Szabad Ifjúság – 1951. november 25.
Sztálin Vasmű erőmű-építkezése, 1951 november 23, déli 12 óra. Ebédszünet van. A lassan szitáló esőben öt fiatal áll a hatalmas, előregyártott vasbetonelemek mellett. Mögöttük alig 40 méterre már a magasba törnek az erőmű első betonkeretállásai. Négy hónappal ezelőtt még jóformán semmi sem látszott ebből az építkezésből – ma már három – és öt nap múlva még két 25-30 méter magas keretállással válik egyre kivehetőbbé az erőmű monumentális alakja.
A nézőket lenyűgözi a látvány. Ha nem védené őket sapka és esőköpeny, akkor sem törődnének a szitáló esővel. Újak ezek az ifjúmunkások a Vasműnél, alig három hete jöttek Budapestről, nem szokták még meg az építkezés rendkívüli gyorsaságát. De az építőmunka lázas üteme magával ragadta őket, megértik, mit jelent itt dolgozni. Ezért határozták el: az új város lakói maradnak egész életükben. Mile Antal ide hozza a családját, Reibling Vilma, Burján Dezső, Juhász György is itt akarnak maradni.
Ha valaki, akkor az építők akarják világosan látni azt, ami kezük alatt formálódik valósággá: a terveket. Jobban megy akkor a munka, ha tudja az ember, hogy mit épít. Nagy figyelemmel hallgatják hát Hofferreich György ifjúmunkás szavait, aki már régebben itt dolgozik. A beszélő kezeivel széles mozdulatokat tesz és a levegőbe rajzolja az erőmű alakját. Keze nvomán a fiatalok nem a frissen feltúrt földet, hanem a szén- tárolót, a szállítószalagokat, kapcsolóházat, a műszaki irodát látják. Gondolatban már 1954-ben vannak, amikor teljes kapacitással működik a Sztálin Vasmű új büszkesége: az erőmű.
A sztálinvárosi Erőmű távlati képe
Talajtömítés – robbantással
Sztálin Vasmű erőműve, 1954 november 23 déli 12 óra. Ebédszünet van. Az őszi eső cseppjeit szivárványszínűvé festik a hét hatalmas kéményből felszálló füstgomolyok. Juhász György széles mozdulatokkal magyaráz a budapesti vendégeknek, hogyan épült ez a hatalmas alkotás.
– Régen azt mondták, hogy homokra még kis kunyhót sem lehet építeni. Nekünk azonban a szovjet tudomány megmutatta, hogyan lehet a gyenge lösztalajra nemhogy házakat, hanem erőműveket is építeni. Erőt adott nekünk a tudomány és a technika ahhoz, hogy akaratunk szerint változtassuk meg a talaj szerkezetét is.
– De hogyan tudták megváltoztatni a talaj sűrűségét? – veti ellene az egyik Hofherr-gyári ifjúmunkás. – Hiszen ahhoz össze kellett volna préselni a talajt, de akkora prés a világon sincsen, amely ilyen hatalmas területet át tudna formálni.
Juhász György elmosolyodik.
– Van ilyen prés. Nem gép, hanem annál sokkal egyszerűbb: robbanóanyag. Itt alkalmaztuk először Magyarországon ezt az eljárást. Tíz méter mély, 80 milliméter átmérőjű lyukat fúrtunk géppel a talajba. A lyukakba láncosán összefűzött robbanóanyagot helyeztünk, majd bekapcsoltuk az elektromos gyújtószerkezetet. A robbanás a lyukak oldalainál körülbelül másfél méter távolságban összetömörítette a talaj szerkezetét Ekkor egy 300 milliméter átmérőjű fúróval kiigazítottuk a lyukak egyenetlenségeit, majd beletömtük az eredeti földet úgy, hogy 70 centiméter magasan legyen a föld felszíne fölött. Egy hatalmas, gépi erővel működő kalapáccsal pedig újra betömtük a nyílást. Ezeket a talajtömítő lyukakat főleg az alapozásoknál – a turbinák és kazánok betonalapjainak elkészítésénél – használtuk úgy, hogy a lyukakat egymástól 120 cm távolságban, háromszög alakban helyeztük el.
Az egyik látogató figyelmesen szemléli az erőmű falait, majd Juhász Györgyhöz fordul:
– Úgy hallottam, hogy az építkezés majdnem teljesen előregyártott betonelemekből készült. Hogyan történt ez?
Juhász György erre is örömmel tud válaszolni.
– A keretállásokat előregyártott elemekből készítettük. Különleges emelőkkel – úgynevezett “bikákkal” – helyeztük rendeltetési helyére. Ezt is, a talajtömörítési eljárást is a Szovjetuniótól tanultuk. Emlékszem, micsoda hatalmas élmény volt számomra az, mikor három évvel ezelőtt, 1948 őszén a saját szememmel láthattam a “bikák” munkáját. De ez még nem minden. Nemcsak harminc-negyven méter hosszúságú gerendákat, hanem húsz négyzetméter nagyságú betonlapokat is – az úgynevezett panelleket itt raktuk össze emelőgépek segítségével, amelyek az erőmű oldalfalainak részeit alkotják. Ezeket a betonlapokat itt készítették el úgy, hogy előre kiszámították, melyik részre építenek ablakot, vagy ajtót és így – mint a kisgyermek az építőkockákból a maga apró házacskáját – úgy raktuk mi is össze – csak természetesen összehasonlíthatatlanul nagyobb méretekben – az erőművet De talán menjünk végig az erőműtelepen és nézzük meg az egészet.
A látogatók csoportja Juhász György vezetésével elindul a hatalmas kiterjedésű telep megtekintésére.
– Az erőmű 108 ezer négyzetméteres területen fekszik. Ahogy beérkezik az állomásról a vonat, a szenet egy közel 10.000 négyzetméter alapterületű széntárolóhoz viszik, ahol a vagonokból gépierő segítségével kibuktatják a szenet.
A szén először a Vasmű kokszolójába kerül, ahonnan csak egyik része kerül vissza az erőműhöz. A kokszosítás egyik melléktermékét hatalmas markológépek és gumiszalagok segítségével szállítják a hatalmas bunkerbe. Innen közel félméteres átmérőjű csöveken keresztül jut a malmokba, ahol a kazánok fűtőanyagát finom porrá őrlik. Ezt a port meleg levegő szállítja a kazánok tűzterébe. Különleges vízlágyító berendezést is építettünk abból a célból, hogy a vízkő ne rakódjon a kazánok csöveire, mert akkor sok energia veszne kárba, több fűtőanyaggal kellene előállítani ugyanazt a gőzmennyiséget.
Hincz Gyula – Az épülő sztálinvárosi erőmű (kréta)
400.000 kilowattóra évente
Tovább megy a kis csapat. Megnézik a széntárolót, a szállítószalagokat, bunkert és a szénőrlő malmokat, majd belépnek a vezénylő terembe. Itt, a ragyogóan tiszta teremben néhány kapcsolótábla előtt fehérköpenyes mérnökök ülnek, akik egy-egy kézmozdulattal irányítják a termelési grafikon szerint az erőmű működését. Munkájuk nyomán árad több hő a kazánokba, forognak gyorsabban a turbinák.
Az egyik mérnök örömmel magyaráz.
– Körülbelül 400.000 kilowattóra energiát termelünk évenként, amennyit a tervtörvény előír. Ez olyan hatalmas mennyiségű villamosenergia, hogy egész Budapestet el tudná látni villamosárammal.
A vendégek továbbmennek.
A kazánházaktól balra, a raktárak és a vízlágyító berendezés mellett elhaladva, megkerülik az erőmű épületét és a szemük elé tárul a hatalmas, háromemeletes műszaki iroda épülete.
– Ez nemcsak az irodaépület – magyarázza Juhász György -, hanem itt lehet megtalálni az erőmű dolgozóinak étkezőhelyiségét, az öltözőket, fürdőket. Állandó hideg-melegvíz szolgálat van, így a dolgozók munkájuk után azonnal megfürödhetnek.
★
A Vasmű vendégei megnézik a várost. Ahogy kiérnek a gyár kapuján, elhaladnak a kiserdő mellett, eléjük tárul a város teljes szépségében. A házak tervei, amelyek néhány évvel ezelőtt még csak papíron voltak, ma téglába és betonba formálódva büszkélkednek a széles főutca mentén. Teljes pompájában elkészült már a város szállodája, az utakon trolibuszok suhannak, korszerű moziépületben vetítik a legújabb filmeket. Zeneszó szűrődik ki a zene- és tánciskola ablakain keresztül, a műszaki középiskola előtt is nagy a sürgés-forgás. Igazi, nagyvárosi élet van már Sztálinvárosban.
Nagy a forgalom az utcákon. Sokan sietnek a Vasmű felé, műszakra mennek. Mások feleségükkel, gyermekeikkel sétálnak a virágos utak mentén. Sok itt az ismerős arc. Száz és száz fiatal találta meg boldog életét és munkáját Sztálinvárosban, akik három évvel ezelőtt jöttek a DISZ felhívására a várost és a Vasművet felépíteni. Ma mindannyian büszkék, hogy ennek a hatalmas alkotásnak építői lehetnek, jól választottak, mikor ide jöttek.
Németi Gyula