Dunaújváros, 1962 fotó: MTI/Járai Rudolf
Dunaújvárosi Hírlap – 1965. október 22.
Egy délelőtt a mozi építkezésén
Tavasz óta tart a Dózsa mozi tatarozása. A kivitelező a Fejér megyei Tatarozó Vállalat. Hogy miért tart ennyi ideig? Erre próbálunk választ adni az alábbiakban.
KÉT ÓRA TÖRTÉNETE
9 óra 45 perckor fent a tetőn 11 ember tartózkodik. Ebből 5 foglalatoskodik, a többiek közül kettő sepreget, illetve időnként akrobata mutatványokat végeznek a seprűvel, 2 asszony a malteros kocsinál támaszkodik, egy öregember az állványon álldogál, egy ember járkál a tetőn cigarettázva.
Ugyanakkor lent ketten álldogálnak. Szólnak le a tetőről, a szólongatásra előjön az épületből három ember, s ennek eredményeként darun leeresztenek két üres vödröt a tetőről.
9 óra 55 perckor fent minden változatlan, csak a cigarettázva járkáló deszkát visz és állást csinál, majd méricskélni kezd. A földön egy ember cementet kever, négyen a csőkorlátnak támaszkodva, cigarettázva beszélgetnek.
10 óra 10 perckor a két segédmunkásnő két vödör habarcsot ad az állványon eddig mozdulatlanul álldogáló öregembernek, de inkább az ott dolgozó négy kőműves szolgálja ki magát. A két nő leereszti a darun a földre a kiürült kontinert. Ennek következtében a földön is megszűnik az ácsorgás, hárman megrakják az edényt, aztán ismét félreállnak.
10 óra 15 perckor a tetőn a következő történik: ketten méricskélnek, látnivallóan a kátránypapír-borításhoz készülődnek. Négyen nagy lassan kőművesmunkát végeznek, a többiek ácsorognak. Lent egy ember homokot kever mésszel, hárman bemennek az épületbe, egy ember a daru kapcsológombjánál áll.
10 óra 25 perckor már csak összesen heten foglalatoskodnak kényelmesen, kilenc sehol sem látható, bementek az épületbe, annak ellenére, hogy csak a tetőn van munka.
Egy teherautóval deszka, meg létrák érkeztek, négy áccsal. Ketten lerakják a terhet, egyikük a mozi bejáratánál méricskélni kezd. Aztán elmegy az autó és két ember marad csak az épületnél, még délben sem kezdték el az állványozást, csak járkálnak, beszélgetnek.
Az épületen ezalatt négy kőműves dolgozik mindössze, szép komótosan, a többiek járkálnak, lemennek, arébbtesznek valamit, de összesen csak tíz ember látható, a szakipari munkások közül pedig csak egy, az is a darut kezeli fönt jobbára. S ez így megy továbbra is…
AZ OPTIMISTA BRIGÁDVEZETŐ
Egy brigádvezető található az egész építkezésen, Kelemen Vince. Meg kell adni, ő mindvégig dolgozott, nem is figyelte a többit, de nem is feladata, ahogy szavából kiveszem.
– A művezető nincs itt, elment Ercsibe, átadásra. Több munkahelye van, ritkán van itt – mondja a brigádvezető. – Valóban lassan haladunk a munkával, de azért, mert nem volt ember, közben másutt, téeszekben is dolgoztunk, azok sürgősebbek voltak. Tegnap volt termelési értekezlet, ott mondták, hogy amíg a munkával készen nem leszünk, addig nem visznek el innen egy embert sem. Mi azt mondtuk, november 7-re végzünk. Végzünk is, ha az idő jó lesz. A brigádvezető talán kissé túlzottan optimista. A tetőszegély még csak félig készült el, a bádogozásból semmi, az állványozást elöl még csak most kezdik. Egyébként a kőműveseknél 18 embernek kellene lenni, a szakipariaknál négynek. Hogy a hiányzók hol vannak, azt nem tudja a brigádvezető.
– Nincs baj a munkafegyelemmel nálunk – méltatlankodik. – Hiányzás, vagy ittasság nem fordul elő. A tetőn most babra-munka folyik, ezért nincsenek a segédmunkások kihasználva.
NÉHÁNY ÉSZREVÉTEL
A járókelők, a környékben lakók csak legyintenek, ha az építkezésről beszélnek. Óraszámra üldögélnek, lézengenek, aki dolgozik, azt is rossz nézni, olyan lassan, ráérősen. Ez a véleményük a mozi dolgozóinak, a járókelőknek, a a Kossuth Lajos utcai háziasszonyoknak, akik hónapok óta nap mint nap látják a Fejér megyei Tatarozó Vállalat embereinek tevékenységét.
Nem is csoda. Az ellenőrzés csaknem teljesen hiányzik, a művezető legfeljebb reggelente, meg este tartózkodik itt, egész nap felügyelet nélkül van az építkezés. A munkát sem követelhetik meg rendesen, ha hónapok óta ilyen “munkatempóval” is elégedettek.
Végül őszintén megvallva, a brigádvezető is úgy említette a november 7-i határidőt, hogy ha betartják jó, ha nem, úgy is jó. Az igyekezet alapján mi sem tartjuk valószínűnek, hogy elkészülnek a mozi munkálataival november 7-re. Hacsak – de erre még gondolni sem merünk – a Fejér megyei Tatarozó Vállalat meg nem szigorítja az ellenőrzést az építkezésen…
(zsiday)
Mozi főbejárata 1956-ban /fotó: jakd.hu
A mozi felújítási munkálatai 1965 tavaszán kezdődtek, és bár még nem végeztek, a felállványozott nézőtéri oldalfalak ellenére 1966 szeptember végén visszaköltözött az intézmény az ideiglenesen otthont adó Bartók Művelődési Házból.
2020.07.13. – 2020.07.19. – MOZIHÉT CIKKSOROZAT