Dunaújvárosi Hírlap – 1966. április 19.
A Déliváros utolsó napjai
Mikor kifelé vitt az utam, mindössze öten utaztunk a Délivárosig, a buszvezetővel együtt. Visszafelé jövet teljesen megtelt az autóbusz, mintha ezzel is példázná: megindult az elköltözés, innen, már csak mennek az emberek, jönni nem jön senki, A barakk-város egyidős Dunaújvárossal.
Annak Idején két évre építették, szükségmegoldásként. Nyolc éve már, hogy meg kellett volna kezdeni a bontást – és még ma is laknak a barakkokban. Megnyugtató, hogy már nem sokáig.
Nem lehet megjavítani
Annak idején – tájékoztat Wolford Györgyné, a délivárosi tanácskirendeltség vezetője – nem gondolták, hogy ennyi ideig szolgálnak lakásul ezek a barakkok. Alapot egyáltalán nem készítettek, a falak mindössze húsz centiméter vastagságúak, a padlózat bitumen. Az ajtók, ablakok szinte akadálytalanul átengedik a hideget. Csak addig van meleg a lakásban, míg ég a tűz. A vízvezeték csövei szinte papírvékonyságúak már, s ha valahol csőszakadás van, azt nem lehet megjavítani. Így a falban szabadon folyik a víz. Ettől, és a talajvíztől is nedvesek, penészesek a lakások. A bútorokat csak a faltól távol lehet elhelyezni, mert másképpen azok is megpenészednek.
A várossal autóbusz járat köti össze a Délivárost. Télen a vízvezeték főnyomócső elszakadt pontosan az út alatt, az beszakadt így hat héten keresztül még a buszok sem járhattak be a városrészbe.
Televízió, rádió, mosógép
Osváth József, az Épületelemgyár dömpervezetője kalauzolt lakásukban: televízió, rádió, a szobában értékes bútor – és kéregpapír a bitumen padlón. Pillantásomat követve mentegetőzve szól: – nem lehet szőnyeget letenni, mert valósággal elrothad. Pedig azt is vettem volna már. A szoba falán végig csík jelzi, meddig szívódik fel a víz. Szinte jólesik visszamenni a tavaszi napfényre. Házigazdánk virágmagot készít elő, lakása előtti kis kert már felásva, elgereblyézve – mint nyolc éve minden tavasszal. Azóta laknak itt. Reménykedve néz Wolford Györgynére: – talán a nyáron…
Az utcákat járjuk, a barakksorokat. Vezetőm egy-egy elhagyatottabb barakknál megkönnyebbülten sóhajt; ezt is átadtuk bontásra. A foghíjakat elégedetten nézi: ezzel is kevesebb.
– Nemcsak családosok, egyedülállók is laknak itt: munkásszálláson. Ők még talán nehezebben várják az elköltöztetést – mondja Szferle Pálné, a 26. sz. Építőipari Vállalat délivárosi munkásszállóinak gondnoka – mint a családosok. Hiszen lakóhelyükön szinte mindegyiknek szép, rendes lakása van, itt pedig valósággal embertelen körülmények között laknak.
A Városi Tanács igyekezett minden segítséget megadni az itt élő embereknek. Orvosi rendelő, gyógyszertár van. A 48. számú fűszerbolt igazán jól felszerelt: százötven ezer forintos árukészlete van – és havi százhúszezer forintos forgalma. Van itt italbolt is, ahol a tervet nem tudják teljesíteni. (Szerencsére.)
Jól működő fiókkönyvtár van, 200 főnyi olvasó táborral. Persze ez mind kevés lett volna ahhoz, hogy az emberek nézeteit, gondolkodását megváltoztassa. Mert volt min változtatni, amíg a fizetési napok részeges mámorától eljutottak az emberek a rendszeres bevásárláshoz, a drága bútorhoz, a televízióhoz. A déli városi italboltban ma nem a délivárosiak okoznak problémákat fizetési napokon, hanem a városból kijáró “nagyivók”, akik ide jönnek elbújni az emberek szeme elől.
Ma már ott tartanak a délivárosi emberek, hogy társadalmi munkával járdát építettek, pihenőnapjukat felhasználva kifestették a tanácskirendeltség épületét.
Száztizenhárom család útnak indul
a többiek után. A Vasmű útra, a Kun Béla útra, a Kertvárosba. Április végén, május elején tömegesen indulnak meg a beköltözések. Ebben az évben öt család költözött be eddig – emberek, vezetők egyformán bíznak: nem várnak a többiek sem sokáig.
Nyolc év után végre megoldás. Eltűnik városunk ez a városrésze, és biztosak vagyunk benne: a lebontott barakkokat senki sem fogja visszasírni.
Lazányi László
Déliváros 1964 – MTI Fotó: Járai Rudolf
Népszabadság – 1966. október 27.
A dunaújvárosi újság megírta: megszűnt a Déliváros. “A Déliváros, a városépítés hőskorának szemtanúja és szállásadója, ez a három-négy évre épített, de tizenhat évig agonizáló barakktábor, megannyi gond szülője, sok szenvedélyes vádaskodás hordozója, csendben elhunyt.”
Sárga, elnyűtt, behemót barakkok a vasmű délnyugati falai mellett. Tizenhat év alatt megnőttek a fák körülöttük, s a néptelen utcákon mint mozgó szőnyeg hullámzik a millió lehullott levél. Már nem söpörnek, minek. A rossz úton üresen mászik egy nagy, kék autóbusz, álmos kalauznő bámul ki az ablakán.
Mi is volt a Déliváros? Százezrek tudják, látták. Nem rejtegette senki, de sohasem mutogatták. Valamikor, a város és a vasmű alapításának idején, felvonulási épületnek szánták a sárga barakkokat, s néhány évig ebben a minőségben szolgáltak. Később le akarták bontani őket, de valahogy mégis megmaradtak. Szállás lett belőlük, néhány családnak ideiglenes lakás. A tanács ugyan tilalmazta, de a vállalatok nem sokat törődtek ezzel, és elnézték, hogy a munkások, akik az ország más vidékeiről Dunaújvárosba akartak költözni, s még nem kaptak lakást, elhozzák a feleségüket, gyermeküket. Szinte észrevétlenül városrész lett a Délivárosból, még tanácskirendeltséget is kellett létesíteni.
Közben épült a város, egymás után bújtak ki a földből a ragyogó házsorok. Megnőttek a kertek és a parkok. De a Déliváros olyan maradt, amilyen volt; kietlen, sivár, átmeneti, furcsa torzszülött. Lakáskiutalásra váró, szolid családok mellett kétes, züllött emberek is sodródtak oda. Ettől hírre kapott. A látogatók, főleg azok, akik mindenáron árnyékot akartak keresni a fény mellé, rákérdeztek: “És a Déliváros?” Nem lehetett mindenkinek külön-kiilön megmagyarázni, hogy mi volt a története és a rendeltetése ennek a képződménynek. Egy angol újságíró egyszer cikket írt róla ezzel a címmel: Dunaújvárosi slum. Emlékszem, hat vagy nyolc éve a New York Herald Tribune munkatársának kíséretében vetődtem oda. Rettentően boldog volt, mint aki végre megtalálta, amit keresett. Mondtam neki: nagy különbség ám, ha a légypiszok egy zsemle vagy a Mont Blanc tetején van. Riportja a délivárosi képekkel jelent meg. Annyi baj legyen.
De hát miért is elmélkedem a Déliváros halála fölött, ahelyett, hogy háromsoros, egyszerű hírben adnánk tudtul: volt, nincs? Mert valami jelképet érzek benne. A tizenhat év alatt ezrek és ezrek keltek útra a délivárosi szükséglakásokból napfényes, tiszta, modern otthonok felé. Lovas kocsin, tehertaxin, barátok, munkatársak karjaiban, de gyakran csak néhány kosárban vitték szerény motyójulcat a garzon- vagy kétszobás, vagy háromszobás, erkélyes lakásba, ahol mosható műanyag padló van, csillogó radiátorok, szikrázóan fehér – újabban piros, kék, narancsszín – ajtók, beépített szekrények, hideg, meleg víz. És egy hónap múlva méltatlankodva felhívták az ingatlankezelő vállalatot, hogy letörött a fürdőszobában a gázbojler csapja, micsoda dolog ez. Látszatra talán nem sok különbség volt a Déliváros meg a modern nyugati nagyvárosok mellett meghúzódó szegényes lakótelepek között, bár a Déliváros nem volt nyomortelep. A tartalomban volt különbség: amazok a társadalomból kiszorítottak tanyái, ez pedig a remények előszobája volt. A környék egyik legszebb részén kertvárost építettek, hogy annak háromszázötven új lakásába költözhessenek a délivárosi barakklakók. Létezése állandó ösztönzés volt: még többet, még többet építeni, még több embernek otthont, nyugalmat, állandóságot adni, méltó keretet a tisztességes munkáséletnek.
Megtörtént.
Még sok dolgunk van, de ez megoldódott. Déliváros nincs többé, lebontják, nyoma sem marad. Kikézbesítették az utolsó lakáskiutalást is.
Még látom a kék autóbusz mögött kavargó porfelhőt. Az elhagyott barakkok nyitva felejtett ajtajait csapkodja a szél, sehol egy lélek. De nini, az Italbolt még működik. (“Tartjuk magunkat, ameddig lehet” – mondja a csapos.) Az ajtóban egy ember áll, de ahogy elnézem, már nem sokáig, kezében nagyfröccs, talán az utolsó, amit e szívós intézményben kimértek, behunyja fél szemét, óvatosan lengeti a poharat és így szól:
– Hát becsuk ez is… Kihúzzák az ember alól…
Tamás István
Dunaújvárosi Hírlap – 1977. július 29.
Új “szerepben” a Déliváros
A 26-os Állami Építőipari Vállalat szakemberei az UNIVÁZ típusú épületelemekből készülő szociális épület szerelését végzik (Cseh Tibor felvétele)
A városalapítók egykori, barakokkal teletűzdelt ideigIenes lakóhelyét ismét építkezés zaja veri fel mostanában. Mintegy kétszázharminc millió forintos munkát kell itt elvégezni, amelynek keretén belül harminckét épület felépítésére kerül sor.
Mint azt Áron József, a Dunai Vasmű beruházási főósztályának e beruházás lebonyolításával megbízott műszaki ellenőre elmondotta, ezek a létesítmények a konverteres acélmű beruházásának előkészítő stádiumától kezdődően az építésben résztvevő vállalatok telephelyéül szolgálnak majd.
Az egykori Déliváros területéről már régen eltűntek a barakok, s helyüket munkagépek simára gyalulták, s az embernyi gaz helyén ma már kitűzőlécek, s az alapozás helyeit mutató szintezőkeresztek sorakoznak.
A vasmű építésében és továbbfejlesztésében eddig is résztvevő vállalatok, a VIV, a VERTESZ, a VILLATI, a CSŐSZER, a KGYV és a Hőtechnika – hogy csak a nagyobbakat említsük -, már a tervezés időszakában felmérték azokat az igényeket, amelyek alapját képezik a nagyberuházás előkészítésének.
A vasmű a területet kisajátította. Rendelkezésre áll az épületek terveinek döntő többsége Is, így napjainkban már kibontakozik a városrésznyi terület majdani képe. Ezen a területen kap helyet a vasmű új beruházási raktára, valamint több kisebb vállalat telephelye is, és a tervek szerint a konverterei acélmű építéséhez szükséges alkatrészek előszerelését, és a vasipari munkák jelentős részét végzik majd ezekben a műhelyekben.
A harmickét épület hatvan százaléka műhelyként szolgál majd. Harminc százalékát szociális létesítménynek tervezték, így ezekben a fürdők, mosdók, öltözők és melegedők kapnak helyet. A többi épület a vállalatok kihelyezett részlegeinek irodáit foglalja magában.
Áron József az építési tencnológia újdonságai közül kiemelte, hogy a műhelyek jelentős részét a vasműben gyártott DV6xM típusú könnyűszerkezetes épületelemekből szerelik össze. Az új beruházási raktárat és a szociális jellegű épületeket a 26-os ÁÉV építi fel.
E nagyvolumenű munka során felújítják a Csőszerelő Vállalat jelenlegi telephelyét, és elvégzik a Déllvárosba vezető út utolsó szakaszának felújítását, illetve átépítését is. A telephelyet alapvetően közúti szállításra tervezték, de a vasmű 720-as pályaudvaráról egy iparvágány-kiágazás lehetővé teszi, hogy az új területet Is bekapcsolják a vasmű vasúti szállításának vérkeringésébe.
A Déliváros helyén megvalósuló új telephely a konverteres acélmű építésének technikai bázisát képezi majd.
(kalocsai)
Az egykori Déliváros és ami maradt belőle 2020 februárjában és márciusában
Fentről talán nem is látszott annyira, a sűrű aljnövényzet 1-2 megmaradt egykori barakkot is elrejtett, amik utolsó hírmondói az egykori életformának.
Déliváros – ami maradt – képtár