Dunaújvárosi Hírlap – 1974. november 6.
Méhes Lajos: “Az új intézmény példája az összefogás erejének”
FELAVATTÁK A MUNKÁSOTTHONT
Országos jelentőségű esemény színhelye volt november 4-én városunk: ezen a napon került sor a Munkás Művelődési Központ klubszárnyának és könyvtárának ünnepélyes megnyitására. A szocialista közművelődés szolgálatában álló új létesítmény átadása fontos állomása Dunaújváros fejlődésének.
A délután fél négykor kezdődő átadási ünnepségen részt vett és beszédet mondott Méhes Lajos, a Szakszervezetek Országos Tanácsának tagja, a Vasas Szakszervezet főtitkára. Részt vett az átadáson Takács Imre, az MSZMP Fejér, megyei Bizottságának első titkára, Simó Tibor, a Szakszervezetek Országos Tanácsának kulturális osztályvezetője, Sudár Iván, a Fejér megyei Tanács elnökhelyettese, Sárosi József, az MSZMP Dunaújvárosi Bizottságának első titkára, Sugár György, a Vasas Szakszervezet titkára, Sófalvi István, a városi tanács elnöke és Borovszky Ambrus, a Dunai Vasmű vezérigazgatója is.
Sófalvi István köszöntő szavai után az új létesítmény megnyitása alkalmából Méhes Lajos mondott ünnepi beszédet.
Beszédében mindenekelőtt arról az összefogásról beszélt, ami nélkül ez az országos jelentőségű intézmény nem épülhetett volna fel. Elmondta, hogy Dunaújváros, a Dunai Vasmű és a város valamennyi vállalata, üzeme, intézménye önmagukban is hirdetik a szocialista átalakulás nagyszerűségét, ám az új Intézmény átadása jelzi, hogy a legendás hírű építőmunka lendülete, hite ma is folytatódik, s ezért méltó tisztelgés ez a megnyitó a Nagy Októberi Szocialista Forradalom 57. évfordulója előtt is.
Méhes Lajos ezután a szocialista közművelődés és a szocializmus építésének összefüggéseit elemezve utalt az új intézmény rendkívül nehéz, felelősségteljes feladataira.
– A közművelődés – mondotta – a kulturális felemelkedést szolgálja, fontos föladatai vannak a szocialista életmód, a szocialista magatartás erősítésében, az emberi képességek sokoldalú kibontakoztatásában. Legfőbb bázisunk – hangsúlyozta – a nagyüzemi munkásság, a képzett, öntudatos szocialista munkások tábora. A munka és a művelődés elválaszthatatlan egymástól, s az új munkásotthon akkor szolgálja jól a X. pártkongresszus határozatait, ha maximális erőfeszítéseket tesz a nagyüzemi munkásság felkészültségének, öntudatának állandó emeléséért.
– A szocialista emberré formálást segíteni termelési és technikai szükséglet is — mondotta, — Nagyon fontos, hogy öntudatosan cselekvő emberek vegyenek részt a termelésben.
Hangsúlyozta hogy a hatalom gyakorlásához hozzá tartozik a művelődés, hogy a hatalmát gyakorló munkásosztály törekvéseivel milyen szinten tud részt venni a célok kitűzésében és azok megvalósításában. Kiemelte, hogy az új művelődési központ nemcsak a művelődés terjesztésének, hanem az életforma alakításának is fontos eszköze.
Beszéde befejező részében Méhes Lajos kifejtette, hogy az új intézmény példája az összefogás, erejének dícséretes és követésre méltó azoknak, akik az életforma átalakításáért tenni hivatottak, s akiknek széles körű összefogására a továbbiakban is szükség lesz. Említette azokat a forint-milliókat, amelyeket a megyei és a városi tanács, a vasmű, a 26-os Építőipari Vállalat, a KISZ, a kulturális minisztérium, a SZOT és a Vasas Szakszervezet az új létesítmény felépítésére áldozott, említette a tervezők, az építők alkotó munkáját, amelynek tévén az ország egyik legnagyobb, valamennyiünket gazdagító művelődési intézménye megszületett. Ez a munkásotthon – mondotta – akkor jelent majd felbecsülhetetlen értéket, ha a város lakói pezsgő élettel töltik be.
Az ünnepi beszéd elhangzása után az átadási ünnepség vendégei megtekintették a munkásotthont, a modern könyvtárat, az ízlésesen berendezett előadótermeket, a technikával gazdagon ellátott) szakköri helyiséget és a hangulatos klubokat.
A. G,
Képek:
József Attila Könyvtár