Dunaújvárosi Hírlap – 1973. április 6.
Az idén 60 ezer tonna acélt önt az óriás
Negyedik éve folyik a Dunai Vasmű folyamatos acélöntőművének nagyberuházása. A gépek alapozása, a komoly építőmunka 1970 májusában kezdődött, s az idén tavasszal finishez értek a kivitelezők. Az évi 800 ezer tonna folyamatosan öntött bugát előállító két öntőgép, valamint a kiszolgáló létesítmények beruházása 1,1 milliárd forintba kerül.
Nem lépjük túl a beruházási előirányzatot – nyilatkozott lapunk munkatársának Tuboly János, beruházási főosztályvezető. – A folyamatos öntőmű óriási szervezőmunka és összehangolt építési tevékenység eredményeként várhatóan május közepén megkezdi a próbaüzemelést. Az 1. számú öntőgép a számítások szerint az idén már 50-60 ezer tonna folyamatos bugát ad, melynek felét a meleghengermű dolgozza fel, másik részét pedig a lőrinci hengerműbe szállítjuk. Megkezdődött a gépszerelés a 2. számú öntőgépnél is – újságolta a vasmű beruházási főmérnöke. – Terveink szerint itt 1974 márciusában jutunk el a hidegforgatáshoz és a jövő év közepétől kezdi meg a termelést.
Helyére emelik a hatalmas üvegtáblákat. Üvegezik a folyamatos acélöntőmű bugacsarnokát
A folyamatos öntőműből kikerülő buga – köztudottan – nagyobb méretű a jelenlegi acélöntecseknél. Hogyan oldják meg a 8-15 tonnás bugák hengerműi újrahevítését?
– Az idén a meleghengermű mély kemencéiben melegítik a bugákat is – magyarázta Tuboly János. – A régi tolókemence helyén új, korszerű tolókemence épül, amelynek teljesítménye 170 tonna buga hevítése óránként, vízfogyasztása, energiafelhasználása is kedvezőbb lesz a réginél. Az új tolókemence a folyamatos öntőmű tervezett tömegtermelése idején, 1974 augusztusára készül el. A nagyteljesítményű kemence évi egymillió tonna buga felhevítésére képes.
De térjünk vissza a befejezés előtt álló folyamatos öntőműhöz. A csarnok acélszerkezetének szerelése napokon belül elkészül, de a figyelem, érthetően, az 1. számú öntőgép hidegpróbájára irányul. A múlt héten elkezdték a berendezések automatikájának és szabályozórendszerének kipróbálását, behangolását. A leglátványosabb művelet a lángvágó berendezésnél figyelhető meg. Ez a szerkezet automatikusan, a beprogramozott méretadatok szerint követi a két öntőszálból kibújó izzó acélzuhatagot és a kívánt értéknél gázt és oxigént lövellve, elvágja az anyagot. A hidegpróbát egységenként végzik, ellenőrzik a berendezések működését, a beépített védelem leoldását. A következő fontos állomás, a melegpróba során terheléssel, vagyis izzó anyaggal próbálják majd ki az 1. számú öntőgépet. Feltöltik a 180 tonnás acélüstöt, a két öntőszál pedig megkezdi a folyamatos bugák öntését. Jelenleg a próbaüzemhez megfelelő acéltípus és buga méret kiválasztását végzik a szakemberek, készül az öntési ütemterv is.
A folyamatos öntőmű több fővállalkozó összefogásával épül. Főszerepet kaptak a Kohászati Gyárépítő Vállalat, a Gyár- és Gépszerelő Vállalat, a Csőszerelő Vállalat, a Ganz-MÁVAG, a 26. Építőipari Vállalat, a VERTESZ, a VIV és az Országos Szakipari Vállalat dolgozói. Jelentős részt vállaltak a kivitelezésből a Dunai Vasmű üzemfenntartási gyárrészlegének üzemei. Jelenleg hatszáz építő, szerelő szorgoskodik az óriásöntöde beruházásán, a munka irányítói naponta egyeztetik a feladatokat. Ez a hadseregnyi munkás, az egymást keresztező feladatok ellenére, szervezetten és áldozatosan végzi feladatát, a részműveletek menetrendszerű pontossággal követik egymást.
Zs. Cs.
Dunaújvárosi Hírlap – 1973. augusztus 14.
Kedden megkezdi munkáját a folyamatos acélöntőmű
Az avatóünnepségen kitüntetik az építők legjobbjait
1973. augusztus 14. ünnepi nap lesz a Dunai Vasmű életében. Ekkor avatják az új, monumentális létesítményt, a folyamatos acélöntőműt, az utóbbi tíz év egyik legnagyobb beruházásának megvalósult eredményét.
Az avató ünnepség előtt, augusztus 12-én, vasárnap délután egy izgalmas órát már átéltek az üzemeltetők. Ekkor próbálták ki üzemszerűen első ízben az elkészült egyes öntőgépet. Első ízben emelték több, mint húsz méter magasba a frissen csapolt acélt, s pontosan 14 óra 55 perckor megkezdődött az első öntés. Az egy teljes órát “melegen” üzemelő öntőgép 35 tonnányi bugát öntött, s a szakemberek örömteli megállapítása szerint kifogástalan munkát végzett: a bugák szépek, sima felületűek, egyetlen repedést sem lehet rajtuk felfedezni. Kedden megkezdődhet a folyamatos termelés.
A folyamatos termelés megkezdése előtt, augusztus 14-én, délelőtt 10 órakor kerül sor az új létesítmény ünnepélyes avatására. A tervezők, tanácsadók, kivitelezők nagyszerű munkáját és a folyamatos acélöntőmű jelentőségét Borovszky Ambrus, a Dunai Vasmű vezérigazgatója méltatja majd. Az avatóünnepségen – amelyen az új létesítmény létrehozói közül a legjobb dolgozók kitüntetéseket, jutalmakat vesznek majd át – részt vesz dr. Kocsis József, a kohó- és gépipari miniszter első helyettese is.
Az avatóünnepségről és a folyamatos termelés megkezdéséről, kedden este a Magyar Televízió filmtudósítást sugároz.
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.