Fejér Megyei Hírlap – 1962. január 7.
Ha a csípős hideg nem riasztaná az embert, órákig elnézelődhetne az Épületelemgyár udvarán. Látnivaló akad bőven, az előregyártott gerendák közt hatalmas panelok, különböző színű kis házikók. A panelok csak szállításra és összeszerelésre várnak, a víkendházak pedig a jobb időt, hogy a rendeltetési helyükre, valamelyik fürdőhelyre kerüljenek. Érdekes kis alkotmányok ezek, csak ajtaját kell felszerelni, s máris használható. Tetszés szerinti, nyári színekre vakolták.
Daruval emelnek fel egy szállításra váró, betonból készült víkendházat az Épületelemgyár udvarán. /1962
fotó: MTI/Szilágyi Pál
A gerendaoszlopok mögül magasan kiemelkedik két új épület. A gyár dolgozói nemcsak másoknak, hanem maguknak is építenek. Fél évvel ezelőtt kezdtek hozzá, hogy a régi, korszerűtlen gyártó csarnokokat felújítsák.
– Kinőttük az évek óta hordott “ruhát” – mondják.
Az évenként növekvő feladatokat már egyre több nehézség leküzdése közben tudták csak megvalósítani. Az ipari és mezőgazdasági építkezésekhez szükséges előregyártott elemeken kívül nem is olyan régen a nagy panelokgyártását is megkezdték. Dunaújvárosban már áll a háztömb, amelyet ezekből, a panelokból szereltek össze.
Az utolsó hegesztés az I-es gyártócsarnok gőzölő medencéjén.
– Az építőipar dolgozói egy hónap alatt szerelték össze, a több mint 30 lakásból álló háztömböt. S már három ilyent – mondják nem kis büszkeséggel az elemgyáriak.
Bár a kivitelezés, az építkezés más feladata, mégis büszkék, hisz az alapanyagot, az elemeket ők adták. Naponta egy lakás elkészítéséhez szükségeset.
– Most, hogy a két gyártócsarnokot felújítottuk, lényegesen növekszik termelésünk. De nemcsak mennyiségben, minőségben is. A panelokat fektetve is gyártani tudjuk, ez viszont lehetővé teszi, hogy már a szakipari szereléseket is elvégezzük rajtuk.
A II-es gyártócsarnokban még ott látni a régi épület maradványait. Ez azonban már nem zavarja Reményi Ottó brigádját. Felettük 12 méter magasban már tető alá húzták az új gyártócsarnokot, s a régi lebontására is rövidesen sor kerül.
Nem kis feladatot hajtottak végre az elmúlt hónapokban. Saját erőből építkeztek, s közben tervüket is teljesítették. A 12 méter magasban húzódó falak között mindaddig nem bontották le a régi csarnokot, míg az új berendezéseket fel nem szerelték. Erre január első napjaiban került sor, az újjáépített I-es csarnokban már üzemel a gőzölő medence.
– Vége a “kényszerhelyzetnek”. Most aztán “ráverünk”, a régi kimagasló teljesítményeket újra biztosítjuk – mondja Horváth József, az öntőbrigád vezetője.
Munkában a Horváth brigád. A brigádvezető, Horváth József, az építőipar kiváló dolgozójának javaslatára ebben az évben a szocialista címmel járó oklevélért versenyeznek.
Minden brigád tett munkafelajánlást, hogy miként akar segítséget nyújtani az építkezési határidő betartásához és eközben a terv teljesítéséhez. Horváthék az állandó délutáni műszakot vállalták, mivel csak délután termelhettek az építkezés miatt. A délelőttösök, Kiss Ferenc brigádja az építkezésnél segédkeztek.
A kölcsönös segítségnyújtásnak az eredménye, hogy nem egészen félév alatt újjáépítették a gyártócsarnokot, s ma már tág, kényelmes munkahelyeken, korszerű berendezésekkel termelhetnek.
Előregyártott konyha és fürdőszoba— Újabb kezdeményezés az 5-s számú Épületelemgyárban — – A leendő házgyár – így emlegetik Dunaújvárosban az 5-ös számú Épületelemgyárat. A terv szerint 1963-ban valóban ez az elnevezés illik majd a gyárra, s ehhez már idén megkezdik a műszaki fejlesztést. Gépesítenek, bővítik a munkahelyeket a nagypanelek sorozatgyártásához. ismét összefogtak és kidolgozták az előre gyártott konyha és fürdőszoba tervét. A tervezők azonban késnek igényük benyújtásával. sok bosszúságot okozott már az építőipari vállalatoknak. A biztos támaszték hiányában bizony néhány panel használhatatlanná vált, mire az építkezés színhelyére került. Az Épületelemgyár műszaki dolgozói a szállító kocsiknak olyan felsőrészt terveznek, amely biztonságossá teszi a többezer forint értékű elemek szállítását.
Tények, tervek, melyek az építőipar forradalmasítását jelzik. A korszerű építkezés gyorsabbá teszi a lakásigények kielégítését, s ha a szakipari szerelések is megoldódnak az előregyártással egyidőben, két-három hónappal hamarabb kerülnek átadásra a lakóépületek. Az 5. számú Épületelemgyár dolgozói vállalkoztak a feladatra, s további munkájukhoz jelentős ösztönzést kapnának, ha a lakástervezők jobban igénybe vennék gyártmányaikat. – Cs. M. – Megjelent: Fejér Megyei Hírlap – 1962. április 12. |
– Az üzem fejlődése alapján már egy új név is ránk illene: házgyártók, mert nemcsak apróbb elemeket, hanem lassan-lassan már kész házakat szállítanak innen.
Eredményes munkájuk, idei tervük újabb ígéret a lakásépítkezések meggyorsítására. Az 1962-es évben Dunaújváros újabb nagypanelokból épített házakkal gazdagodik.
Csányi – Kabány
Balla József építész-tervező az ország első panelháza előtt
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.