Archaeologiai Értesítő – 1982—33 XLVI. Kötet
Ásatás Dunapentelén 1931-ben
I. Porta Decumana.
Az utolsó, 1926. évi dunapentelei ásatással kapcsolatban sikerült – pozitív és negatív történeti adatok, irodalmi hagyományok, valamint terepszemlélet alapján – a dunapentelei római tábor helyének, alakjának és kiterjedésének a megállapítása (Paulovics, A dunapentelei római telep (Intercisa), 1927. 22. kk.). Intercisa castelluma ezek szerint a dunapentelei ú. n. Öreghegyen, a mai Kálvária közelében terült el.
1. KÉP. A DUNAPENTELEI ROMAI TÁBOR RÉTEGVONALAS FELVÉTELE
A Magyar Tudományos Akadémia gróf Vigyázó-Alapjának, a m. hir. honvédelmi miniszter úrnak, valamint Ruszt József úrnak támogatásával 1931. július és augusztus hónapokban végrehajtott kutatás első és főfeladata fenti megállapításnak kézzelfogható bizonyítékokkal való megerősítése volt. A kb. hat hétig tartott munka nemcsak a castellum helyét s annak kiterjedését illető – fent jelzett – előzetes megállapítást igazolta, hanem a római tábor építésének fázisait is tisztázta. Úgyszólván az első eset volt addig hazánkban (az ószőnyi, még nem ismertetett kutatásokat leszámítva) – s ezt nem dicsekvésből említjük, hanem ellenkezőleg a magyarországi római limes-kutatás teljes elmaradottságának jellemzéseképpen -, hogy sikerült egy nagyobbszerű római védőműnél a K. u. I. és II. század találkozása körüli időben létesült földsánctól kezdve, a IV. század másdik felében épült késő-római erődépítkezésig a provinciális római táborépítés fejlődésének menetét megállapítani.
A munkálatok megindítására közvetlen okot az Öreghegy egyik földtulajdonosának – régi rossz szokás szerinti – “kőkitermelése” szolgáltatott, amely alkalommal a tábor egyik kaszárnyaépülete alapfalainak s a castellum egyik kapujának egy részét elpusztította.
Ásatásunk megkezdése előtt elkészíttettük a tábornak s környékének rétegvonalas térképét (1. kép), amelyen a földtulajdonos által kiszedett falrészek helyei is láthatók. Kutatásunkat e dúlások mellett lefektetett, A-val jelzett irányvonal 4. és 7. számú pontjai (karói) között 1-24 méter hosszúságban kezdtük meg. E vonal mentén délre 2 m széles árkot húztunk. Az ároknak síma, merőleges metszetein (profiljain) kirajzolódtak a tábor keresztben haladó külső védőfalainak helyei.
A 2. képen látható I. és II. hosszmetszet adatai szerint a számtalan feliratból ismert ezerfőnyi szíriai (a kisázsiai Hemesa városából rekrutálódott) csapattest (cohors miliaria Hemesenorum) táborát először földsánc vette körül. A földsánc (továbbiakban “földcastrum”) legjobban megfigyelhető az említett A-vonal mentén s azzal szemben vonuló I., illetőleg II. metszet rajzain. A 0—5 m szakaszon látjuk a belülről induló fokozatos emelkedést, kifelé a lekoptatott sarkot s előtte a laposan teknős árkot.
Az I. hosszmetszet szerencsés véletlen folytán 3-5 m között három nagyobbszerű cölöp nyomát mutatja. A cölöpök a földcastrumnak – e helyen nyilván az első erődítésnek – a kapujához tartoztak, mint később látni fogjuk, helyük pontosan egybe esik a később kőből épült táborfal kapujával. A cölöpök egymástól való távolsága 60 cm körül mozog, később, mint a (3. képen közölt) fényképen láthatjuk, a földet e helyen bizonyos mélységig lefejtettük, mire tisztán látható lett a cölöphelyek kerülete is, átmérőik 32 és 36 cm között ingadoztak. A kerek cölöplyukakban megégett agyag volt, csakúgy, mint a földcastrum egykori felületének vonulatán (az 1. metszeten jól láthatóan) erős égett réteg látható. Ezek a földcastrum faszerkezetének leégés folytán történt tönkremeneteléről tanúskodnak. A fapalánk, amely a földsáncból kiemelkedett, valószínűleg vesszőfonatos, agyaggal tapasztott szerkezetű lehetett.
Az I. metszet ezen helyénél meg kell még jegyeznünk, hogy a földcastrum megmaradt nyerges felületétől valamivel feljebb, azzal párhuzamosan egy nyerges kavicsos utat is keresztülvágtunk, amelynek alja kővel volt kirakva, s amelynek jelenléte teljesen érthető. A kövek közül egy 34 cm magas és 25 cm átmérőjű mészkő-oszloptöredék, egy csonka COH-bélyeget viselő téglatöredék, valamint egy lágyabb kőből faragott töredék került elő, utóbbinak síma felületén rejtélyesen ható római számok láthatók. A már magukban is későbbi (a III. század jellegét viselő) kőemlékek is arról tanúskodnak, hogy a korai földcastrum letaposott felületét – úgy, mint Szőnyben, Brigetio Iegio-táboránál – a kőcastrum külső falának (a mellvédnek) belső járdája gyanánt használták fel.
Midőn a földet a cölöplyukak felett óvatosan vízszintesen lefejtettük, a középső cölöp irányában távolabb egy nagyobb kerek lyuknak a körvonalai tűntek elő (a 4. kép ásatási rajzán B-nél). Ennek rendeltetését azonban csak akkor lehet majd megállapítani, ha a kutatás ebben az irányban is kiterjeszthető lesz. Ezt jelen esetben az odahordott nagy földtömeg s a bérleménnyel kapcsolatos akadályok (termő szőlőben minden egyes elpusztított szőlőtőkét drágán meg kellett fizetni) nem engedték meg.
Az A-árokban egyébként, éppen a földcastrum közepének irányában, a cölöplyukak megmaradt legfelsőbb szintjének magasságában, a földcastrum feletti szinten egy malomkő feküdt (II. metszeten 4 m-nél), amely felül enyhén kúposodik, közepén lyuk van, átmérője 52,5, vastagsága (szélén) 16,5 cm. Anyaga szürkés színű, keményebb, ú. n. permi homokkő.
A faerődmű elpusztulása után, a magyarországi dunamenti erődök rendes fejlődési egymásutánja szerint, a földsánccal kapcsolatos faszerkezetű falat felváltja a rendes kőfal, amelyet részben egyenesen a sánc előtti árokba, éppen annak a fenekén alapoztak meg (II. metszeten 5-7 m között), részben pedig egy kissé a földsánc külső frontjába vágtak be (I. metszet 5 m-nél). A kőfal létezését és helyét mindkét hosszmetszeten csak a törmeléke bizonyítja, a falakat ugyanis kiszedték. A fal a II. metszeten 170 cm körüli vastagságúnak látszik. Ez azonban nem a tulajdonképeni castellum-fal, hanem az azzal párhuzamosan haladó belső toronyfal. A tulajdonképpeni castrum-fal ettől nyugatra van.
A belső falhoz egy négyszögű pillér (4. képen C) csatlakozik, amely alul teljesen megvan, míg déli oldalán kissé sérült, alapozása a földsánccal párhuzamosan haladt falénál jobb, mélyebb. Megmaradt belőle egy kb. 150 cm magas tömb (130×145 cm széles oldalakkal), amely alaptól kezdve rétegesen habarcsba rakott, helyenkint téglákkal tarkított, szabálytalan kisebb kövekből áll (5. kép).
Kissé feltűnő, hogy a kőanyag legnagyobb része szegényesebb jellegű homokkő, nem a későbbi jó mészkőből rakott római falak benyomását kelti. Egyrészt ez a körülmény, másrészt pedig az, hogy a hozzá tendáló, é-d. irányú fal nem volt szervesen hozzákapcsolva, vele egybefalazva, sőt a falhoz csatlakozó oldala is simára nyomódott habarcs-kifolyásokat mutat, mint a többi oldalán, a tulajdonképpeni kőtábor falánál való korábbi keletkezését bizonyítja. Ez egyben arra a merésznek, de jogosnak látszó feltevésre csábít bennünket, hogy e pillér a föld-, illetőleg favédőművel állott kapcsolatban. Innen magyarázható az a körülmény is, hogy a cölöphelyek felett vízszintesen feltárt síkon a cölöplyukak nem folytatódtak. E mellett – s ezt hangsúlyozzuk – a pillér anyaga, még a tetején látható nagyobb és szabályosabb kőtömbök is, dunamenti, itt közelebb is található eocen-homokkő. Viszont meggondolásra késztetnek az elszórva beépített tégladarabok is, amelyek későbbi keletkezésére vallanának, ezek azonban szintén korábbiaknak látszanak. Különben is ezen kőpilléres kapuval (mert valójában azzal van dolgunk) ellátott palánkos várrendszer nem a legelső római védőmű e helyen, azt minden bizonnyal megelőzte az egymagában álló földsánc. A favázas – már fejlettebb haditechnikáról beszélő – fal már későbbi évtizedek építménye, amikor már a cseréptöredékek másodlagos jelenléte is érthető. Minden esetre a pillér esetleges szétszedése még újabb felvilágosításokkal fog szolgálni, esetleg téglabélyegekkel is.
A castrum s a környezet szintje ezen kombinált erődmű rombadőlte után emelkedik. Erre vall a pillérünkhöz szögben kapcsolódó falak mindvégig egyezően magasabb alapozása is. A falakat e helyen újabban már mind kiszedték, de törmelékeikből a metszeteken pontosan megállapíthatók (az 5. képen és különösen a 8. képen ez jól látható). Fenti pillér kijárati, kapupillér volt, amelynek párját a keresztben húzott D-árok adatai alapján már kiszedték, a vele egyenlő mélyen levő földbevágásból következtetve, párja tőle kb. 250-280 cm-re lehetett, E-nél. E szűk kijárat a kezdetlegesebb fapalánkos tábornak teljesen megfelelt, sőt a hozzájuk épült kaputornyok idejében is – úgy látszik – megmaradt. Nem tartjuk kizártnak, hogy esetleg félkörívvel áthidalt is lehetett. A megmaradt pillér déli oldalával egy irányban sarkallik hozzá k-ny. irányban a belső fal megtörése, amely 6,10 m (külső) hosszban nyugatra tart, ahol ismét szögben délre fordul. Az egész egy helyiséget zár körül (déli lezárása még ismeretlen), alapozása mindenütt egyenlő, egységes. Egyszerre épült mű: a kőcastrum kapujának déli fele, ha úgy tetszik, tornya (a 4. képen F). Falainak szélességét a metszetekből állapíthattuk meg, kivéve a k-ny. (6,10 m) fal szélességét, mert annak belső széle az A-árok vonalába esett, az északi (4. képen G-vel jelzett) torony megmaradt részeiből azonban ennek a vastagsága is megállapítható, amennyiben az ott 115 cm körül mozog. Feltűnő, hogy a megmaradt kaputorony-falrészek nagyobbára szintén a már említett homokkőből épültek, még a keskenyebb (apróbb kövekből rakott) alapról kiálló nagyobb és szabályosabb kőtömbök is abból valók. E körülmény meglehetősen korai kőcastrumra vall. A pillérnél való újabbkoriságát a törmelékekben már szereplő apróbb mészkődarabok (a nagyobbakat mind kiszedték) bizonyítják.
A déli (F) toronyban, részben a falak alapozásánál is mélyebben, több földréteg, köztük egy mélyebben fekvő kemence (II. metszet 7 m-nél) s ennek közelében egy égetett sír (8 m-nél) finom körvonalai látszanak. Aránylag nagy magasságban van viszont (a felszíntől alig 45- 50 cm-re) a helység, 5-10 cm vastagságú meszes kavicsos habarcsból készült, belső padlószintje.
Ezen déli négyszögű kaputorony előtt azután a terep kinn – mint kijárat előtt – meglehetősen síma volt, mint a II. hosszmetszeten látható: a felfedett rész közepetáján egy kissé behajlik, távolabb, már a patkóalakú építményen kívül, egy őskori putri körvonalai látszanak (II. hosszmetszet 20 m-nél). Utóbbinak alsó részén látható koromréteg a felső koromréteg beszakadásából keletkezett. Ez a síma terep mutatkozik a patkóalakú fal előtti, IV. sz. metszeten is (14. képen), míg a nagy, kerek faltól északra eső (itt nem közölt) metszet közvetlenül az anyatalaj felett egy út keresztmetszetét örökíti meg.
A G kaputorony megmaradt és feltárt sarokfala feletti törmelékből került felszínre a (6. képen) bemutatott mészkő-fejtöredék egy Nagy Konstantin által veretett CONSTANTINOPOLIS feliratú kis bronzéremmel egyetemben (Cohen2 22.). Aligha tévedünk, ha a természetes nagyságú töredékben, nagy csonkaságában is, Lucius Verus jellegzetes képmására ismerünk.
A késő-római időkben, a hadászati berendezkedés változásával, mikor a csapatok redukciójával s a limes pompásan kiépített láncolat-kapcsainak meglazulásával a tábor védelmi jellege nőttön-nő, a mi szabványos táborunk is a szükséglethez idomul: zártabb, védhetőbb jelleget ölt. Kijáratainak száma megfogyatkozik, egyszersmind azonban védelmi ereje növekszik azáltal, hogy a porta decumana elé, talán az általános szokás és erődépítési módszer alapján, lehet azonban, hogy helyi tapasztalat, szükségszerűség folytán egy hatalmas – valószínűleg félkörűnek szánt – patkóalakú torony kerül. Elzárja a kijáratot, miként azt a köríven kívüli, már említett, földrétegek mutatják, amelyeken áttörésnek még nyoma sincs (IV. metszet).
Ezen hatalmas mű megalapozottságban, méretekben, formában és építésének módjában teljesen elüt az eddig ismertetett építményektől. Megmaradt déli szárának végződése szerint minden szervesebb építészeti kapcsolat, bevágás nélkül támaszkodik a meglevő kapurészekhez (7. kép). Alaprajzban minden esetre tekintettel van a már meglévő kaputornyokra, amennyiben belső felülete (frontja) egy síkban van a tornyok k-ny. szembenéző falsíkjával, szélességben azonban e falakat felülmúlja.
Déli szárának vége az F-torony alapjánál egy méterrel mélyebb alapozású. Az építmény vastagsága nem mindenütt egyenlő, így a hajlásban erősödik, átlagos szélessége 180 és 220 cm között ingadozik. Átlagos magassága mostani állapotában 240-250 cm körül van. Jelen állapotában természetesen csak alapfal, amely a földszínen felül több, esetleg 7 méterig menő magasságú lehetett a maga idejében.
Legalul 60-70 cm vastagságban egyszerűen csak agyaggal rakott – átlagban három, élre állított kősorból álló – opus spicatum látszik a körfal alapjáig kibontott külső síkján (9. kép). E felett már laposan elhelyezett idomtalan kőtöredékekből – tégladarabokkal tarkítva – épült a fal. A kavicsos habarcs a kövek között kifolyt s a kiásott alapgödör falához nyomódott. Megmaradt alapfalunkat kívülről azután hatalmas kőtömbök koszorúja koronázza.
Homlokzatába ugyanis régebbi építményekből származó faragott kőemlékeket, tömböket, díszes párkányrészeket, stb. falaztak be; többek között egy nagyobb sírkő töredékét is, mégpedig vízszintes helyzetben a megmaradt legfelső rétegben, a feliratos lapot felfelé fordítva (4. képen I-vel jelölt helyen) úgy, hogy a felirat olvasható:
A Marinia és Donatus nevek alatt bizonyára a szülők rejtőznek, akik a sírkövet elhunyt gyermekeik (a Donatianus és Marina nevek erre vallanak) közös sírján állították. A felirattöredék szerkezete, valamint a jóalakú betűk a II. század végére datálják emlékünket. A mészkőből faragott töredék hossza 68, szélessége 56 cm. Nem lehetetlen, hogy a sírkő többi töredéke még a késői toronyépítményben rejtőzik.
Ugyancsak a kerek falból való egy szobor felkartöredéke is, valamint egy dombormű töredéke, amely apró, ruhás nőt ábrázolt. Ugyancsak innen való egy párkányos töredék is reliefes ábrázolás felismerhetetlen maradványával. Valamennyi mészkőből faragott.
A toldaléktorony alapjának készített árok lefelé szűkült, éppen ezért a meglevő fal felfelé fokozatosan erősödve kifelé dűl. Belső síkja jobb kidolgozású, szabálytalan kövekből pontos körívben épült. A fal pontosan merőleges, itt már a mérőón is dolgozott. Az alapozásnál itt nemcsak a fal helyén, hanem félkörben a torony belsejében is kiszedték az anyaföldet. A kövek között kifolyt habarcs nem az alapárok földfalának benyomódását, hanem a kőműveskanál lesimítását mutatja (10. kép).
E lesimítás s a gondos falazás arra vallanak, hogy a toronyban nyerendő helyiséget már szinte alapjától kezdve használatra szánták, a fal megépülte után azonban a kiásott belső részt mégis feltöltötték, egyszintbe hozták a mögötte levő nívóval, mégpedig ugyanazzal a sárga agyaggal, amit onnan kiemeltek. (Mindez nagyon jól megfigyelhető a 11. képen, a visszahányt agyag alja az ásónyél végénél, széle pedig fenn a balsarokban válik el a háborítatlan anyaföldtől.) Innen van az a megtévesztő homogén jellege a köríven belüli földnek, amely a kiszedett részen is az anyaföld benyomását kelti. A metszet gondos megfigyelése azonban elvétve apróbb kövek s habarcsmaradványok felfedezésére vezetett s megállapíthattuk, hogy a körív kiszedésének határvonala (a H-val jelzett, alább ismertetett kerek gödröt is metszve) hol futott.
A fal belső síkjának struktúrája: alul 75 cm vastagságban szintén agyagba rakott opus spicatum, majd jó félméteres habarcsos falazás a beásott alapba, ezenfelül pedig a fugák kívülről a habarccsal lesimítottak.
A torony belsejében egy kb. 120 cm átmérőjű kerek lyuk (4. képen H és 12. kép) látható, amelyet nagyobb részben az építéskor kiemelt s ismét visszahányt agyagba ástak. A nyílás falain látható korhadásmaradványokból következtetve fával, hordóval lehetett kibélelve, 80 cm magasságban megmaradt gyűrűjének feneke alatt apróbb kövekből készített alapozás volt megállapítható.
E kövek között leltük a kétfejes kőtöredéket (13. kép). A 3,5-6 cm között váltakozó vastagságú mészkőlapból kétoldalt – egymásnak ferdén átellenes helyzetben – egy-egy fej nő ki reliefszerűen. A kétségtelenül síremlékről, esetleg síraediculából származó töredék egyik oldalán női fejet ábrázol (a 13. képen az első), fején kendő, füleiben csüngő. A töredék ezen fele megőrizte eredeti festésének a nyomait is. A fej stílussajátságai s a hajviselet a III. század elejére, legkésőbb első felébe vezetnek bennünket. A másik oldalon kagylósan felhajló háttérből, félprofilos oldalnézetben dúshajú ifjú (gyermek) feje emelkedik ki. Bal vállán köpenyének két redője látható. Festésnek semmi nyoma sincs rajta. Technikailag elnagyoltnak látszó kivitele mellett is művészi kézre valló munka. Más kéz készítette, más korban, készítésének idejét a II. század végére tennők. Az emlék magassága 30,5 cm.
A kerek gödörben lelt kövek mintegy korjelző kritériumokként szerepelnek, amelyek alapján állíthatjuk, hogy a torony formájával, falának hajlásával különben is nagyon egybehangzó kerek lyuk legkorábban azzal egyidőben, sőt (a kidobott s visszahordott földbe történt bevágása miatt) annál valamivel később készült. Aligha tévedünk, ha rendeltetését illetőleg a vastagfalú torony pincerészének hűvösében élelem-, folyadékelraktározó berendezést látunk benne.
A kerektorony hátsó belső metszete (14. kép III. metszet) igen változatos kultúrrétegeket mutat, amelyek azonban felette gyanúsak s a mi szempontunkból aligha vehetők tekintetbe. Mindjárt a közepén erős égési nyomokból s rengeteg vassalakból arra lehet következtetni, hogy később, esetleg a már romban heverő, de masszívságánál fogva még tekintélyes magasságban fennálló torony védelme alatt egy későbbi, esetleg középkori öntőműhelyféle fészkelte ott be magát. Az erős égett réteg tovább még friss koromszagú, valószínűleg szőlővenyige égetés nyoma, hasonlóképpen újszerű az alatta ásott gödör is.
A torony falaiból hiányzó részeket a föld tulajdonosa 1928-ban szedette ki. A M. Nemzeti Múzeum, mihelyt tudomást szerzett e pusztításról, további rongálástól a tulajdonost azonnal eltiltotta. A dúlás alkalmával keletkezett leszakadások helyén a belső “öntött” falrakás mikéntje is látható. Ez a vegyes öntött anyag sem került rendezetlen tömegben a felrakott falszélek közé (12. kép), hanem azt rétegesen helyezték el, éppen ezért ilynemű falrakásra az “öntött” fal (Gussmauer) elnevezés helytelen. A vastag habarcs- és a legtöbbször itt is éllel (és kézzel) elhelyezett kőrétegek rendszeresen váltogatják egymást.
A toldaléképítmény előtt (ugyancsak a Krebs-féle szőlőben) a castellum ezen oldalára merőlegesen egy széles domborulat húzódik, amely metszi a jobbra-balra még jól látható külső védelmi árkokat. A faltól kifelé kb. 25 m-re – a tulajdonos állítása szerint – szőlődöntés alkalmával kb. 60 cm széles, a domborulat irányában haladó falra akadtak. Egy szép mészkőtömb ezen falból való, amelynek helyzetét, rendeltetését egy – a venyigék miatt költséges – ásatás magyarázhatná meg.
*
A G-toronytól északra (4. képen K-nál) k-ny. irányban egy kutatóárkot húztunk, hogy a castrumfal irányát megállapíthassuk. Ily segédárkok fektetése nagyobb számban is kívánatos lett volna, azonban – mint említettük – termő szőlőben dolgoztunk s így arra jelenleg nem gondolhattunk. A K-árok (itt nem közölt) metszete is jó képet adott a földcastrum egy részéről, megmutatta a kiszedett kőcastrumfal helyét, sőt itt már a fal előtti fensík és az első árok lefelé igyekvő vonala is mutatkozott. Az árokmetszetet a szőlőültetvény miatt nem folytathattuk.
*
Mint láttuk, a porta decumana építményeinél nagyjában három, illetőleg négy főperiodust tudunk megállapítani. Mégpedig a földerődmű (ősformájában és fapalánkos rendszerrel), amelyet egy újabb fázisában a kapunál két négyszögű kőpillérrel láttak el, majd a két négyszögű kaputoronnyal bíró kőtábor és végül a késői toldaléktorony korát. Maguk az építmények, úgy helyzetükből, mint pedig anyagukból és technikai kivitelükből következtetve, főként relatív chronologiával szolgálnak.
A dunapentelei Öreghegyen véghezvitt – különösen ujabbkori – dúlások tengerében a kormeghatározásoknál, az emlékeket kísérő ingó kritériumokat illetőleg, felette óvatosan kell eljárni s a fősúly a relatív chronológiára esik.
A földcastrumot illetőleg komplikáltabb ilynemű pannoniai erődművek ismeretében (hogy pl. a háromszor megerősített brigetiói földtábort említsük) ezen szerényebb jellegű dunapentelei földtábor keletkezését az I. század végére, a cölöpökkel ellátott fapalánkos rendszert is legkésőbb a II. század elejére kell tennünk. Brigetióban a komplikált szerkezetű földcastrum után az I. és II. század fordulója körüli időre már biztos adatunk van a végleges, mészkőből épült kőtáborfal fennállását illetőleg. Dunapentelén a tulajdonképpeni kőtábor megmaradt falai, így a G-torony sarka s a kerektorony felé eső része is jórészt silány homokkőből épültek. Ezen falak alapozása is gyenge, elnagyolt. Úgy ez, mint a sebtiben, valahonnan a közelségből összehordott kőanyag az építmény koraiságára vall. Ezzel szemben a késői, patkóalakú torony már szinte kivétel nélkül messzebbről a Dunán hozott mészkőből, sőt nagyrészben már másodlagosan felhasznált megfaragott, s különböző elmúlt időket reprezentáló kőtömbökből áll.
A kaputornyok, tehát a kőtábor keletkezése és a kijárást elzáró kerektorony építése között igen nagy időbeli távolság van. Annyira, hogy éppen ezért nem is tudjuk egyik keletkezését sem éppen ezen időbeli nagy intervallumban lejátszódó történelmi eseményekkel kapcsolatba hozni. Az első kőtábort a táborkiépítés rendes fejlődési menetének, a toldalékot pedig a IV. század második felében végrehajtott dunai tervszerű erődépítési tevékenység eredményének kell tartanunk.
A kőtábor fentiek szerint még szintén a II. század elején épülhetett.
A négyszögű tornyok s a C-pillér anyaga, mint említettük, nagyjában egyezik s ez a tény egy újabb közbeeső problémával szolgál: hova is tartoznak tulajdonképpen szerkezetileg s időbelileg a pillérek? A legnagyobb valószínűség amellett szól, hogy a magában álló pillér (mondjuk kapupillér, mert – mint említettük – párjának helye a metszetekben megállapítható) a földcastrum tartozéka volt. Mindenesetre azonban régibb a kőcastrumnál. A kőcastrum kaputornyainak falainál sokkal mélyebben alapozott, a portatorony fala nincs szervesen hozzákapcsolva, hanem csak melléépítve, az csak hozzá támaszkodik. Ha a pillérek (a négyszögű tornyok megépülte előtt) a kőcastrumhoz készültek volna, akkor talán inkább a tábort körülvevő castrumfal vonulásának pontos irányában épültek volna, mint a castellum első kőkapuja. A helyzet azonban más, a kőpillér a kaputorony belső sarka mellett áll. Ha a pillér s a kaputorony egyszerre épül, ami teljesen kizárt dolog, akkor nem lenne a pillér csatlakozó oldala oly síma, amelyen az egybefalazásnak legcsekélyebb nyoma sem látszik. Viszont, ha a torony lenne régibb s a pillér újabb (esetleg mint a patkótorony szűkített bejárata), akkor a torony sarkát rendesebben alapozták volna meg, holott az kétségtelenül éppen a pillértámasztékra való számítással épült.
*
Ami az absolut-kormeghatározást illeti, e tekintetben elsősorban az illetékes földrétegekben talált cserepek, téglabélyegek, érmek és egyéb tárgyak jönnek tekintetbe, mint korhatározó kritériumok.
A cserépanyag, részben azért is, mert főként kiszedett falak helyére visszadobált törmelékből való, nem ad különösebb támpontokat, amennyiben az, úgyszólván, kivétel nélkül a II. század közepétől a III. század közepéig használatos agyagedények töredékeiből áll. Igen nagy számban szerepel közöttük az ismert szürke anyag. Viszont a késői, IV. századi, részben mázas cserepek csak kis számban fordulnak elő.
Hasonló az eset a gyér számban előkerült terra sigillatakkal is. Kivétel nélkül a legkésőbbi gyártású importált sigillaták szerepelnek a II. század végéről, így két westerndorfi töredék (Dragendorff 37.) az A-ároknak a földcastrum feletti rétegéből, egy fenéktöredék (Dragendorff 18.) … SFE bélyegvégződéssel az F-torony törmelékéből, lezoux-inak látszó, a II. század közepéről való töredék, valamint egy tál felső része tojásfűzérrel (amelynél a függőleges pálcatag a jellegzetes westerndorfi típust mutatja, Dragendorff 37.) a cölöplyukak feletti föld lefejtése alkalmával talált kavicsos úttest fölül került felszínre. A késői torony körül sigillaták már nem jelentkeztek.
Korbelileg ugyanazt a képet mutatják a téglabélyegek, is. A cölöplyukak felett talált COH…-bélyeget leszámítva a porta decumana körül, csak az aquincumi légió II. adiutrix-nak a Duna mentén jól ismert bélyegei kerültek elő, mégpedig két darab (15. képen a két alsó) már a humuszból, illetőleg a kidobott földből; egy (15. képen fenn jobbra) a földcastrum felett a malomkő környékéről; míg egy retrograd-töredék (15. képen, fenn balra) magából a patkótorony anyagából.
Az érmek, sem nyújtanak határozott támpontokat. A Lucius Verus-fejtöredékkel együtt a G-torony felett előkerült egyetlen CONSTANTINOPOLIS-érmet (332-ből, Cohen2 22) és a humuszból való Gallienus-bronzot (Cohen2 269) leszámítva valamennyi a IV. század második feléből való, mégpedig egy (I. Valentinianus, Cohen2 12) a humuszból, kettő (az egyik Valens, Cohen2 47, a másik közelebbről meg nem határozható) még a földtulajdonos dúlása alkalmával kiemelt földből, hat darab pedig (Julianus Apostata, Cohen2 42; három darab II. Constantius, Cohen2 188; Iovianus, Cohen2 31 ; Constantinus-család egyik tagja, közelebbről meg nem határozható) az A-árokból a már régebben kiszedett falak törmelékéből.
Így ezek szerint is az emlékek nyújtotta kormeghatározás mellett kell maradnunk a földsáncot s a kőcastrumot illetőleg annak a hozzáadásával, hogy a toldalék- építményt sem hozhatjuk – mint azt kutatásunk elején véltük – Constantinus uralkodásával kapcsolatba, hanem a IV. sz. második feléből való érmek nagyobbmérvű megjelenésével kapcsolatban is abban – technikai kivitelét is tekintve – a Valentmianus-féle erődépítés egyik művét kell látnunk.
II. Próbaárok a Castellumban.
Az 1. képen szereplő B-vonal rendeltetése az lett volna, hogy az annak irányában húzott árokkal a castellum belső állapotát, építményeinek mineműségét kémleljük ki esetleges nagyobbmérvű kutatás megindítása céljából. Tervünk egyéb – pillanatnyilag halaszthatatlanabbnak látszó – feladatok előtérbe nyomulása folytán, csak kis részben sikerült. Az A-árok- tól eltérően az 1-4. karók között 0-24 méterig terjedő próbaárok leásása meglehetősen vigasztalan képet adott a castellum belsejének feldúlásáról. Egyetlen megbolygatatlan réteg, egyetlen meghagyott fal vagy falrendszer nem mutatkozott, a telek tulajdonosa alapos munkát végzett. E rövid beszámoló keretében ezen árokból csak egy figyelemreméltóbb leletet említünk.
A 8. méternél (2 m széles) árkunkat 120 cm mélyen egy símán hosszában lefektetett téglasor keresztezte, amely alatt kétoldalt háromszögű keresztmetszetű stucco-rudak voltak elhelyezve. Elgondolásunk szerint talán szennyvízcsatorna, vagy primitív fűtőberendezés maradványával van dolgunk. Utóbbira vall az, hogy az egyik téglalap alatt igen égett szemetet találtunk, közte egy bronzsarkantyút. A 40x30x6 cm. nagyságú téglák kivétel nélkül a 16. képen látható FIRMINVS bélyeget viselik.
A csatornát nyomon követtük, az ároktól északra 1 m-re, délre pedig 1,50 m-re volt meg, egész hossza tehát 4,50 m volt. Alatta még kb. 130 cm mélyen számtalan kevert réteget találtunk III. sz. cserepekkel és egy IV. sz. bronzéremmel. Utóbbiak egyben terminus post quem-mel a kevéssé ismert téglabélyeget is datálják, amiben egy késői IV. századi téglagyártó nevére kell ismernünk.
Egy Claudius Gothicus (268-270)-érmen kívül az árokban mindössze csak a már említett felismerhetetlen IV. sz. kisbronz került elő. Az itt lelt terra sigillatakra ugyanaz áll, mint amit a porta decumana-nál mondottunk: két westerndorfi töredék (az egyiken bika-ábrázolás látható rosetta-val) a II. század végéről való.
III. É-ny. castellum-sarok
A porta decumana részletesebb feltárásával kapcsolatban – feladatunk elsősorban a tábor körvonalának, alakjának, nagyságának pontosabb meghatározása lévén – az é-ny. sarok külső falainak vonulatát is igyekeztünk megállapítani. Az itt következő kutatásokról e helyen csak röviden fogunk most megemlékezni.
Marsigli a XVIII. sz. elején megjelent munkájában (Danubius Pannonico-Mysicus) a dunapentelei castrumnak csak ezen sarkát rajzolja be térképébe, amely tehát akkor még a felszínen jól látható volt. Részben ez, részben e saroknak a környezetből ma is erősen kiemelkedő volta késztetett bennünket arra, hogy a castrum-falat a sarok körül csillagszerűen húzott, egymástól kb, egyenlő távolságra eső négy árokkal megkeressük. Kőfalat már egy helyen sem találtunk, hanem metszet-módszerrel a kiszedett falak omladékáiból azok helyét pontosan megismerhettük s egyes helyeken a földcastrum cölöphelyeit is megtaláltuk. Ezek szerint a castellum e helyen minden – a külszín szerint feltételezett – külső toronynélküli, enyhén lekerekített sarokkal bírt.
Az említett négy metszetben a védőfalnak és belső építményeknek kiszedése részben felülről, részben pedig a környező mélyebben fekvő területről oldalbeásásokkal történt. Éppen ezért érdemleges rétegmegfigyelést csak elvétve lehetett eszközölni.
Az I. számú árokban, ahonnan a 17. képen látható, mészkőből való oszlopfő is származik, stucco-maradványokon kívül egy keskeny, késői fal mellől sok falfestmény töredék került napfényre. Úgy innen, mint a többi árokból – egy Marcus Aurelius-nagybronzot kivéve – csupa a IV. század második feléből való érem került elő. Mindössze egy sigillatát találtunk, mégpedig az I. árokból: egy rheinzaberni töredéket pálcatag nélküli tojásfűzér alatt venyigén csipegető madár alakjával (Dragendorff 37) a II. század közepéről. A III. számú árokban egy LEG II AD téglabélyeget, a II. kutatóárokban pedig a Dunapenteléről is jól ismert EXERPANINF (exercitus Pannoniae inferioris) bélyeg töredékét (17. képen fenn) találtuk (v. ö. Szilágyi János, A pannoniai bélyeges téglák, 1933. 84-85.)
IV. Külső védőárok
Az é-ny. saroknál végzett kutatásnál nyílt alkalom arra is, hogy egy nem szőlővel beültetett területen a sarokhoz közel, é-d. irányban, a castellum északi falára merőlegesen húzott – 2 m széles – árokkal a tábor külső védelmi árokrendszerét is megismerjük (18. kép).
Mint a 19. képen közölt metszetből látható, hármas árokrendszer vette körül Intercisa castrumát: egy a (0 m-nél már kiszedett) castrumfalhoz legközelebb fekvő közepes, egy kisebb és egy nagyobb mélységű árok. Mint a táborépítés két nagy etappját nagyobb időköz választja el egymástól, úgy itt is megtalálható ez a két egymástól messze eső kor. Az első árok fölött, meglepően vastag betömő és iszapoló rétegek fölött tisztán látható egy másik, újabb árokrendszer, amely nagyjában követi az első hajlatainak irányát.
Az első árok feletti réteg cserepei (érem és téglabélyeg itt nem került elő) a II. század második felének és a III. század első felének jellegeit viselik magukon, nemkülönben a terra sigillaták is, így egy rheinzaberni töredék, valamint .ITALIS F bélyegű fenékrész, amelyben az Antoninusok korában működött rheinzaberni Vitális mesterre ismerünk.
A második (magasabban fekvő) árokrendszer feletti rétegben már egyetlen sigillata sem fordult elő, a többi – részben már a jellegzetesen késői mázas – cserepek mind IV. századbeliek. Egy LEG II AD-tégla is ebből a rétegből való. E réteg érmei (Constantinus-utód, II. Constantius, Constans, VRBS ROMA 332-ből, Constantius Chlorus, Valens) szintén kivétel nélkül a IV. század közepéről, ill. második feléből valók s így azok egybehangzóan datálják e második árokrendszert a porta decumana késői toldaléképítményével egykorúnak.
A nagy árok fenekén az agyagban egy 13 cm hosszú és 10 cm széles kerek cölöplyuk rajzolódott ki a 0 ponttól 19,50 m-re s a felszíntől 4,50 m-re, ez volt tehát a nagy árok legmélyebb pontja a cölöpből következtetve tövis-akadállyal (mint ma szegesdróttal) ellátva.
V. Castellumon kívüli porticus.
A castrum é-ny. sarkához közel, nyugatra a táboron kívül feltűnő, félkörű völgybe átmenő lejtős terület vonja magára a szemlélő figyelmét. A terep áttekintésénél első pillanatra az antik színház gondolata ébred fel bennünk: fenn természetadta lezáródás, alul orchestrának alkalmas síkterület. A terület tényleges rendeltetését természetesen csak a jövőbeni kutatások fogják eldönteni. A felső szegélyen végzett próbakutatás azonban máris nagyon érdekes és értékes eredménnyel szolgált. A természetes határral párhuzamosan haladó hosszú épület falai kerültek napfényre, amelyek eredetileg a fél körűen lejtő területnek díszes, oszlopcsarnokos lezárását alkothatták. A csarnok kb. fél méter magasságban megmaradt falának belső oldala kb. 15 m hosszúságban megőrizte eredeti festését. Hazánk földjéről a legjelentékenyebb ilynemű maradvány geometrikus beosztásban a legkülönfélébb márványnemeket utánozza. Az óvatosan lefejtett földréteg alól a legfrissebb színekben tűnt elő a lelt érmek szerint is a II. században készült festmény, amelyet a helyszínen aquarellben is megörökítettünk s egyben legnagyobb részét óvatosan lefejtve, múzeumi kiállítás számára is konzerváltunk. A festménymaradványok behatóbb ismertetése a területen végzett egyéb kutatások leírásával kapcsolatban történik.
*
Az ásatási munkálatokban kezdettől végig igen tevékenyen vett részt Csalogovits József dr., a Szekszárdi Múzeum vezetője, akinek a rajzok készítése körüli fáradozásáért külön köszönettel tartozunk, nagy segítségünkre voltak továbbá az egyes kutatási területek szakszerű ellenőrzésével és a metszetek pontos megfigyelésével W. Jorns úr (Marburg a. d. Lahn) és Gallus Sándor dr. (Sopron).
Paulovics István
Kilátás a Duna felé Intercisa egykori castellumából /2019