Dunaújvárosi fedett uszoda


Műszaki Tervezés – 1977. március

Dunaújvárosi fedett uszoda

Generáltervező: MÉLYÉPÍTÉSI TERVEZŐ VÁLLALAT
Építész: PÉCHY IMRE
Statikus: KOVÁCS ANTAL, VASSNÉ SZŰCS RITA, KÁLLAI ÉVA
Acélszerkezet tervező: BIRÓ JÓZSEF, MEINZL JÓZSEF (DVTI)
Belső építész: PINTÉR KATALIN (KERTI)
Technológiai gépésztervező: HORVÁTH JÁNOS
Villamos tervező: URHEGYI KÁROLY
Belső gépészet: BIHARI TAMÁS, GERLEY MIKLÓS, MÁRTON TAMÁS (AÉTV)
Csatornázás: PÓTA GYÖRGY
Vízellátás: VELICZKY KATALIN
Kerttervező : DR. PRUTKAY JÁNOSNÉ
Beruházó: DUNAI VASMŰ BERUHÁZÁSI FŐOSZTÁLY


1. ábra. Helyszínrajz

Dunaújvárosban, a Béke téren – a meglevő szabadtéri versenymedencéhez tartozó lelátó mellett épül fel a város sportuszodája, s egyben az ország harmadik 50 m-es fedett uszodája. A Városi Tanács már az 50-es évek végén napirendre tűzte egy fedett uszoda megépítését, a megvalósításra azonban – pénzügyi nehézségek miatt – sokáig nem került sor.

A sztálinvárosi fürdőtelep

1974-ben a Dunai Vasmű megbízására a Mélyépítési Tervező Vállalat, mint generáltervező elkészítette az uszoda beruházási programtervét, majd a kiviteli terveket, melyeknél altervezőként a Dunai Vasmű Tervező Irodája, az Általános Épülettervező Vállalat, valamint a Kereskedelmi Tervező Vállalat is részt vett.
Az uszodának a meglevő medencéhez, ill. lelátóhoz való kapcsolása egy komplex – nyitott és fedett medencével ellátott – fürdőlétesítmény üzemeltetését teszi lehetővé, ugyanakkor a tervezett vízforgató berendezéssel a külső medence víztisztítása is biztosítható.


2. ábra. Modellfotó

A telepítésénél, a zöldterület és parkolók kialakításánál a Béke tér végleges rendezési tervét vettük figyelembe (1. ábra).
A fürdőközönség az É-i oldalon levő főbejáraton keresztül érkezik az előcsarnokba. Innen pénztár, értékmegőrző, fürdőruhakölcsönző érintésével közelíthető meg a női és a férfi öltöző, mely a meglevő lelátók alatti terület felhasználásával került kialakításra (2. ábra).
Az öltözők szekrényes rendszerűek, nemenként 300 szekrény biztosításával; zárt csoportok, iskolák részére ezenkívül egy-egy csoportos öltöző is rendelkezésre áll.
Az öltözőkből párafogó előtéren keresztül lehet a W.C. helyiségekbe, ill. a zuhanyozón keresztül az uszodatérbe jutni, ahol egy 50X21-es versenymedence, valamint – üvegfallal leválasztott térben egy 8X12,5 méteres – 0,70-1,20 m vízmélységű tanulómedence épül.
A versenymedencében a többcélú felhasználás lehetőségének biztosítására – hazánkban elsőként – egy emelhető, süllyeszthető elválasztó fal került beépítésre, valamint a medence egy részén mozgatható padozat, mellyel a vízmélység 0,3 m-től 1,8 m-ig változtatható. E berendezés lehetővé teszi a medence egyidőben történő többcélú kihasználását, hiszen míg az alacsony vízmélységű részben gyermekek vagy úszni nem tudó felnőttek tartózkodnak, addig az elválasztó fallal lehatárolt másik medencerészt úszók, sportolók használhatják.


3. ábra. Emeleti alaprajz

A medence K-i oldalához csatlakozik a 400 ülőhelyes tribün, a mögötte levő terület pedig – nem versenyek alatti üzemelésnél – a tribünpadokkal együtt a fürdőközönség rendelkezésére áll. Itt soláriumot, pihenő padokat alakítottunk ki, a padozatba kirakott sakktáblán pedig nagyméretű műanyag figurákkal sakkozási lehetőség nyílik a fürdőzők részére. Az uszoda nyári üzemelésénél a meglevő tribün felé az üvegajtók megnyitásával a strandfürdővel összekapcsolható és közösen üzemeltethető. Versenyek alkalmával a nézőközönség a főbejáraton keresztül érkezik az előcsarnokba, innen pénztár, ill. ruhatár érintésével a lépcsőházon keresztül juthat az emeleti tribünre (3. ábra).
Az orvosi és bírói szoba, valamint az irodák ugyancsak az emeleten kerültek elhelyezésre. A személyzeti és üzemi bejárat az épület D-i oldalán van. Az itt levő lépcsőházból lehet a tetőtérbe, ill. csőpincébe jutni, s ezen az oldalon történik a vegyszerek beszállítása is. A vízforgató berendezések és szűrőtartályok az épület déli részén kialakított gépházban, a légtechnikai berendezések, hőcserélők és egyéb gépészeti berendezések a csőpincében vannak. Az energiaellátást a városi 10 kV-os hálózat biztosítja az épület mellett felállított transzformátorállomáson keresztül.


4. ábra. Metszet

A fedett uszoda alépítményi része monolit vasbeton szerkezetű, felépítményi váza a DVTI által tervezett és a Dunai Vasmű által legyártott 42,0 m támaszközű, 12 m oszloptengelytávú rövidfőtartós acélszerkezet, 3,0 m -enként elhelyezett síkbeli rácsos tartókkal (4. ábra).
Az acélszerkezetek – az uszoda jellegéből adódó fokozott korrózióveszély miatt – tűzi horganyozással és háromszori fedőmázolással készülnek.
A rácsos tartókra felfekvő trapézlemezekre poliuretánhab hőszigetelés, üvegfóliabetétes, bitumenes párazáró réteg, alufóliabetétes páranyomás-kiegyenlítő réteg, valamint neoacid vízszigetelés kerül.


5-6. ábra. Homlokzatrészletek

A medencetér fölött luxalon V-6 típusú alumínium álmennyezeti elemeket terveztünk, az elemek között végigmenő rések kialakításával, mely réseken keresztül történik a belső tér párás levegőjének elszívása a tetőszerkezeten levő ventillátorokkal.
A versenymedence monolit vasbeton szerkezetű, belső oldalán vízzáró vakolattal. Tekintettel a lösztalajra a medence alatti teret járhatóan, jól ellenőrizhetően, zsompok felé lejtésben alakították ki. Az alsó vb. fenéklemez alatt bitumenes lemezszigetelés készül az esetlegesen szivárgó víz talajba jutásának megakadályozására. Az emelhető, süllyeszthető padozat és elválasztó fal ugyancsak monolit vb. szerkezetű, B 280 minőségű betonból, s hidraulikus rudazatok segítségével mozgathatók.


7. ábra. Versenymedence hosszmetszete

Az elválasztó fal a medencében úgy helyezkedik el, hogy kiemelésével egyik oldalon 33 1/3X21 m-es, 1,80 m vízmélységű medencerész, a másik oldalon pedig egy 15,17X21 méteres medencerész alakítható ki, melyben a 4 hidraulikus rudazattal alátámasztott közbenső vasbeton lemez emelhető és süllyeszthető (7. ábra).
Amíg a fal két – kiemelt és lesüllyesztett – helyzetben tartható, addig az emelhető födémszerkezet több magasságban, az úszómesteri szobában elhelyezett kapcsolótábláról vezérelhetően állítható, s ezáltal e medencerész a vízmélységtől függően különböző célra használható.
Azáltal, hogy az elválasztó fal a medence körüljáró felülete fölé 30 cm-rel megemelhető, a 33 1/3 m hosszú medenceszakaszban is lehet úszóedzéseket tartani, és a kiemelt fal függőleges felülete beütő felületként használható.

 Hogyan működik az uszoda emelőszerkezete?

Az emelő berendezéseket a nyugatnémet ROBUC cég szállítja az elektromos jelzőberendezésekkel együtt.
A medence oldalfalában 3-3 db vízalatti betekintő ablakot is elhelyeztünk a hidraulikus rudak ellenőrzésére, valamint az úszóedzők munkájának elősegítése céljából. Az emelhető fenék és oldalfal lesüllyesztésével kialakuló 50X21 m-es, 1,8 m vízmélységű versenymedence 8 úszósávos, mindkét oldalon startkövekkel, a FINA (Nemzetközi úszószövetség) vonatkozó előírásainak betartásával.

A dunaújvárosi fedett uszoda többcélú versenymedencéje

A tanulómedence oszlopokon álló, ugyancsak monolit vasbeton szerkezetű. Mindkét medence feszített víztükrű, perem kialakítással készül, a BUCHTAL cég kerámialapjaival burkolva.
Az épület homlokzati felületei DV 65X150 típusú homlokzati trapézlemez burkolatot kapnak, a lemezek tűzi horganyozással és kék színű durol fedőmázolással ellátva. A konzolosan túlnyúló tetőszerkezet alsó, vízszintes felületén gyöngyszürke színű luxalon elemek vannak felfüggesztve. Az ablakok kétrétegű thermopán üvegezésűek, a Béke tér felöli oldalon a vízfelületen jelentkező tükröződés elkerülése céljából a belső felületen árnyékoló szerkezet elhelyezésével (5., 6. ábra).


8-9. ábra. Képek az építkezésről

A dunaújvárosi uszodaépítés anatómiája

Az épület belsőépítészeti kialakítása maximálisan az uszoda funkciójából eredő követelmények maximális figyelembevételével készült. Az öltözőkben, zuhanyozókban, folyosókon az oldalfalak mosható aprómozaik burkolatot kapnak, a nagy medence végfalán és az öltözők folyosóin egyedi tervezésű kerámia, ill. aprómozaik burkolat készül.

A fedett uszoda rövid ismertetése hiányos lenne, ha nem említenénk meg a Dunai Vasmű Beruházási Főosztályának példamutató munkáját, valamint a város társadalmi erőinek összefogását a létesítmény mielőbbi megvalósítása érdekében (8., 9. ábra). Társadalmi munkában végzett munkaórák százai jelzik, hogy az egész város sajátjának tekinti az uszoda mielőbbi felépítését.
Az építkezés ütemezését a Dunai Vasműben számítógépes program alapján dolgozták ki, s remélhetőleg a tervezett határidőre, 1977. április 4-re megnyithatja kapuit a sportolni, fürdeni vágyók részére.

Fedett uszoda

Összefoglalás
A dunaújvárosi fedett uszoda az ország harmadik 50 m-es fedett uszodája, s az első úszómedence hazánkban, mely változtatható fenékszinttel és emelhető, süllyeszthető elválasztófallal készült. A kivitelezésnél, s majd a későbbi üzemelésnél nyert tapasztalatok minden bizonnyal hasznosíthatók lesznek a jövőben épülő hasonló létesítményeknél. Ilyen többcélú medencék külföldön már számos uszodában üzemelnek, igen kedvező tapasztalatokkal s lehetővé teszik egy medencében a különböző korosztályok fürdési és sportolási igényeinek a kielégítését.
A példamutató társadalmi összefogással épülő létesítmény minden bizonnyal hozzájárul majd a magyar úszó- és vízilabdasport jövőbeni sikereihez.

P. I.

Háztűznézők a fedett uszodában

 

A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.

Dunaujvaros