Művészházaspár kézjegye


Hét Nap – 2007. március 27.

Művészházaspár kézjegye


Lighea 2018-ban
fotó: Horváth Tamás

Annakidején sokan adták lelküket és legjobb tudásokat azért, hogy minél szebb, minél praktikusabb és minél nagyszerűbb legyen a városi összefogással készülő remekmű, a dunaújvárosi fedett uszoda. Vétenénk az igazság és a tisztesség ellen, ha nem szólnánk külön is arról, miként járult hozzá a Cyránski Mária – Koffán Károly házaspár a Fabó Éva Sportuszoda esztétikai és használati értékének növeléséhez. A tisztesség ellen azért, mert a hetvenes években a képzőművész házaspárt a “tűrt kategóriába” sorolta a helyi párthatalom, és emiatt akkor elmaradt a nyilvánosság előtti erkölcsi elismerésük is.
A férjjel és feleséggel beszélgetve kirajzolódik a kép a helyi képzőművészek akkori kézben tartásáról, a házaspár alkotási vágyáról, mellőzöttségéről, csakazértis filozófiájáról. Az idén Koffán Károlynak átadott Pro Cultura Intercisae Díjjal (amit művésszé érett tanítványai indítványoztak) törlesztett a város képletes adósságából, ám a Sellő-szobor (és további szobrok) megalkotójának elismerése még várat magára.
– A Magyar Televízióban volt egy városok közötti vetélkedőműsor, amelyben Sára Andrással az általa kikísérletezett Multilit nevű különleges vakolatféleség alkalmazását illusztráltam, a színdinamikáról is szót ejtve – emlékszik vissza a kapcsolódás kezdetére Koffán Károly. Péchy Imre, az uszoda fővárosi tervezője figyelt fel a tévéadásra, kereste meg a művészházaspárt, és vonta be őket az uszoda-beruházásba.


Fabó Éva Sportuszoda a 2018-as felújításig – Útban az öltözőbe
fotó: Horváth Tamás

2018. 09. 29. Fabó Éva Sportuszoda utolsó nap a felújítás előtt

– Városképi színdinamikával foglalkoztam, amire szükségük volt. Pestről lejöttek, megkerestek. Ők (Péchy Imre tervező és Pintér Katalin belsőépítész), és nem a helyiek – hangsúlyozta Koffán Károly. Azután a főiskolán keresztül kapta a megbízást szöveges és piktogramos információs rendszerre (amit később nem hivatalos szabványként sok uszoda átvett), tűzzománc oszlop- és falburkolatokra, lengőajtók tolópajzsaira, amelyeket egyébként saválló acélból tervezett, felületzárásuk pedig 4 milliméter vastag rézlemez, tűzzománcozott felülettel. A belső terekben alkalmazott színdinamika hatása az, hogy borús időben is napsütötte hatást kelt az uszoda belső tere.
A tűzzománcozási megbízásnak eleget téve a művész másfél hónapig, éjszakai műszakban, autóstoppal utazott a bonyhádi, budafoki és szegedi gyárakba (akkor még nem volt kocsija a házaspárnak), hogy zománcmunkáit megvalósítsa, illetőleg a kivitelezést irányítsa. Éjszakára, mert nappal a főiskolán tanított. Az uszoda előtt álló Sellő-szobor Cyránski Mária alkotása. Történetét így foglalja össze ő maga:
– Önszorgalomból formáztam meg a Lighea (sellő) szobrot, amit a Kossuth Lajos utca végére képzeltem el, mert akkor még nem állt ott az Aratók szoborcsoport. A Dunát akartam a sellő-szoborral jelképezni. Amikor a műtermemben jártak a fővárosi tervezők, megjegyezték, milyen jó lenne az uszoda elé! Elkészíteném-e? Persze, hogy igen.

Egy szobor élni kezd…

– Az uszoda felavatása után egy évvel, 1978. április 2-án állították fel mai helyére a Sellő szobrot, amelyhez a kis medencét Péchy Imrével Koffán Károly tervezte, feszített víztükörrel. Ez az egyetlen szabadtéri “vizes” szobor, aminek vízellátása télen-nyáron működhetne. A szobor alatti medence melegvizes, ugyanis a vízforgatáson túl előírt vízcsere miatt, a fölössé vált mennyiséget ezen a medencén át vezették el. Később elzárták a vizet, mert a papírhajókkal játszó gyerekek időnként eldugaszolták a lefolyót. A lefolyószifon kis átalakításával ez kiküszöbölhető, és a szobor alatti medence folyamatosan működtethető lenne – így az alkotók.


Lighea 2021-ben… víz helyett pedig majdnem föld került a medencébe. Most üres
fotó: Horváth Tamás

Cyránski Mária – Lighea a vizek is­tennője / Sellő

A Sellő-szobor bronzöntését a Dunai Vasmű oldotta meg a művészházaspár közreműködésével. Ám a szobor megalkotójának erkölcsi és anyagi elismerése akkoriban elmaradt, ami ürömöt vegyít abba az örömbe, hogy Cyránski Mária Sellő-szobra 29 éve a Fabó Éva Sportuszoda ékessége. (2025-ben már 47! – szerk.)

 

A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.

Dunaujvaros