Bemutatkozik: 1 bölcsőde, 1 óvoda, 1 iskola


Dunaújvárosi Hírlap – 1963. november 15.

Ismét gazdagabbak lettünk. Egy iskolával, egy óvodával és egy bölcsődével. A Barátság városrészben lakó gyermekeknek néhány nap múlva már nem kell messzire járni iskolába, az óvoda már üzemel és határidő előtt elkészül a legkisebbik otthona, a bölcsőde is.

Kristálypohár

Így lehetne leginkább jellemezni a picik paradicsomát. A negyvenszemélyes bölcsődét most takarítják. A december végi átadási határidő helyett, már ebben a hónapban birtokba vehetik a gyerekek az épületet.

Ennek egyik biztató jele, hogy megérkezett a berendezés egy része.
Kik járnak majd a megnyíló bölcsődébe?
– Elsősorban a Barátság városrészben lakó gyerekek. Jelenleg azonban még nincs felvétel. Jelentkezéseket csak közvetlen az átadás előtt fogadunk el – mondotta dr. Liptai László, a Tanács egészségügyi osztályvezetője.
Megtudtuk egyébként, hogy a városrészből jelenleg más bölcsődékbe járó gyerekeket is ide helyezik vissza. A szülők örömére.
A két szárnyból álló épület belső kiképzése nagyon modern. Az Egészségügyi Minisztériumból legutóbb főorvosok jöttek el megcsodálni, és ők adták rá a jelzőt, amely bizonyára sokáig fennmarad még: kristálypohár.


Beköltözés után a Garzonház szomszédságában
fotó: MTI/Intercisa Múzeum

Gyermekpark és óvoda

Mi a különlegesség, amit el lehetne mondani a szeptember 15 óta üzemelő Barátság városrészi óvodáról?
Az nem különleges, hogy a hetvenöt férőhelyes intézetben kilencven gyerek nyert felvételt. Így van ez mindenütt, amíg szűkében állunk óvodákkal.

A felszereltség azonban mindenképpen szót érdemel.
Itt bizony nehéz a délutáni alvás, amikor olyan szép játékok, babák, labdák csábítják a gyereket. És minden babának több, divatos ruhája van.
A Vegyesipari Vállalat női szabó részlegének patronáló brigádja készítette őket egytől-egyig. Egy papa meg fogasokat készített társadalmi munkában, mások befestették, ismét mások törülközőtartót készítettek.
Ez a nagy-nagy szeretet lenne hát a különlegesség?
Meg az óriási, jól felszerelt, szép fekvésű udvar. Minden csoportnak külön kis udvarrésze van. A legnagyobbaknak pedig kis konyhakertészetet készítenek a segítő kezek.
Ez is különleges?
Ez is szeretetből táplálkozik.

Ötszáz gyerek otthonra vár

Még egy hét és kezdődhet a költözködés, a tanítás a nyolc tantermes bilaterális iskolában.

Érdemes e különleges szó mögé nézni. A tantermek két oldalról kapnak világítást. Olyan iskola ez, ahonnan eleve száműzték az árnyékot.
Nyolc tantermét ötszáz tanuló és több mint 20 pedagógus veszi át szocialista megőrzésre. Működik majd benne sok-sok szakkör, tanulócsoport, napköziotthon is, 80 tanulóval.
Alig néhány ezer négyzetméteren épült fel, szinte egy időben a három intézmény, melyek tizenöt éven keresztül otthont nyújtanak majd a Barátság városrészi gyerekeknek.
A kisfiú, akit holnap először visznek a bölcsődébe, tizenöt év múlva tudásban gyarapodva lép ki az iskola kapuján. Bizonyára hálásan gondol majd vissza, akkor már öreg iskolájára.
És azokra is, akik azt építették.


Képeslapon a Barátság városrész új iskolája

(Laczy Zoltán képes riportja)

A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.

A Barátság Általános Iskolából 2001-ben ballagtak az utolsó osztályok, az intézmény-összevonások miatt a gyerekeknek, és a pedagógusoknak költözniük kellett. 2007 év elején pedig megkezdődött a megmaradt épület bontása. Az iskola területén ma áruház áll.

Bontás elkapott pillanatai 2007. január 11-én
fotók: Horváth Tamás

 

Dunaujvaros