TAVASZI ZÖLDBEN, virágtengerben, zászlóerdőben ünnepel Sztálinváros. Fél órája, háromnegyed órája tart a menet, s még mindig fiatalok jönnek.
Sportolók a május 1-i felvonuláson Sztálinvárosban
Úttörő egyenruhában, kék tornamezben, vízi úttörők tiszta fehér tengerészöltözékben, gimnazisták egyensapkában, sötétben. Apró zászlókkal integetnek, a lányok orgonát, tulipánt dobálnak a díszemelvényen álló vezetők felé, s színes léggömbökkel cifrázzák fel az eget. Az út mentén, a feldíszített erkélyeken, ablakokból visszainteget, tapsol a tömeg.
A kajakozók szép új hajóikat is magukkal vitték
Újabb gyerekcsoport jön, kezükben egy-egy szál piros rózsa, s előttük egy táblán a felírás:
“Együtt születtünk a várossal!”
Tombolóvá válik a lelkesedés. Sztálinváros a munkásszolidaritás 1960. évi nagy ünnepén – kivételesen önmagát is ünnepli.
Indulásra kész a vízi-úttörő csapat
Tízéves ez a gyönyörű, csupapark, csupavirág város.
MONDJÁK, a városnál csak a sportélet régibb keletű. Mert amikor még csak az építőanyagot szállították a hatalmas területre, a grundokon már pattogott a labda, a rögtönzött kapuk közé hullott a gól, az első telepeseknek a föci nyújtotta a legkedvesebb szórakozást.
Hengerelt szántóföldtől a korszerű stadionig
És Sztálinváros hű maradt a sporthoz. Sportpályája, uszodája, vízi telepe van és most – mintegy tíz holdnyi területen – a “Barátság ligete” épül. A terv már teljesen kész, s a fákkal övezett völgykatlanban a társadalmi órák ezrei nyomán lassan formálódik a jövő csodálatos sport- és játékkombinátja. A középpontban 25 000 nézőt befogadó labdarúgó pálya épül, körülötte, virágparkok közé ágyazott kosár-, röp-, kézilabda-, teniszpályák. És a kisebbek számára játszóterek.
Sztálinváros lakói nagy lelkesedéssel vesznek részt a Barátság-liget építésében, a város szépítésében /1959
A KÜLFÖLDIEKET, akik meglátogatják Sztálinvárost, kivétel nélkül megérinti a nagy terv szele. Valamennyien látni akarják a “Barátság ligetét”, s szinte minden vendég dolgozik is egy félórát, órát. Megbecsülésüknek, elismerésüknek adnak ily módon kifejezést. Toltak már talicskát, lapátoltak már földet a völgykatlanban franciák, szovjet polgárok, németek, lengyelek, románok.
A munka tavaly kezdődött, s Tapolczai Jenő VB-elnök szerint a jövő évben befejeződik. Méltóan a város munkatempójához.
– A régi pályát pedig, amelyen atlétikai pálya, öltöző, fürdő is van, az úttörők kapják meg – mondja a VB-elnök.
A TÍZÉVES ÉVFORDULÓ tiszteletére országos asztaliteniszversenyt rendeztek a város sportvezetői. Legjobbjaink közül is sokan – Berczik, Pigniczky, Halpert, Jancsó, Machán, a nők közül Mossóczy, Kerekesné, Heirits, Szarvasné – leutaztak a viadalra, s így mindkét napon érdekes, változatos és színvonalas küzdelmet láthatott a közönség.
Folyik az ünnepi asztalitenisz verseny a Vasmű kultúrtermében
A SZTÁLINVÁROSIAK ma végtelenül büszkék a városukra, létesítményeikre, s büszkék a most bontakozó, alakuló jövőre is.
Amit a sztálinvárosi fiatalok az idén kapnak: a modern, remek új uszoda.
– Tíz év óta élek a városban – mondja Bóvári Sándor, a város pionírjainak egyike.
– Szinte minden épületéhez, minden parkjához fűz valami emlék. Nagyon szeretem a sportot, magam is részt veszek a különböző házibajnokságokon, versenyeken. Ma nincs a városnak NB I-es labdarúgó csapata, de elsők között vagyunk az országban a sport tömegesítése területén. Különböző üzemi bajnokságainkban, viadalainkon 4-5000ember sportol, szórakozik. S azt hiszem, ez az igazi értékmérője egy város sportkultúrájának.
*
Szombaton és vasárnap délelőtt országos jellegű asztaliteniszversennyel ünnepelt Sztálinváros. De délután a város lakói maguk mentek ki a sportpályákra, s villámtornák tucatjain bebizonyították, hogy szeretik ugyan nézni a sportot, szeretnek szurkolni versenyzőiknek, de mégiscsak az az igazi, ha maga rúgja, vagy dobja az ember a gólt, szerzi a pontot.
Jambrik Ferenc, a város asztalitenisz-sportjának egyik alapítója átadja Bercziknak a sztálinvárosi emlékkönyvet.
Ők azt mondják: Sztálinváros nemcsak gyárváros, nemcsak vasváros, hanem a sportváros is…
(bajnai)
(Korniss Péter felvételei)
A bejegyzés az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével készült.