A KIADÓ ELŐSZAVA
A magyarországi rádióadások 1956. október 23. és november 4. között drámaian számoltak be – napról napra, sőt, óráról órára követve az eseményeket – a történelmi jelentőségű felkelésről és annak brutális elfojtásáról: a szovjet csapatok bevonulásáról.
Az első adások Hegedűs András miniszterelnök és Gerő Ernő kommunista pártelnök szovjet-barát kormányának hivatalos álláspontját képviselték. Azonban hamarosan megjelentek az úgynevezett “szabad” rádióadók, melyek a felkelőkkel és – többnyire – a Hegedűs kormányát október 24-én felváltó Nagy Imre kormánnyal szimpatizáltak.
A szabad adások a magyar nép reményeinek és ideáljainak a többéves kommunista elnyomás utáni töretlen erejű feltámadását tükrözik. Nyilvánvalóvá teszik a magyar nép igényét az olyan alapvető jogokra mint a szabad választások, az emberhez méltó életszínvonal és saját ügyeinek külső beavatkozás nélküli rendezése.
A rövid időre elnyert szabadság napjaiban a rádióadók megrázó képet nyújtottak egy nemzetről, mely azt hitte, győzött a szabadság. A vöröscsillagot felváltja a kettős kereszt, újraszerveződnek a nemkommunista pártok, kiszabadítják Mindszenty bíborost, keresztény szervezetek lépnek elő az illegalitásból, munkástanácsok alakulnak, a gyűlölt titkosrendőrséget saját földalatti fészkébe zárják, és megfosztják hatalmától.
Eközben a szovjetek színleg csapataik Magyarországról való kivonásáról tárgyalnak, a valóságban azonban újabb páncélos hadosztályaik vonulnak be az országba, és Nagy Imre kormányának megdöntésére készülnek. Kádár János, bár a Nagy Imre kormány tagjának számított, végig kitartott a szovjetek mellett, és a Nagy Imréét felváltó bábkormány miniszterelnöke lett.
A csapást november 4-én vasárnap reggelre időzítették. A szabad adók utolsó adásainak a segítségével nyomon követhetjük ezeket a tragikus eseményeket, és láthatjuk hogyan tűnt el egyik adó a másik után az éterből a szabad világhoz szóló végső, kétségbeesett segélykiáltással.
A MAGYAR FORRADALOM
MAGYARORSZÁGI RÁDIÓADÁSOK
IDŐRENDI SORRENDBEN
1956. OKTÓBER 23-TÓL
NOVEMBER 4-IG
OKTÓBER 23. KEDD
Budapesten diákok tüntetettek a lengyel követség előtt és Bem tábornok szobránál. A diákok reformokat, demokratizálást, valamint Nagy Imre visszatérését követelték.
A rendőrség megkísérli szétoszlatni a tömeget, amikor a diákok a budapesti rádióban akarnak beszélni. Könnygázbombát dobnak közéjük, később pedig letartóztatnak néhány diákot. A tömeg megpróbálja kiszabadítani a diákokat, és a rendőrség tüzet nyit. A tüntetés tolongássá fajul, és kitörnek az utcai harcok.
Hadiállapotot hirdetnek ki, behívják a szovjet csapatokat, és bejelentik, hogy az éjszaka folyamán szovjet tankok és sugárhajtású repülőgépek léptek akcióba a tüntetések szervezői ellen.
10.00 h. – Kossuth rádió, Budapest
Több budapesti egyetemen, ahogy erről már beszámoltunk, tegnap diákgyűlést tartottak. Ezeken a gyűléseken elhatározták, hogy:
Ma délután a budapesti fiatalság néma rokonszenvtüntetést rendez a Lengyel Népköztársaság követsége előtt. A néma tüntetés célja az, hogy az ifjúság kinyilvánítsa mélységes rokonszenvét és egyetértését a lengyelországi eseményekkel kapcsolatban.
A fiatalok határozatot fogadtak el a tekintetben is, hogy mindenféle szélsőséges provokációs és anarchista megnyilvánulást leszerelnek, és elfojtanak.
A szovjetek a békegalamb tetemével vonultak be Magyarországra.
12.00 h. – Ugyanaz az adó
A Magyar írók Szövetségének titkársága és pártszervezete a következő közleményt adta ki:
“A Magyar írók Szövetsége örömmel üdvözli a lengyelországi eseményeket, a szocialista demokrácia megerősödését és az ezzel kapcsolatos intézkedéseket, amelyeket a lengyel munkáspárt plénumának határozatai kifejeztek. A magyar írók, akik az elmúlt évek során állhatatos harcot vívtak a demokratizálásért, a Rákosi-féle politika ellen, úgy látják, hogy a magyar közélet számára ma a legfontosabb feladat egyfelől erőteljesen biztosítani a továbbhaladást a szocialista demokrácia útján, másfelől elkerülni és visszaverni minden esetleges provokációt, amely kihasználva a magyar dolgozók és a magyar tanuló ifjúság lelkesedését a lengyel eseményekkel kapcsolatban, örömünket és politikai törekvéseinket megzavarná.”
12.53. h. – Ugyanaz az adó – (A déli cigányzenét megszakítva a következő közleményt olvassák fel:)
A Belügyminisztérium közleménye:
A közrend zavartalan biztosítása érdekében a Belügyminisztérium nyilvános utcai gyűléseket, felvonulásokat a további intézkedésig nem engedélyez. – Piros László belügyminiszter
15.00 h. – Ugyanaz az adó
A DISZ Központi Vezetőségének 6. ülése október 23-án 14 órakor megkezdte tanácskozásait. A Központi Vezetőség helyesli a budapesti ifjúság szolidáris tüntetését a Lengyel Népköztársaság mellett. Elhatározta, hogy részt vesz a tüntetésen, ezért ülését felfüggesztette.
19.30. h. – Szabadság adó
Nemzeti színű lobogók, piros-fehér-zöld kokárdás fiatalok, Kossuth-nóta, Marseillais, Internationale – így jellemezhetjük színekben és címekben az októberi tavaszban új március 15-ét ünneplő Budapestet.
Ma délután hatalmas ifjúsági demonstráció zajlott le fővárosunkban. Talán önöket, távolban élő magyarokat meglepetésként éri a hír, de mi, akik itthon részesei vagyunk annak a nagyszerű erjedésnek, amely szenvedélyes gyűléseken, újságcikkekben jelentkezett az elmúlt hetekben – számítottunk erre.
Már az idén február óta, de talán úgy is mondhatjuk, hogy 1953 júniusától mind hangosabban követelik a munkások, parasztok, tisztviselők, diákok, írók, újságírók hazánk gazdasági, politikai életének helyes szocialista alapokra helyezését. Követelik, hogy tisztítsák meg attól a sok bűntől, hibától, amellyel Rákosi Mátyás, Farkas Mihály és más vezetők beszennyezték a szocializmus szent eszméit. […]
Budapest egyetemistái pedig ma közösen tüntettek. Ma délben ugyan a belügyminiszter betiltott mindenfajta felvonulást, de az MDP Politikai Bizottsága megváltoztatta ezt a határozatot. […]
Először csak ezrek voltak, de hozzájuk csatlakoztak ifjú munkások, járókelők, katonák, öregek, középiskolások, kalauzok, tízezrekké nőtt a hatalmas emberfolyam. Jelszavaktól zengtek az utcák.
20.00 h. – Kossuth és Petőfi rádió, Budapest
(Kivonatok Gerő Ernő, az MDP Központi Vezetősége első titkárának beszédéből:)
[…] Munkás elvtársak, dolgozók! Nyíltan meg kell mondanunk, most arról van szó, szocialista demokráciát akarunk-e, vagy burzsoá demokráciát? Arról van szó, a szocializmust akarjuk-e építeni országunkban, vagy rést ütni a szocializmus épületén, s majd ajtót, kaput nyitni a kapitalizmusnak? Arról van szó, megengeditek-e a munkásosztály hatalmának, a munkás-paraszt szövetségnek aláaknázását, vagy pedig öntudatosan, fegyelmezetten, teljes egységben, együtt egész dolgozó népünkkel síkra szálltok a munkáshatalom, a szocializmus vívmányainak védelméért. […]
Pártegységgel a szocialista demokráciáért! Ez volt Központi Vezetőségünk júliusi határozatainak tömör foglalata. Pártunk vezetésének szilárd elhatározása, hogy megingathatatlanul megy előre a szocialista demokrácia útján, annak teljes kibontakozása felé.
22.22 h. – Kossuth rádió, Budapest
Kedves hallgatóink! Rendkívüli hírt közlünk: Az MDP Politikai Bizottsága a helyzet értékelésére és a teendők megbeszélésére azonnalra összehívta a Központi Vezetőséget.
“Felszabadították a magyar nőket, és felépítették a vörös paradicsomot… ” vagyis meghurcolták a lakosságot, és mindenét elvették.