Építészeti nívódíj – a fedett uszoda alkotóinak


Dunaújvárosi Hírlap – 1977. december 30.

Építészeti nívódíj – a fedett uszoda alkotóinak


Dunaújvárosi fedett uszoda versenymedencéje
fotó: Vue Touristique – Utazási Világmagazin

Az építésügyi és városfejlesztési miniszter minden esztendőben építészeti nívódíjjal jutalmazza azoknak az épületeknek, építőipari alkotásoknak a tervezőit és kivitelezőit, akik színvonalas, egyúttal gazdaságosan megépíthető és üzemeltethető létesítmények megszületésében működtek közre.
Az idén harminc nívódíjra esélyes létesítmény közül választotta ki a szakértőkből álló bíráló bizottság azt a négy alkotást, amely végül is érdemesnek bizonyult a megtisztelő díj odaítélésére. A négy építészeti alkotás a következő volt: a budapesti Hilton Szálloda, a dunaújvárosi fedett uszoda, a budapesti Athenaeum Nyomda és a miskolci gyermekgyógyászati központ.

Dunaújvárosi fedett uszoda

A dunaújvárosi fedett uszoda városunk első olyan építménye, amelyet nívódíjjal jutalmazott az építésügyi városfejlesztési miniszter. Az ünepélyes keretek közt átadott oklevélen ez áll:

A Fedett Uszoda Dunaújváros megvalósításában együttműködő Tervező Vállalat, Mélyépítési Általános Épülettervező Vállalat, Kereskedelmi Tervező Vállalat, Dunai Vasmű, 26-os számú Állami Építőipari Vállalat, Gyár- és Gépszerelő Vállalat, Országos Szakipari Vállalat részére a korszerű, a gazdaságos és az építészet követelményeit magas színvonalon kielégítő építészeti alkotások tervezésének és építőnek ösztönzésére alapított Építészeti Nívódíj elismerést adományozom.

Budapest, 1977. december 22. napján
Ábrahám Kálmán építésügyi és városfejlesztési miniszter”


Építészeti Nívódíj emléktáblája
fotó: Hodik Mónika

A megtisztelő kitüntetést az érintett vállalatok vezetői személyesen vették át a minisztériumban. A két dunaújvárosi székhelyű vállaalatot dr. Répási Gellért, a vasmű vezérigazgató-helyettese és Szabó Mihály, a 26-os ÁÉV igazgatója képviselték.
Dr. Répási Gellért a nívódíj átadási ünnepségéről a vetkezőket, mondta:
– Dr. Ábrahám Kálmán építésügyi és városfejlesztési miniszter a fedett uszodával kapcsolatosan kiemelte az építmény célszerűségét, a nagy fesztávolságú belső tér kialakítását, amely befogadta a többféleképpen használható medencéket. Elismerően szólt az uszoda műszaki megoldásáról, a vízgépészeti berendezésekről, s a mozgatható fallal kettéosztható medencéről, az építészeti megoldás korszerűségéről, arról, hogy társadalmi összefogással, két esztendő alatt, tehát gazdaságosan hozták tető alá a közreműködő vállalatok a létesítményt, s végül méltatta a miniszter a belső térkialakítás esztétikai hatását, a kivitelezés igényességét.
A Dunai Vasmű most első ízben kapott építészeti nívódíjat, ami azért is figyelmet érdemel, mert a vasmű nem tartozik az építőipari vállalatok sorába. (A 26-os ÁÉV már kapott korábban nívódíjat a Beremendi Cementmű építéséért.) A vasmű tervezőkollektívája alkotta meg az uszoda csarnokának szerkezeti terveit, a vasmű gyártotta le a csarnokszerkezet döntő többségét, a vasmű beruházói szervezték és irányították az építkezés munkálatait, amelyben a dunaújvárosi építők magasfokú szakmai tudással vettek részt, mint kivitelezők.

Cs. Gy.

A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.

Dunaujvaros