Fejér Megyei Hírlap – 1973. március 30.
SZÜKSÉGÜNK VAN A MÚLTUNKRA
Dunaújvárosban szinte a városalapítással egyidőben létesült a múzeum. A vasmű építése során felszínre került régészeti leletek tették sürgető feladattá a múzeum létrehozását, s 1951. decemberében már meg is nyílt az első kiállítás. Az ötvenes évektől egészen 1970-ig lakóépületekben kapott helyet az intézmény, majd kilencszázhetvenben költözhetett jelenlegi, végleges helyére.
Országos hírű restaurátorok
Az Intercisa Múzeum régészeti gyűjteménye őskori, római, népvándorlás kori, valamint középkori anyagot tartalmaz. Van néprajzi, helytörténeti, továbbá képző- és iparművészeti gyűjteménye is, amelyeket voltaképpen tájmúzeumként tartanak számon.
Matuss Lászlóné, az Intercisa Múzeum igazgatója a következőket mondja a náluk folyó tudományos tevékenységről:
– Régészeti, néprajzi és helytörténeti gyűjteményünk fejlesztése, gyarapítása a feladatunk. Tudományos munkánk alapját e három terület jelenti. A feltárások, a gyűjtések eredményei a restaurátoraink keze nyomán születnek újjá. Országosan is jó hírű restaurátor műhelyünkben a múlt esztendőben a perkátai ásatások anyagát készítették el kiállításra a szakembereink, valamint a dunaújvárosi feltárások kora bronzkori leleteit restaurálták. Az utóbbi anyagból az idei múzeumi hónap keretében rendezünk kiállítást.
– Néprajzi gyűjteményünk hatvannégy tárggyal gyarapodott 1987-ben, helytörténeti vonatkozásban pedig elkezdtünk egy életmód történeti kutatómunkát. Az ötvenes, illetve hatvanas évek elejéről származó bútorokat, tárgyakat, ruhákat, korabeli lakásfotókat gyűjtünk.
Mit csinálnak télen? Mit csinál most?
Vonzóbbak az időszakos kiállítások
Az emberek jó része szeret múzeumba járni, hiszen a régmúlt értékei, az eleink életébe való bepillantás lehetősége sokakat érdekel. Mégis, az utóbbi esztendőkben a múzeumlátogatók számának csökkenése figyelhető meg.
– Háromezerrel kevesebb látogatót számlálhattunk a múlt évben, mint azt megelőzően. Ha ennek okát kutatom, föltétlen említést érdemel, hogy a Dunaújváros története az őskortól napjainkig című állandó kiállításunk már több mint tízéves. Távlati elképzeléseink között szerepel egy újabb állandó bemutató létrehozása, de erre csak a következő tervidőszakban kerülhet sor. Öt időszakos kiállítással igyekeztünk tavaly a látogatókat becsalogatni, legnagyobb sikere az aranyleleteinkből rendezett bemutatónak volt. Szeretnénk, ha az idén nem csökkenne tovább a látogatottság. Sokkal több programot kínálunk, hogy legyen választási lehetőségük az érdeklődőknek. Az évfordulókhoz kapcsolt rendezvényeink mind népszerűbbek, általában filmvetítésekkel egybekapcsolt előadásokat szervezünk egy-egy jeles ünnepre. Városunk általános és középiskoláival személyes kapcsolatot tartunk, így a rendezvényeinkre nagyon sok diák jön el. A március 21-i egész napos programunkon csaknem négyszáz tanuló vett részt.
A Mithras relief, a múzeum egyik legértékesebb darabja
Múzeumegyesület, régészeti kör
A három esztendeje megalakult helyi múzeumegyesület több mint száz tagot számlál. Nyugdíjasok, diákok, szocialista brigádok tesznek egyre többet a múzeumért. Cserébe megismerkednek a programokkal, ingyen részt vehetnek valamennyi rendezvényen. Olyan munkákban segítenek, amelyekre nincs pénze az intézménynek. A vasmű egyik brigádja rendszeresen elvégzi a villanyszerelési feladatokat, a városi tervezőiroda programjaik sokszorosítását vállalta, a papírgyár nyomdájában ingyen készülnek a meghívók, a szórólapok. A megyei múzeumegyesület évi harmincezer forintos támogatásához jól jönnek ezek az apró segítségek. Az egyesület szervezésében évente két-három alkalommal hangversenyt adnak a zeneiskola tanárai, s ezért nem kérnek tiszteletdíjat.
Az egyesületen belül ez év februárjában megalakult egy régészeti kör is. Ide azokat a középiskolásokat várják, akik érdeklődnek a múzeumi munka iránt.
Évezredes kövekVasárnap nyílt meg a nagyközönség előtt a korábbinál lényegesen nagyobb területen a Dunaújvárosi Múzeum római kőtára. A castrumi víztorony és a Duna-part között – az egykori Intercisa területén – kellemes, esztétikus elhelyezésben várják az évezredes kövek a múlt iránt érdeklődőket.
Megjelent: Dunaújvárosi Hírlap, 1974. október 25. |
A kőtár sürgető feladatai
Az Intercisa Múzeumhoz tartozó római kori kőtár a város egyik legérdekesebb idegenforgalmi látványossága. Csakhogy a kőtár egyre több gondot okoz az utóbbi években, hiszen a feltárt romterület és a bemutató terület esetében is sürgető feladatként jelentkezik a műemléki helyreállítás. A több mint egy évtizede feltárt terület 14-15 éve látható kövei a szabad ég alatt állnak, s az időjárás már alaposan megtette a hatását. Tavaly már húsznál több követ beszállítottak a múzeum árkádrészébe, de mindnek nincs hely. Voltaképpen egy fedett kiállító helyiségre lenne szükség, ahol állandó bemutatóra nyílna lehetőség. Az Országos Műemléki Felügyelőség az idén elvégzi a terület felmérését, majd elkészíti az általános rendezési tervet.
A téren zárva tartó szabadtéri múzeum április elsejétől újra megnyitja kapuit.
– virágh –
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.