Fejér Megyei Néplap – 1956. január 22.
Bepillantás Sztálinváros fiataljainak életébe
Első szocialista városunk, az ifjú Sztálinváros fiataljainak élete egyre szépül, a DISZ szervezetek irányításával egyre több tartalommal telik meg. A sztálinvárosi DISZ népes táborába 3600 fiatal sorakozott fel, akiknek egy része már megkapta új tagsági könyvét.
Száz ifjúsági brigád
A termelő munkában a sztálinvárosi fiatalok között mind több élenjárót találhatunk. Hiszen nem kevesebb, mint száz ifjúsági brigád vesz részt a Sztálin Vasműben és az építőiparban a szocialista munkaversenyben. A Vasműben pedig egy ifjúsági üzem, két ifjúsági laboratórium és négy ifjúsági műszak dolgozik. Nem is akárhogyan, hanem legtöbbjük mindig a legelsők között. Dani György ifjúsági műszakja a Martinban, Horváth László és Schön József ifjúsági műszakja a nagyolvasztóműben a múlt évben sok száz tonna acélt, illetve vasat gyártott terven felül.
A szállítási gyárrészlegben Futó László vezetésével a rakodásnál alakult ifjúsági műszak példamutatóan dolgozik. A legutóbbi dekádban a “Kocsit kocsiért” mozgalom keretében a felajánlott 91 helyett 98 kocsit cseréltek. Ugyanakkor műszakonként az egy főre eső rakodást 8,5 tormával túlteljesítették.
Az Erőműben a “Rákosi” ifjúsági brigád az anyagtakarékossággal tűnt ki, s ezért 1000 forint, a Petőfi brigád pedig 500 forint jutalmat kapott.
Példamutató építők
Az építő fiatalok is tevékeny részt vesznek a munka termelékenységének fokozásában és az anyagtakarékosságban. Az erőműi Matroszov brigád például huszonnyolc köbméter építő faanyagot gyűjtött össze az építkezéseken. Ezek között annyi létra volt, hogy összerakva a három erőműi és a két martin kéményt, amelyek egyenként százméteresek, megmászhatták volna. A Matroszov brigád tagjai 500 forintos különjutalomban részesültek, amelyből néprádiót vásároltak DISZ helyiségük számára.
Nyul József Matroszov brigádja egyébként a termelő munkában is kiemelkedik. Egy év óta sohasem dolgoztak 200 százalék alatt. Hasonlóan jól dolgozik a szénmosónál Gazda Gábor kőműves ifjúsági brigádja, amely az utóbbi hónapokban szintén kétszeres normát teljesít. A legjobb ifjúsági építő brigádok sorába tartozik Nógrádi István kubikos komplex brigádja, amely sok-sok faanyag megtakarításával készítette el a nagy 600 tonnás keverőcsarnok betonalapozását, most pedig napok óta az érctéri óriás kémény tövében a füstcsatorna földmunkáin dolgozik.
A szocialista brigádmozgalom születése
DISZ-feladatok
A párt és kormány határozatának megfelelően részt kérnek az ifjak a műszaki fejlesztés és az anyagtakarékosság feladatainak megoldásából. A Sztálin Vasmű DISZ bizottságán most dolgozzák ki azoknak az import anyagoknak a jegyzékét, amelynek takarékos felhasználásáért, illetve hazai anyagokkal való pótlásáért a fiatalok védnökséget vállalnak. Az épülő szénelőkészítő gyárban viszont a korszerű új gépekért vállalnak felelősséget, amelyeket szocialista megőrzésre vesznek át. Az építő fiatalok pedig éppen csütörtöki értekezletükön határozták el, hogy a műszaki színvonal fejlesztésében is az élen járnak. A mechanikai üzem szerszámműhelyében szintén DISZ fiatalok vállalták el a gépek gondos karbantartását.
Épül a Tűzálló-téglagyár a Sztálin Vasmű területén. /1956
fotó: Magyar Fotó/Fényes Tamás
A “Ságvári” ifjúsági üzemben, a mechanika karbantartó műhelyében a gépek tervszerű javítását és az állásidők csökkentését tűzték ki a fiatalok feladatul. Decemberben – és azóta is – valóban csökkent az állásidő. Az ifjúsági üzem minden dolgozója, még néhány idősebb is, tagja a DISZ-nek. Az összeforrott ifjúsági üzem az anyagtakarékosságban is az első, hiszen legutóbb egy hónapon át hulladékanyagból javították meg a gépeket. A legjobb kultúrcsoporttal – a gyáron belül – szintén ők dicsekedhetnek, a kultúrcsoport gyakran keresi fel a környező községeket is. Ők patronálják a sztálinvárosi Vörös Csillag termelőszövetkezetet, amelynek gépeit tavaly megjavították. Most a termelőszövetkezet nemrégiben megalakult DISZ szervezetének megerősítésében nyújtanak segítséget.
Szocialista szerződés
A villamosjavító üzem fiataljai pedig a közelmúltban szocialista szerződést kötöttek a kohászati technikum DISZ szervezetével. Kölcsönösen segítik egymást, a kohászati technikumbeli fiatalok kulturális és szervezeti, a villamosjavító ifjúmunkásai pedig az iskola villamosberendezéseinek karbantartásával. Egymás ünnepségein és összejövetelein is részt vesznek, így a kohászfiatalok “szalagavatóján” is ott voltak a villamosjavító ifjúmunkásai, akiknek viszont a napokban tartandó ünnepélyes tagkönyvkiosztó taggyűlésén a kohászati technikum zenekara köszönti a fiatal ipari munkásokat.
Kohászati Technikum /1955
fotó: Fortepan/Gallai Sándor
Éled a kulturális élet
Élednek az üzemi kultúrcsoportok. A DISZ fiatalok mindenütt erősítik a szakszervezeti kultúrcsoportokat.
A kohászati, az építő és a városi DISZ szervezetek körében élénk érdeklődés előzi meg a József Attila jelvényszerző és a Vörösmarty emlékversenyeket. Az építők közül legelsőnek az 5. sz. Épületelemgyár fiataljai jelentették, hogy résztvesznek a József Attila jelvényszerző versenyben. A kohászfiatalok közül a Vörösmarty emlékversenyben viszont képzőművészeti alkotásaikkal neveznek be.
A Sztálin Vasmű igazgatósági DISZ-alapszervének fiataljai faliújság versenyt kezdeményeztek, és január eleje óta kéthetenkénti szép színes táblájukon írják meg a DISZ életük minden szépségét, de hibáját is, amit rajzokkal is színesítenek.
Közösségi nevelés
A sztálinvárosi DISZ fiatalok közösségi szellemének nevelő hatása számos területen megnyilvánul. Egy szép példáját említjük csupán. Az erőműi építkezésen a Matroszov kubikos brigádban dolgozik Laudisz Emánuel ifjúmunkás, aki a termelő munkában helyt állt ugyan, de magánéletében nem volt példamutató. Iszákos, részeges, könnyelmű volt. Mivel nem tartozott a javíthatatlanok közé, a DISZ fiatalok maguk közé hívták, sportfeladatot adtak neki. Élete megváltozott. Ma ő a labdarúgó csapat legjobbja, összetartója. S a napokban éppen Laudisz Emánuel ifjúmunkás javaslatára hozták létre a faliújság szerkesztő-bizottságát, amelynek a megváltozott életű és magatartású Laudisz Emánuel is tagja.
Sztálinvárosi látkép /1956
fotó: MTI/Fényes Tamás
Készülődés a farsangra
A DISZ bizottságokon és alapszervekben nagy a készülődés a farsangi bálokra és karneválokra. Külön karnevált rendez a városi DISZ bizottság, de az építők és a kohászok DISZ bizottságai is. Ezenkívül számos alapszerv fiatalsága vidámsággal, tánccal és dallal ünnepli a farsangot.
A DISZ szervezeteken belül a szellemi és fizikai dolgozók közeledését, a fiatalok összeforrását és egységét az utóbbi hetekben tartott klubesteken teszik lehetővé. Legsikerültebb ilyen klubestet a Sztálin Vasmű TMK alapszervének fiataljai tartottak, amelyet vacsorával és vidám műsorral kötöttek egybe.
Sport
A sportéletbe is mind több fiatal kapcsolódik be. Az 5. sz. Épületelemgyár ifjúsága most vásárolt új labdarúgó felszerelést. A 26/1 irodaházi alapszervébe tartozó építőipari tanulók a napokban kezdik meg az alapfokú lövésztanfolyamot. A téli terem sportbajnokságok első fordulóján azonban – szervezési hibából – elég kevesen vettek részt. A második fordulóra már jobban felkészülnek.
Május 1 utca /1955
fotó: Fortepan/UVATERV
A sztálinvárosi DISZ fiatalok szervezeti, kulturális és termelési téren jó úton járnak. A jó példák serege bebizonyítja, hogy szép eredmények vannak ott, ahol törődnek a fiatalokkal, segítik sokrétű munkájukat.
Szi-pál
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.