kell az első lépést megtennie. Azzal kezdte, hogy megbeszéléseken, értekezleteken keményen és élesen tárta fel a saját hibáit. Ez bátorította és elindította az alulról jövő bírálatot is. Ahogy Lombos elvtárs mondja: naponta “szatyorra-való” észrevétel gyűlt össze a pártbizottságon. Köztük számos nem is állta meg a helyét. Voltak, akik vissza akarták utasítani ezeket az észrevételeket, de aztán megértették, hogy ezzel visszavetnék a nehezen megindult bírálatot is. Inkább továbbfejlesztették a bírálókészséget azzal, hogy a jogos észrevételek alapján történt intézkedéseket közölték a dolgozókkal. Így indultak el a Vasmű dolgozói azon az úton, hogy éljenek a bírálat jogával és kötelességével.
Azóta már sokszor bebizonyosodott, milyen
sokoldalúan segíti a dolgozók alulról jövő bírálata a Vasmű vezetőinek munkáját.
Hibák és ellenséges cselekedetek sora került felszínre ezen az úton. Világos, hiszen “…más az, amikor tíz-húsz vezető elvtárssal együtt a munkások százezrei és milliói figyelik és veszik észre munkánk fogyatékosságait, tárják fel hibáinkat, gyürkőznek neki az építés közös ügyének és jelölik ki a javítás útját”. (Sztálin.)
Csak egy-két eset ennek alátámasztására. Móricz József ács-főművezető nyilvánosan megbírálta az építkezés műszaki osztályát, mert nem biztosította a táblás zsaluzáshoz az anyagot. A bírálat óta nincs hiba az anyagellátással. Ez pedig nem kevesebbet jelent, mint hogy azt a fa anyagot, amit a régi zsaluzási módszer mellett ötször használtak fel, a táblás zsaluzásnál 15-20-szor is fel tudják használni. Szlanka művezetőt Maranák Péter kőműves bírálta meg azért, mert nem szereltetett idejében nyomócsövet a második emeleti habarcstartályhoz, a sebtében felszerelt facsúszdából szállítás közben kifolyt a habarcs és sok elpocsékolódott belőle. Szlanka elvtárs ugyan rossznéven vette a bírálatot – de azért a hibát kijavították.
A női betonszerelő brigád hívta fel a gyárépitési részleg vezetőinek figyelmét arra, hogy az építkezés számos területén nem becsülik meg a női munkaerőt. A brigád tagjait Katona Sándor sztahánovista nevelte szakmunkássá. Amikor Katona beteg lett, helyettese bejelentette, hogy nem tud munkát adni a brigádnak. (Ugyanakkor 12 férfi vasbetonszerelőt kért Pestről.) Kiderült, hogy sok ilyen eset van az építkezésen: maradiság és ellenséges munka akadályozza, hogy azok a lelkes asszonyok és lányok, akik az építkezésre jönnek, folyamatos, jó munkát végezhessenek.
S ellenséges munkára bukkantak a dolgozók bírálata nyomán akkor is, amikor megvizsgálták például a munkalapok, a bérezés és az élelmezés körüli súlyos mulasztásokat. Így távolították el a szállítási osztály vezetőjét, az élelmezési csoport vezetőjét és a gyárépítő részlegen egy Egyed nevű normást, aki szándékosan teremtett zűrzavart a munkalapok, a bérezés körül.
Hogyan fogadják a dolgozók bírálatát az építkezésen?
Van, aki jól fogadja. Oláh elvtárs, a IV-es alapszervezet titkára, például megfogadta amit mondtak neki: azóta többet foglalkozik a termeléssel, bevonja a munkába a tömegszervezeteket, s rendet teremtett az építkezés területén, ahol a nagy rendetlenség már akadályozta a munkát. Itt a dolgozók bátran bírálnak azóta is.
Van, aki úgy “fogadja el”, hogy utána bíráló kedve senkinek se támadjon körülötte. Benkő elvtárs, alapszervezeti titkár például így válaszolt egy taggyűlésen elhangzott bírálatra: “Jó, elfogadom, de holnap mondja ezt nekem az elvtárs négyszemközt jegyzőkönyvbe.” – Itt a párttagok persze csak akkor mentek el legközelebb a taggyűlésre, amikor Benkő elvtárs leváltása került napirendre. – A Szerelő Vállalat vezetője egyik dolgozónak, aki az építkezés lapjához akart levelet írni sérelméről, azt mondta: ha megteszi, munkakönyvébe olyan véleményt ír, ami egész életén keresztül kísérni fogja.
Van egy aranyszabály: ahol erősebb a politikai munka – ott erősebb a bíráló szellem is, ahol baj van a politikai munkával – ott baj van a bírálattal is. Ez a Vasműnél úgy fest, hogy a városépítésnél – ahol egy fokkal erősebbek az alapszervezetek – viszonylag több bírálat érkezik a dolgozóktól, mint a gyárépítési részlegnél. De mindkét rész alapszervezeteiben akad hiba bőven, s éppen ezért kétszeres mulasztás, hogy éppen a politikai munkát érintő bírálat igen sekély, vagy teljesen hiányzik az építkezésen. Az I-es alapszervezet 66 tagjelölt felvételi javaslata közül például a pártbizottságnak 37-et vissza kellett utasítania. Vagy a legutóbbi pártbizottsági ülésen 20 javasolt közül 11-et fogadott el a pártbizottság, mert az alapszervezetek bírálat és éberség híján nem védik a Pártot a felvételek megítélésénél, a Pártba nem való személyeket javasolnak felvételre.
Nem mindig használja fel a pártszervezet a dolgozók nevelésére azokat az eseteket sem, amelyeken keresztül buzdíthatná a bírálatot. Itt volt például az a bizonyos Egyed nevű normás, aki sok borsot tört a munkások orra alá. Eltávolították anélkül, hogy a dolgozókkal ismertették volna: íme, ellenség volt az, aki hosszú hónapokon keresztül megkeserítette nektek a bérkifizetés napját. – Pedig egyetlen szomorú eset is megmutatta, hogy
a dolgozók tudnak nyitott szemmel, éberen járni,
csak világossá kell tenni számukra az utat. A konyhán történt ételmérgezés óta – amelynek következtében a dolgozók egy csoportja két napra, kiesett a munkából – tömegével jönnek a bejelentések a pártbizottsághoz, mert a pártszervezet meg tudta értetni a dolgozókkal, hogy az ellenség munkásruhát is ölt, s még a legelvetemültebb aljasságtól sem riad vissza. Azóta derült ki például, hogy olyan emberre is bízták a dolgozók ellátását a konyhán, aki négy évig Londonban, három évig Athénben csavargott és két évig, mint parkettáncos lopta a napot.
Komoly fegyver van az építkezés pártszervezete kezében, a bírálat kifejlesztéséhez: a pártbizottság lapja, a “Dunai Vasmű Építője”. Hétről hétre sok bíráló levél jelenik meg ebben a lapban, s a levelek nyomán történik is intézkedés. De éppen a legfontosabb hiányzik belőle: nem neveli a pártépítési munka gyengeségeinek kiküszöbölésére a dolgozókat, nem segíti elő a bírálatot a politikai munka megerősítésére. Csak egy példa erre: hosszú hónapokon keresztül, mindössze egy olyan levél jelent meg a lapban, amely a politikai munka gyengeségét bírálja – a tagjelölt felvételi bürokrácia ellen emel szót. Sokkal céltudatosabban kell a pártbizottságnak ezt az éles fegyvert használnia, az alulról jövő bírálat kifejlesztésére
★
Nem mondhatja senki, hogy simán megy egy ilyen hatalmas mű felépítése. Ezer hibát és akadályt kell lekűzdeni itt is, mint egész ötéves tervünk megvalósításáért folytatott harcunkban. De az ember a sok nehézség ellenére – mégis optimista marad. A dolgozók vidám, lelkes arcára gondol, akik rakják a téglát, ássák a földet, húzzák a drótot, s megsejti bennük, hogy holnap már jobban harcolnak a hibák ellen mint ma, s végül is győzelmet aratnak fölöttük. A Pártra gondol, s nagy biztonság tölti el: ahogy nő a gyár, úgy növeszti majd a Párt az itt dolgozó embereket is szocialista emberekké, akik egyre jobban megértik, milyen édes, féltett gyermekük is a Vasmű.
Futó Ilona
1950 Dunapentele – Fortepan/Bauer Sándor
Épül Dunapentele /Bauer Sándor képei