Átadták rendeltetésének a dunaújvárosi levéltárat

A városi levéltárról

Alapításának huszonötödik évében új intézménnyel gyarapodik városunk. Levéltár létesül a volt pártház épületének földszintjén.
A levéltárjogi, történeti, vagy más értékük miatt megőrzésre érdemes iratok őrzésével, tudományos feldolgozásával megbízott intézmény. Már az ókori keleti népek, egyiptomiak, görögök, rómaiak is ismerték. A görög városállamok, majd a római birodalom bukása után Európában a 10. századtól kezdve találkozunk újból levéltárakkal. Elsőként az egyházi intézmények, feudális uralkodók, földbirtokosok, majd a városok gondoskodtak a számunkra fontos iratok levéltári megőrzéséről.
A szocialista országokban, – így hazánkban is – fokozott figyelmet fordítanak az ügyintézés történeti értékkel bíró dokumentumainak levéltárakban való megőrzésére.
A levéltárak története 1723-ig nyúlik vissza hazánkban, amikor az országgyűlés elrendelte az Országos Levéltár (Archívum Regni) megszervezését. A mai Országos Levéltár felállítására 1874-ben került sor.
Sajnos mindkét időpont elkésett volt, s ezért csak kis töredéke maradt ránk viharos történelmünk írásos emlékeinek. Nem voltak levéltárak, melyek megőrizték volna a középkori apátságok alapító leveleit, az Árpád-házi királyok, a Dózsa-felkelés, a török hódoltság korának írásos emlékeit. Ha lettek volna, akkor nemcsak a Tihanyi Apátság alapító levelében tudnánk kutatni ősi nyelvemlékeink után.
A magyarországi levéltárügy átfogó rendezésére is csak felszabadulásunk után nyílt lehetőség.
Jelenleg hazánkban 3 központi levéltár – az Országos Levéltár, a Hadtörténeti Levéltár és az Új Magyar Levéltár – működik és 22 területi állami levéltár.
A városi tanács kezdeményezésére, a megyei tanács jelentős anyagi támogatásával létesül a Fejér megyei Levéltár Dunaújvárosi Levéltára. Lehetővé válik, hogy az egykori Dunapentele és városunk negyedszázados történetének írásos dokumentumait levéltári anyagként őrizhessük meg az utókor számára.
A levéltár az írásos emlékek megőrzésével emlékeztetni kíván a névtelen városépítők ezreire. Fel akarja dolgozni tudományos igénnyel a délivárosi és a rádari barakktáborok kialakulását, szociális körülményeit és felszámolását. Kutató munkája nyomon kívánja kísérni az első tanácselnök munkájától kezdve a város területén működő vállalatok és intézmények alapítását, fejlődését, munkájuk eredményeit és tapasztalatait.
Továbbiakban sor kerül a dunaújvárosi járás két nagyközségének – Ercsi és Pusztaszabolcs -, valamint községeinek levéltári értékű iratanyagának elhelyezésére, megőrzésére és feldolgozására. Lehetőséget kíván nyújtani a levéltár honismereti, helytörténeti kutatások számára, hogy minél többen ismerjék meg a múltat, ahonnét elindultunk, s lássák, mily nagy erőfeszítések és mennyi munka árán jutotatunk el odáig, hogy ma már szocializmus felépítésén munkálkodhatunk.
A városi levéltár csak akkor tud feladatainak megfelelni, ha gyűjtő, rendszerező, tudományos kutató munkáját a vállalatok, intézmények és a helyi tanácsok segítik, támogatják. E téren a kezdeti tapasztalatok biztatóak.
Dunapentele sok évszázados múltra tekint vissza. Városunk története csak negyedszázadot ölel fel. De már múlt az utóbbi is, melynek emlékeit a jövő számára megőrizni a jelen megtisztelő feladata.

Dr. Hetényi István
a Városi Levéltár vezetője

Megjelent: Dunaújvárosi Hírlap – 1975. február 25.

Tájak, Korok, Múzeumok Kiskönyvtára – Dunaújváros


Dunaújvárosi Hírlap – 1975. április 1.

Egy történelmi pillanat

Átadták rendeltetésének a dunaújvárosi levéltárat

Március 28-án délelőtt a múzeum épületében átadták rendeltetésének a Fejér megyei Levéltár dunaújvárosi fiókját. Az ünnepségen megjelent Kóréh Sándor, a városi pártbizottság titkára, Balázs Péter, a Kulturális Minisztérium Levéltári Igazgatóságának képviselője, a város művelődési intézményeinek képviselői és szépszámú érdeklődő.

Új intézmény – régi épületben

Sófalvi István a városi tanács elnöke mondott avató beszédet. Méltatta az új intézmény létesítésének jelentőségét, a város életében betöltött fontos szerepét. Hangsúlyozta: az eltelt 25 év történetének számos részletét ma már csak a múlandó emlékezet őrzi. A városalapítás 25. évfordulójára készülünk. Időszerű, és szükséges visszatekinteni, felkutatni, megőrizni, rendszerezni és tudományos igénnyel feldolgozni a jövendő számára a múlt történelmi értékű írásos emlékeit. Megőrizni az építés kezdetének hősi erőfeszítéseit, és azt a sokoldalú munkát, amelynek révén kialakult hazánk első szocialista városa. Alapvetően ez lesz az intézmény feladata. Ez a tevékenység kiegészül azonban az egykori Dunapentelére vonatkozó levéltári munkával, helytörténeti kutatással is.
A levéltár rendelkezésére áll mindazoknak, akik akár pedagógiai munkájukban akarják hasznosítani, akár a múlt iránti érdeklődés szándékával, vagy egy-egy adott téma megismerésének igényével lépik át az új intézmény küszöbét. Legyen a levéltár eszköz a múlt megismeréséhez, haladó hagyományaink ápolásához.
A tanácselnök végül köszönetet mondott a megyei illetékes szerveknek a levéltár létesítéséhez nyújtott segítségért, megköszönte a dunaújvárosi Ingatlankezelő és Városgazdálkodási Vállalat dolgozóinak munkáját, akik az átalakítást végezték, és köszönetet mondott mindazoknak, akik a városi levéltár létesítését szívügynek tekintették. Majd átadta rendeltetésének az új intézményt.

Dr. Farkas Gábor, a Fejér megyei Levéltár igazgatója vette át a dunaújvárosi fióklevéltárat és kiemelte: nemcsak a régmúlt emlékeit hivatott megőrizni a dunaújvárosi levéltár, hanem meg kell őriznie az utókor számára mindazokat az emlékeket is, amelyek a városépítés hőskorából származnak, és a ma eseményeit rögzítik.
Dr. Balázs Péter a Kulturális Minisztérium nevében méltatta az eseményt, és méltatta a levéltári munka jelentőségét. Országszerte nemcsak a megyeszékhelyeken, hanem mind több városban is alapítanak levéltárakat, hogy megőrizzék a múlt emlékeit. A levéltáraknak fontos szerepük van a közművelődésben, a tudományos kutatásban, helytörténet feldolgozásában, a sokat lendítve egy-egy város kulturális életén.

A köszönő szavak és a jókívánságok után dr. Hetényi István a dunaújvárosi levéltár vezetője mutatta be az új intézményt, és hívta fel a figyelmet a levéltár néhány érdekes és fontos anyagára. A levéltár birtokában vannak már Dunapentele 1800-as évekből származó közigazgatási, bírósági és más adatai, az 1945-ben megalakult Dunapentelei Nemzeti Bizottság és a földigénylő bizottság dokumentumai, valamint a városépítés kezdete, 1950 több fontos írásos anyaga. A legújabb események közül például egy dobozban a Dunaújvárosi úttörőolimpia teljes dokumentumanyagát őrzik. Hamarosan megalakul a Levéltár Barátok Köre, amely hivatva lesz széles körben népszerűsíteni a levéltári munkát és összegyűjteni mindazokat a régi iratokat és emlékeket, amelyek múltunk őrzői.

S. Gy.

A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.

Dunaujvaros