Szabad Nép – 1951. október 31.
“ÉLJEN A VÁROS, AMELY SZTÁLIN NEVÉT VISELI!”
A Dunai Vasmű építőinek leveleiből
Hatalmas vaskos kötetet tesz ki az a sokezer aláírással ellátott levél, amelyben a Dunai Vasmű építői, Dunapentele dolgozói kérik, hogy városukat Sztálinvárosnak, az épülő vasművet pedig Sztálin Vasműnek nevezhessék el.
Hogyan született meg a Dunai Vasmű építőinek Rákosi elvtárshoz intézett levele?
A Rákosi elvtársnak átadott kötet valamennyi oldala azt tükrözi, hogy ez a kívánság lelkes helyeslésre talált Dunapentele minden dolgozójánál. A dolgozók nemcsak aláírásukkal erősítették meg a közös kérést: a legtöbben megtoldották a levelet a maguk egy-két sorával. Azzal is kifejezték szereteteket és hálájukat a nagy Sztálin iránt, hogy megfogadták: munkájukkal méltók lesznek Sztálin elvtárs nevéhez. Kiss János ezt írta:
“Sztálin elvtárs neve a béke! Kérem, hogy a mi nagy békeművünk Sztálin elvtárs nevét viselhesse!”
Vecsei Sándor és társai orosz betűkkel, orosz nyelven írták nevük után: “Dicsőség Sztálinnak!” Strasser Lajos így fejezi ki örömét:
“Büszke voltam, hogy Dunapentelén dolgozom. Még büszkébb leszek, ha Sztálinvárosban dolgozhatom!”
Az 5 .számú főépítkezés dolgozóinak levele így hangzik:
“Mindig örömmel gondolunk arra, hogy azon a hatalmas építkezésen dolgozhatunk, amely a Szovjetunió segítségével, a mi munkánkból született. Az általunk készített házakban nem kizsákmányoló tőkések laknak, hanem mi, munkások. Gyermekeinket taníttatja az állam, kicsinyeink pedig egészséges bölcsődékben és óvodákban gondos felügyelet alatt vannak, amíg mi dolgozunk. Felszabadulásunkat a hatalmas Szovjetuniónak, a szeretett Sztálinnak köszönhetjük. Ezért kérem, hogy november 7-re hazánk első szocialista városa felvehesse Sztálin elvtárs nevét.”
A dolgozók írásai azt bizonyítják: a Dunai Vasmű építői tudják, mit jelent, ha Sztálin elvtárs nevét viselheti a város, az épülő vasmű.
“Ez még nagyobb kötelezettségeket ró rám is a munka területén, a béke megvédésében”
– írja Rákosi elvtársnak Glodán Gábor.
“Ígérem, hogy brigádom minden tagja december 31-ig eléri a sztahanovista szintet. Minőségileg a legjobb munkát fogjuk végezni”
– írja Kovács János vasbetonszerelő. A Németh és Hubert kubikosbrigád ezt írta a levél alá:
“A jóléti épület födémbetonozásának előírt ideje 281 óra. Vállaljuk, hogy ezt 180 óra alatt elvégezzük. Mindig az lebeg szemünk előtt, hogy Sztálin elvtársnak, szeretett pártfogónknak köszönhetjük, hogy most itt dolgozhatunk és építhetjük nagy békeművünket.”
“Nagyon örülünk, hogy Sztálinról nevezhetjük el a békeművünket. Brigádommal vállalom, hogy november 7-ig 30 köbméter faanyagot takarítunk meg a Sztálin Vasmű gyorsabb felépítése érdekében”
– írta neve mellé Keresztes István.
Az Antal István ácsbrigád levele így hangzik:
“Szeretett Rákosi elvtárs! Büszkén jelentjük, hogy megértettük, mire kötelez minket Sztálin elvtárs neve. Ennek a nagy megtiszteltetésnek örömére a következő felajánlást tesszük: eddigi 160 százalékos átlagunkat 180-ra emeljük, a selejtet leszorítjuk, a munkaidő minden percét kihasználjuk!”
Szépvölgyi József segédmunkás brigádja elhatározását írja meg: “Átlagos teljesítményünket 175 százalékra emeljük. Ezen alul nem dolgozunk!” Péter József állványozó fogadalma: “A kétsoros árbocállványt, amelynek előírt ideje 554 óra 20 perc, 320 óra alatt befejezzük!” Jónás János büszkén jelenti Rákosi elvtársnak: “Négy hónap óta tartom a 200 százalékot.” A nagy novemberi ünnep és a Sztálin Vasmű, Sztálinváros elnevezés tiszteletére a Nemere-brigád versenyre hívja a Serfőző-brigádot, a Marlinec-brigád pedig a Kőhalmi-brigádot. Valamennyien megfogadták, hogy mindig 150 százalék felett teljesítik a normát!
Sok asszony, leány dolgozik a Dunai Vasmű építkezésén – ők is aláírták a levelet, fogadalmat tettek. A Béke átképzős brigád tagjai – Simon Júlia, Cedlák Irén, Varga Piroska és a többiek – ezt írják Rákosi elvtársnak:
“Nagy lelkesedést adott brigádunknak az a kérés, hogy Sztálin elvtársról nevezzük el a vasművet. Megjavítjuk munkánkat, hogy mielőbb jó szakmunkásokként vehessünk részt az építkezésen.”
Rigó Róza kőművesbrigádot vezet Dunapentelén. A levél alá ő is odaírta még egyszer brigádja kérését, hogy a Dunai Vasművet Sztálin elvtársról nevezzék el.
“… Sztálin elvtársnak köszönhetjük, hogy mi, nők is megkaptuk az egyenjogúságot! Vállaljuk, hogy november 7-re, három nappal a határidő előtt befejezzük az ország első női építkezését!”
Nem akarnak elmaradni a XI-es telepen dolgozó női brigádok sem.
“Meg kell érdemelnünk a Sztálin Vasmű és Sztálinváros elnevezést. Felajánljuk, hogy november 7-re a jelenlegi 100-105 százalékos teljesítményünket 125 százalékra fokozzuk”
– írják Lázár Endréné, Seres Éva, Gáll Etelka, Révész Ferencné, Faragó Júlia, Molnár Ilona és a többiek. Kántor Ilona fogadalmát ezzel végzi: “Ezzel is a békét védjük!” Klár Katalin pedig szépen rajzolt betűkkel írja le gondolatát: “Sztálin városában dolgozni – dicsőség!”
A Rákosi elvtársnak tett ígéret beváltása nagy feladatokat állít a Dunai Vasmű építői elé. Csak akkor tudják ezeket a feladatokat megoldani, ha megszilárdítják a munkafegyelmet. Erre is gondolnak a brigádvezetők, a brigádtagok.
“Kiküszöböljük a késéseket és az igazolatlan mulasztásokat!”
– ígéri a Barna-brigád. Konyár Tibor brigádja és a Soltész-brigád is vállalja, hogy Sztálin elvtárs nevéhez méltóan dolgozik ezután s kihasználja a munkaidő minden percét. Szilvási Elek megfogadja, hogy helyes munkaszervezéssel, a munkafegyelem megjavításával november 7-re brigádjával együtt befejezi az 1952. első félévi tervét is.
Újult erővel dolgoznak a Dunai Vasmű építői a Rákosi elvtárshoz intézett levél elküldése óta. November 7 ünnepét újabb munkagyőzelmekkel ünnepük majd meg. Ha új városunk eddig is kedves volt építői és az egész magyar nép számára, most még inkább az lett. Ezer és ezer dolgozó érzéseit fejezte ki Bauer Károly, amikor ezt írta Rákosi elvtársnak:
“Éljen a város, amely Sztálin nevét viseli!”
November 7-től nevezzék Dunapentelét SZTÁLINVÁROSNAK
A nagy VÖRÖS KÖNYV az Intercisa Múzeum időszaki kiállítását /2020
fotó: Horváth Tamás
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.